O da Size Karşı Boş Değil: Size Aşık Olduğunu Anlamanın 9 Yolu

Her erkek için geçerli olmasa da belli başlı “aşık olan erkek” davranışları olduğundan bahsedebiliriz.Tüm detaylar kadin.com'da.

Aşk, hem ruhsal hem de fiziksel etkileri olan büyülü bir değişimdir. Çevrenize yaydığınız enerjiyi, hayata bakışınızı, gülüşünüzü, duruşunuzu, yürüyüşünüzü değiştirir. Aşık olmak, aşık olduğunu anlamak, karşı taraftan aynı ilgiyi görmek, bu değişimin en heyecan verici kısımlarıdır. Gerçek aşkı, ruh eşinizi bulduğunuzu anladığınız o an ise mutlu aşkın en büyük kanıtıdır. Peki, siz bir erkekten hoşlanmaya başladığınızda ya da tüm kalbinizle aşık olduğunuzu hissettiğinizde aynı hisleri onun da paylaştığını nasıl anlarsınız? Tüm maddeler her erkek için geçerli olmasa da belli başlı “aşık olan erkek” davranışları olduğundan bahsedebiliriz. Bu davranışları hoşlandığınız erkekte gözlemliyorsanız o da büyük bir ihtimalle size karşı boş değil demektir.

Seven erkek ne yapar, hoşlandığını nasıl belli eder?

Sevdiğini belli etme konusunda kadın ve erkek davranışları birbirinden çok farklıdır. Çok basit ve genelde herkesin bildiği en basit örnek üzerinden gidersek erkekler, hoşlandıkları kadınların yanında daha alçak sesle ve yumuşak bir tonla konuşurken kadınlar, hoşlandıkları erkeklerin yanında normalden biraz daha yüksek sesle konuşurlar. Bu tip farklılıklar yüzünden kadınlar erkeklerin, erkeklerse kadınların davranışlarından tam olarak gerekli sinyali alamayabilirler. Eğer doğru sinyali yakalamak istiyorsanız şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Sizi önemsiyorsa…

Özellikle bir topluluk içerisindeyseniz karar verme anlarında (ne yeneceği, nereye gidileceği vs.) sizin fikrinizi soruyor ve sizi destekliyorsa bu dikkate almanız gereken güzel bir işarettir. Size “Ben buradayım, senin yanındayım, senin fikrin benim için önemli” mesajı vermek isterken çevreye de “Biz bir takımız” sinyalleri veriyor olması, bir aidiyet hissinin sonucudur.

 • Önceliği size veriyorsa...

Sizin istekleriniz, ihtiyaçlarınız, beklentileriniz diğer her şeyin önüne geçiyor; diğer tüm işlerini erteleyip sizin yanınızda olmak için çaba sarf ediyorsa bu gerçek bir seven erkek hareketidir. Romantizmi yalnızca çiçeklerde, kalpli balonlarda ve mum ışığında yenilen yemeklerde aramıyorsanız bu önceliği size verme halinin ne kadar romantik bir davranış olduğunu fark edeceksiniz.

 • Bakışlarınızı yakalamaya çalışıyorsa...

Aşık olan kadın genellikle gözlerini kaçırma eğilimi içerisindedir. Hoşlandığı erkeğin ona bakmadığı anlarda onu izlemeyi tercih eder. Ancak erkeklerde durum çoğunlukla tam tersidir. Seven erkek, sevgi dolu bakışlarla hoşlandığı kadının bakışlarını yakalayıp ilgisini çekmeye çalışır. Kendisini, ilgisini fark etmesini ister.

 • Fiziksel temas kurmaya çalışıyorsa…

Konuşurken kolunuza dokunma, elini omuzunuza atma, yardımcı olmak adına elinizi tutma gibi küçük temaslardan bahsediyoruz. Size dokunmak için fırsat kolluyor ama bunu kısa ve belli belirsiz hareketlerle yapıyorsa bu davranışları sizinle ilgilendiği şeklinde yorumlayabilirsiniz. Sevgiyi göstermenin en temel yollarından biri dokunmaktır. Bu yalnızca sevgiliniz için değil sevdiğiniz herhangi bir canlı için de geçerlidir. Eğer birinden hoşlanıyorsanız onu hissetmek, ona dokunmak istersiniz. Bu aşamada bunu en iyi ifade etmenin yolu bu küçük jestlerdir.

 • Hayatınızla ilgili detaylı sorular soruyorsa…

Seven insan merak eder, bilmek ister… Eğer sizinle ilgili, hayatınızla ilgili özel ve detaylı sorular soruyor; sizi daha yakından tanımaya çalışıyorsa bu sizinle ilgilendiği anlamına gelir. Aşık olmak, arkasında mantık aranmayan bir duygu durumuyken sevmek ise tanıdıkça derinleşen bir olgudur. Burada önemli olan, bu sorulara olabildiğince samimi bir şekilde cevap vermek, sizi en başından olduğunuz gibi kabul etmesini sağlamak olmalı. Hoşuna gideceğini düşündüğünüz cevaplar vermek yerine her zaman açık olmayı tercih etmelisiniz. Bu uzun soluklu bir ilişki için olmazsa olmaz bir kuraldır.

