Ödem Tedavisi

Ödem Tedavisi nedir? Ödem Tedavisi İçin Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun.Yiyecekler İle Ödemi Tedavi Edin.Daha fazlası Kadin.com'da

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde ödem ile baş etmek zorunda kalıyoruz. Özellikle kadınlarla her ay yaşanan reglinin en önemli belirtileri arasında yer alan ödem, verdiği sıkıntı ile bizi zor durumda bırakmaya devam ediyor. Şişlik olarak da adlandırdığımız ödem kısa süreli olabildiği gibi uzun süreli de olabiliyor. Hücrelerin su tutması ile meydana gelen ödem, bacaklarda, ellerde ve göz kapaklarında sıklıkla görülebiliyor. Ödem sadece regli dönemlerinin değil aynı zamanda ciddi hastalıklarında belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun için ödem tedavisi oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Ödem tedavisinde bir doktordan destek almak çok önemli, çünkü bazı durumlarda ödem ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabiliyor. Doktor tarafından yapılan testlerde ödeme sebep olan bir rahatsızlık varsa önce bu rahatsızlığın tedavi edilmesi ve sonrasında ödem tedavisine geçilmesi gerekiyor. Eğer ödem kalp yetersizliği yüzünden oluyorsa önce idrar söktürücü tedavi uygulanması, bu tedavi uygulanırken de aşırı sıvı kaybına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde aşırı sıvı kaybı da halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve kalp ritminde bozulma gibi problemlere neden olabiliyor. Eğer ödem böbrek yetersizliğinden kaynaklanıyorsa öncelikle hastanın beslenme diyetinin değiştirilmesi ve almakta olduğu tuz miktarının azaltılması gerekiyor. Karaciğer yetersizliği durumunda ise hastanın eksik proteininin tamamlanması ve idrar söktürücü tedavi uygulanması büyük önem taşıyor.

Ödem Tedavisi

 

Ödem Tedavisi İçin Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun

Vücuttaki fazla tuz miktarının su tutmaya sebep olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Eğer ödemden şikayetçi iseniz günlük kullandığınız tuz miktarını azaltmalı ve bol miktarda su tüketimine başlamalısınız. Zaten şiş olan vücudunuzun suya gereksinimi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını yine fazla miktarda su içmeniz sağlayacaktır.

Sporu Hayatınıza Ekleyin

Konu yine dönüp dolaşıp spora geliyor evet ama birçok konuda olduğu gibi ödemleri vücuttan atma aşamasında da spor oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Ödem Tedavisi

Özellikle düzenli ve 1 saatten fazla yapılan bir spor ile vücuttaki fazla suyu atmak mümkün olacaktır. Eğer dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ödeminiz varsa spor ile bunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yiyecekler İle Ödemi Tedavi Edin

Maydanoz, ananas ve kiraz gibi gıdalar vücuttan ödemin atılması için oldukça etkilidir. Maydanozun suyunu kaynatarak içtiğinizde çok kısa sürede etkisini göreceksiniz. Kiraz saplarını da aynı şekilde kaynatıp içerek kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Yolculuklarda Pozisyon Değiştirin

Özellikle uzun süren yolculuklarda mevcut yerinizi ve duruşunuzu belirli aralıklarla değiştirmek dolaşımınızı düzenleyeceği için vücudunuzun ödem tutmasını da önleyecektir. Ayakkabılarınızın ve giysilerinizin bol olması da bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kullandığınız İlaçlar Size Ödem Yapıyor Olabilir

Kullandığınız bazı ilaçların yan etkileri arasında olan ödem bu nedenle yaşadığınız bir rahatsızlık da olabilir. Özellikle yüksek tansiyon ilaçları, streoid ilaçlar, östrojen ilaçları, steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar kullanıyorsanız yüksek bir ihtimalle vücudunuzda ödem olabilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();