Üniversitede Her Ders İçin Etkili Not Tutma Yöntemleri

Dinleme yoluyla bilgiler çok uzun süreler hafızada durmaz, öğrenilenlerin tekrar edilmesi gerekir. Not tutulurken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Dinleme yoluyla öğrenilen bilgiler çok uzun süreler hafızada durmaz, öğrenilenlerin zaman zaman tekrar edilmesi gerekir. Bir öğrenci ders sonunda, o derste dinlediğinin ancak %55’ini hatırlayabilir. Tekrar yapılmadığı sürece bu oran bir hafta sonra %17’lere düşer. Yani not tutmanın önemi ortada. Peki not tutulurken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

1. Not tutmaya ilk günden düzenli olarak başlayın.

Not Tutma Yöntemleri

İlk günden ne kadar eksiksiz not tutarsanız sınavlarda o denli başarılı sonuçlar alırsınız.

2. Not tutulan kağıt konusunda cömert olun.

Not Tutma Yöntemleri

İleride okuduğumuz zaman anlayabileceğimiz şekilde, boşluklar bırakılarak not tutmamız da yarar vardır. Hiçbir zaman küçük bir kağıda sıkışık bir şekilde not tutmayın. Not tutmak için bir defteriniz olmalı. Sayfanın altında, üstünde, yan taraflarında boşluk bırakırsanız buralara eksik kalan bilgileri daha sonra yazabilirsiniz.

3. Dinleme ile not tutma arasında bir denge oluşturun.

Not Tutma Yöntemleri

Tüm dikkati dinlemeye ayırırsanız verimli bir şekilde not tutamazsınız. Aynı şekilde çok ayrıntılı not almaya kalkışırsanız bu sefer de anlatılanları anlamanız güçleşir ve bu da dinlemeyi olumsuz etkiler.

4. Her şeyi yazmaya çalışmayın.

Not Tutma Yöntemleri

Not alırken seçici olun. Daha çok öğretmenin dikkat çektiği noktaları not almaya çalışın. Öğretmenin birkaç cümlesini tek bir cümleyle anlatabileceğiniz gibi, tekrarladığı şeyleri de tekrar tekrar yazarak zaman kaybetmek zorunda değilsiniz.

5. Kısaltmalar ve semboller kullanın.

Not Tutma Yöntemleri

Not tutarken zamandan tasarruf etmek ve geri kalmamak için kendi anlayabileceğiniz şekilde çeşitli kısaltmalar kullanın. Fakat kısaltmalar da kendi içlerinde anlamlı olmalı yoksa bu neydi diyerek yaptığınız kısaltmayı unutabilirsiniz.

6. Notlarınızı çalışırken tamamen veya özet olarak yeniden yazın

Not Tutma Yöntemleri

Ders notlarını olduğu gibi temize çekmek veya sınavlara çalışırken önemli noktalarla ufak basit notlar olarak yeniden düzenleyip yazmak etkili yöntemler arasında. Yüksek not almanın sırrı da buradan geçiyor.

7. Terimler, anahtar sözcükler ve önemli bilgiler için farklı renkte kalemler kullanın.

Not Tutma Yöntemleri

Bu sayede belirli bir şey aradığınızda notlarınız arasında kolayca aradığınızı bulabilirsiniz. Aynı kategoriden olan bilgileri aynı renk yaparak o renklerde geriye dönük arama yapabilirsiniz.

8. Ders sırasında sadece tek renk kullanarak not alın.

Not Tutma Yöntemleri

Renklendirme işlemini temize çektiğiniz sırada yaparsınız, ders esnasında zaman kaybı yaşamak istemezsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();