 • Size eşlik etmeyi teklif ediyorsa…

 

Evinize kadar eşlik etmek, durağa kadar eşlik etmek, gideceğiniz yere kadar eşlik etmek ya da bir etkinlikte eşlik etmek… Herhangi biri ya da birkaçında yanınızda olmak için ısrar ediyorsa ve size eşlik etmekten mutlu oluyorsa bu da en önemli sevgi göstergelerinden biridir. Sizinle vakit geçirmek için anlar yaratması, topluluklar içerisinde sizinle birlikte görünmek istemesi dikkate değer adımlardır.

 • Sosyal medyada her adımınızı takip ediyorsa...

Fotoğraflarınızı anında beğeniyor, yorum yapıyor, hikaye paylaşımlarınız üzerinden mesaj yoluyla sizinle sohbet etmeye çalışıyorsa bu sizi yakından takip ettiği anlamına gelir. Siz de bu takibe karşılık vererek onunla ilgilendiğinizi belli edebilirsiniz.

 • Hayatınızda biri olup olmadığını öğrenmek için imalarda bulunuyorsa…

Seven bir adamın korkulu rüyası, sevdiği kadının hayatında biri olmasıdır. O yüzden genellikle en başta çeşitli imalarla hayatınızda biri olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Eğer hayatınızda biri olmadığını anladığı anda yüzünde bir gülümse oluşuyor ve rahatladığını belli eden hareketler bulunuyorsa bu da sizinle ciddi anlamda ilgilendiğini gösterir.

 • Alınganlık gösteriyorsa...

Normal şartlar altında alınmayacağı, başkasından gelse umursamayacağı en ufak bir olumsuz davranışınızda size alınganlık gösteriyorsa bu sizi herkesten daha fazla önemsediği anlamına gelir. Erkekler aşık olduklarında sevdikleri kadın karşısında çocuksulaşabilirler. Bu durum da onların daha hassas olmasına sebep olur.

 Seven erkek ne yapmaz, ne yapmamalı?

Şimdiye kadar sevdiğiniz kişinin size aşık olup olmadığını anlamak için ne tür ipuçlarını takip edebileceğinizi anlattık. Anlaşabilmek için bu tür ipuçları her zaman hayat kurtarır, size hangi basamakta olduğunuzu hatırlatır. Bir sonraki hamleyi tahmin ederek neler yapmanız gerektiği hakkında fikir verir. Ancak bu işin bir de zıttı vardır ki o da en az diğer belirtiler kadar hayat kurtarır. Bu da seven erkeğin ne yapmaması gerektiğiyle ilgilidir. Özellikle genç kadınların tecrübesizliklerinin kurbanı olmamak adına bu konuya oldukça dikkat etmeleri gerekir. Sevgi emaresi olarak gördükleri birçok şey aslında sevgiyle ilgisi olmayan bir takım zorbalıktan ibaret olabilir.

 

 • Seven erkek, sevgi kisvesi altında aşırı kıskançlıkla size hayatı zehir etmez. Her anınızı takip edip sizi sürekli hesap vermek zorunda bırakmaz. Size güvenir, hayatınızı ve sosyal ilişkilerinizi ona göre yeniden düzenlemenizi beklemez.

 

 • Giyiminize kuşamınıza emir verircesine müdahale etmez. Sizi bir şeyi giymeye ya da giymemeye mecbur edemez. Saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde size fikrini belirtebilir, ancak baskı uygulayamaz.

 

 • Seven erkek sizi başkalarının yanında küçük düşürmez. Şaka yollu bile olsa sürekli sizi küçültücü şakalar yapmaz. Kendinizi değersiz hissettirecek davranışlardan uzak durur.

 

 • Sürekli eleştirmez, neyi nasıl yapıp nasıl yapmayacağınızı akıl verir bir biçimde anlatmaz, üstünlük kurmaya çalışmaz.

 

 • Hayatınızla ilgili hayati kararlarda sizi hiçbir şekilde baskı altına almaz, kararı size bırakır. Okumanıza, çalışmanıza, yeni bir şeyler öğrenmenize, kendinizi geliştirmenize herhangi bir sebeple engel olmaz.

 

 • Her şeyi sizden beklemez, ortaklaşa yapmanız gereken şeylerin tüm yükünü sizin üzerinize yıkıp sorumluluklardan kaçmaz.

 

 • Seven erkek, sevdiği kadınla konuşurken kelimelerini dikkatli seçer. Alışkanlık adı altında küfür ve ya da hakaret içeren cümleler kurması, onun sevgisini ya da samimiyetini göstermez.

 

 • Herhangi bir şekilde herhangi bir sebeple size şiddet uygulamaz. Şiddeti yalnızca fiziksel olarak düşünmemek gerek. Psikolojik şiddet de etkileri uzun süre devam eden ve oldukça yaralayıcı bir şiddet türüdür. Aşık olan erkek tam aksine aşık olduğu kadının hiçbir şekilde incinmemesi için elinden geleni yapar.

 

 • Size saygı duyan erkek aynı zamanda ailenize ve arkadaşlarınıza da saygı duyar. Sevmek zorunda değildir; ancak saygı, mutlaka gözetilmesi gereken önemli bir konudur.

No more pages to load

No more pages to load