Neler Mobbing Kapsamına Girer?

Neler Mobbing Kapsamına Girer? Mobbing Kapsamına Giren Davranışlar? İş yerinde haklarınızı savunma detayları kadin.com'da

Mobbing, çağımızın iş vebası olarak adlandırılıyor. İş hayatında faaliyet gösteren pek çok kişi iş yerinde mobbinge maruz kaldığını beyan ediyor. Peki, mobbing ne demek? Kelime anlamı olarak psikolojik şiddet, taciz, rahatsız etme, baskı ve kuşatma şeklinde özetlenebilir. Ancak bu anlamlar, iş yerinde sıkıntılı bir günün ardından o gün mutlaka mobbinge uğradığınız anlamına gelmez. Mobbingin en önemli özelliği kasıtlı ve sistematik olarak uygulanmasıdır. Bu yıldırma politikası genellikle işten soğutma ve işten ayrılmaya sebep olma maksadıyla yapılır. Bu durum yaş, cinsiyet ya da içinde çalışılan sektör fark etmeksizin herkesin başına gelebilir. Peki, neler mobbing kapsamına girer?

Mobbing Kapsamına Giren Davranışlar

Bir davranışın mobbing kapsamına girmesi için öncelikle kasıtlı tavırların olması gerekir. Aynı iş yerinde çalıştığınız bir kişinin size çok fazla iş yükü vermesi ya da yetkinliklerinize göre çok düşük segmentte işler vermesi, kıyafetinizle ya da bir özrünüzle alay etmesi, dini ya da siyasi görüşünüzle alay etmesi, özel yaşamınızla alay etmesi, hakkınızda asılsız söylentiler yayması, tavır ve sözlerinizi aşağılaması ya da taklit etmesi ve bunun gibi özgüveninizi zedeleyecek davranışlarda bulunması bu kapsama girer.

Neler Mobbing Kapsamına Girer

Bununla birlikte kötü niyetli ve düşmanca tavırlar da mobbing kapsamına giren davranışlardır. Sürekli gözlenmek, üzerinizde baskı kurulması, işle ilgili aldığınız kararların sürekli sorgulanması, yetersiz olduğunuzun hissettirilmesi, sürekli azarlanmanız ve tehdit edilmek mobbing kapsamına giren davranışlardır. Özellikle yüzünüze bağırılması, sözünüzün sürekli kesilmesi, fikirlerinize önem verilmemesi, yaptığınız işlerin sürekli eleştirilmesi ve sanki orada değilmişsiniz gibi davranılması sistematik olarak yapılan mobbing kapsamına girer.

Neler Mobbing Kapsamına Girer

Mobbing farkına varılmayacak küçük detaylarda da yer alabilir. Bunun en çok karşılaşılanı da dışarıda bırakılmak ve siz yokmuşsunuz dibi davranılmasıdır. Burada amaç kişinin pasifize olması ve işten uzaklaşmasıdır. Bu davranışların bir veya birkaçını yaşamış olmanız sizin mutlaka mağdur olduğunuz anlamına gelmiyor. Çünkü bir davranışın mobbing olarak adlandırılması için mutlaka sistematik olarak uygulanması ve işi bıraktırmanın amaçlanması gerekiyor. Genellikle rütbe olarak yukarıdan aşağıya uygulansa da kimi zaman üst rütbelerdeki kişilere ve hatta iş yeri sahiplerine bile mobbing yapılabiliyor. Bu durumun engellenmesi için işyerinde mutlaka önlem alınması ve çalışanların huzurunun sağlanması gerekiyor.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();