Öksürük Hakkında Merak Ettikleriniz

Öksürük Hakkında Merak Ettikleriniz ! Öksürüğünüzü tetikleyen birçok farklı neden olabilir, bunların detaylarını biliyor muydunuz?

Aslında hastalığın mevsimi olmaz. Özellikle de konu öksürük olunca bu hastalığı bir mevsime ait olarak düşünmek zor. Fakat yine de yaz mevsiminin öksürüğü ile kış mevsiminin öksürüğü asla aynı kıvamda olamıyor. Özellikle de öksürük ile tahriş olan boğazımızın acısını düşündüğümüzde. Özellikle öksürük krizi tuttuğunda hepimiz nefes almakta zorlanırız. Ayrıca yüzümüzün renkten renge girmesi de cabası olur. Öksürüğün ne kadar süre devam ettiği de oldukça önemlidir. Öksürüğümüzün akut ya da kronikleşmiş olup olmadığını anlamalı, ona göre bir tedavi yöntemi seçmeliyiz.

Öksürük Nedeniniz akut mu kronik mi?

Yeme Düzeni

Eğer öksürük sıklaşmış ve boğazınızdaki tahriş artmışsa çok soğuk ve çok sıcak yemeklerden ve içeceklerden kaçınmalısınız. Sigara da öksürük için oldukça önemlidir. Eğer sigara kullanıyorsanız en azından hastalığınız süresince sigara içmenizi sonlandırmanız ya da minimum düzeye düşürmeniz hastalığınızın seyrini azaltma açısından oldukça faydalı olacaktır. Eğer sigara kullanmıyorsanız, sigara içilen ortamlardan da uzak durmalısınız. Böylelikle boğazınızdaki tahriş miktarını arttırmamış olacaksınız.

Uykudan Önce Bir Bitki Çayına Ne Dersiniz?

Bitki çaylarının faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Bazıları ise tamamen öksürüğü kesmeye yönelik tam bir şifa deposu. Yalnız bitki çayını özellikle öksürük için tüketirken mümkünse sonrasında bir şey yememeniz gerekiyor. Böylelikle temizlemiş olduğunuz boğazınız uyku sürecinde de bir miktar rahatlamış olacaktır. İşte size öksürük için önerebileceğimiz bir bitki çayı.

Öksürük Hakkında Merak Ettikleriniz

Nem Dengesi Önemli

Evinizin içinde nem dengesini sağlamak hem çok kolay hem de zor. Evinizi her gün havalandırmaya mutlaka özen gösterin. Nem bulunmayan bir odada uyumanız solunum yollarınızı daha da çok kurutacağından öksürüğünüzün şiddetlenmesi oldukça olasıdır. Oysa aralık bırakacağınız bir pencere sayesinde hava akışını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Suyuna Dikkat

Hepimiz biliriz ki fazla yakınımıza soktuğumuz an çamaşır suyu bizim için temizlik aracı olmaktan çıkıp büyük bir sıkıntı vermeye başlar. O sıkıntı da hiç kuşkusuz ki öksürük olur. Özellikle kokusu ile alerjik bünyelerde ciddi anlamda rahatsızlık veren çamaşır suyunun öksürttüğü ve yine bu durumda boğazda tahrişe sebep olduğu unutulmamalıdır.

Boğazınızı Mutlaka Sıcak Tutun

Özellikle bahar ve kış aylarında nükseden öksürükler için boğazını saracağınız bir şal ya da atkı oldukça işe yaracaktır.

Öksürük Hakkında Merak Ettikleriniz

Karabiber Çayı

Öksürüğü kesmek için birçok yol var. Fakat siz yine de uzun süreli ve inatçı öksürükleriniz için doktora gitmeyi asla ihmal etmeyin. Özellikle karabiberin dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirdiği biliniyor. Karabiber ve bal karışımının ise öksürüğü tamamen yatıştırdığı hepimizce biliniyor. Ayrıca bu karışım doğal bir antibiyotik olma özelliği de içerir.

2 yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı taze olarak çektiğiniz karabiberi bir fincana koyun. Üzerine kaynar su ekleyerek 20 dakika demlenmesi için bırakın. Daha sonra ise süzerek çayınızı içime hazır hale getirebilirsiniz. Özellikle öksürüğünüzün balgamlı olduğu durumlarda size oldukça iyi gelecek bir şifa aracı olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load