Mutlu Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Mutlu Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir? Mutlu Bir Bebek Yetiştirmek İçin Öneriler ,Hırslı Olmayın ! Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın !

Pek çok yetişkinin anne ya da baba olduklarında tam olarak ‘‘büyüdükleri’’ söylenir. Karı-kocadan oluşan aile yapısına yeni bir ferdin katılması gerektiğine karar vermek son zamanların popüler düşüncesinin aksine oldukça güç bir karardır.  Hamilelik dönemi ve ardından yeni doğan bebeğin gelişim sürecinde karşılaşılan zorluklar anne ve babaların omuzlarına kelimenin tam anlamı ile büyük bir yük ve sorumluluk yüklemektedir.Her anne baba mutlu bir bebek yetiştirmek ister.

Bir bebeğin fiziksel gelişiminin yanı sıra kişiliği de çevresinden aldıklarına, gördüklerine ve duyduklarına göre şekillenir. Anne ve babaların bu konuda üzerine büyük vazife düşmekte, çocuklarının en iyi, en mutlu şekilde yetişmesini sağlamaları gerekmektedir.

Mutlu Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Yapılan araştırmalarda iş hayatında ve eğitim sürecinde başarılı olan kişilerin çocukluk dönemlerinin oldukça mutlu ve ailesi ile iyi ilişkiler içerisinde geçtiği belirlenmiştir. Kariyer ya da akademik başarı bir yana dursun dünyaya gelen her bir bireyin sahip olduğu bu kısa ömrü en iyi şekilde geçirmesinin doğal bir hak olduğunun unutulmaması gerekir. Anne ve babalar bebeklerini sağlıklı ve mutlu bir birey haline getirmek için birkaç basit izleyebilir.

Mutlu Bir Bebek Yetiştirmek İçin Öneriler

Bebeğinizin sizleri kendine rol model olarak aldığını unutmayın. İlk 3-4 yıl bebeğiniz tamamen sizin ve çevresindeki yetişkinlerin davranışlarını imite (taklit) edecektir. Bu yüzden bebeğinize karşı iyi bir rol model olmanız oldukça önemli. Bu hususta dikkat edilmesi gereken ilk şey ise söyledikleriniz ile davranışlarınızın birbiri ile tutarlı olması. Nasihatler ve öğütlerde bulunup aksi bir davranışta bulunmanız bebeğinizin kafasının karışmasına, aynı tarz davranışlarda bulunmasına neden olacaktır. Kendi bireysel söz-davranış tutarlılığında bulunmanız gerektiği gibi anne ve baba olarak da bir tutarlılık ve uyum yakalamanız gerekmektedir. Bu konuda anne ve babaların yaşadıkları en büyük sorun ortak payda da söz ve davranışlarda bulunamıyor olmalıdır. Bir şey evet ise hem anne hem de baba evet demeli, birbirlerinden farklı yorumlarda bulunmaması gerekmektedir.

Mutlu Bir Bebek Nasıl Yetiştirilir?

Fazla hırslı bireylerin isteklerine ve hedeflerine ulaşamadıklarında depresyona girdikleri hatta daha ciddi psikolojik rahatsızlıklara maruz kaldıkları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bu tarz bireler amaçlarına ve hedeflerine ulaşmak için her şeyi ve herkesi hiçe saydıklarından ötürü yalnızlaşmaya mahkumdurlar. Bu tarz bireylerin çocuklarında ise anne ve babalarının onları belirli bir rekabet ortamında yarattığına oldukça sık rastlanır. Bu tip olası durumlardan kaçınmak için çocukların rekabeti değil işbirliğini ve toplu iş anlayışını edinmeleri gerekmektedir. Çocukların takım sporlarına ve grup çalışmalarına yönlendirilmesi bu anlayışı edinmelerine yardımcı olacaktır.

Mutlu bir bebek yetiştirmek için mükemmeliyetçilikten uzak durun. Çocuklarınıza hayatta herkesin hatalar yapabileceğini ve bizi biz yapan şeyin bu hatalar olduğunu aşılayın. Kendine hata yapma şansı veren çocukların hayatta her alanda daha başarılı olduğu bilinen bir gerçek.

Anne ve babaların belki de en çok yaptığı yanlışlardan biri kıyaslamak. Eğer çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümesini istiyorsanız kıyaslamalardı bir kenara bırakın. Her çocuğun kendi kişiliği çerçevesinde farklılaştığını unutmayın. Onu, bir başkası ile kıyaslamak daha da başarılı olmasını değil tam aksine daha mutsuzlaşmasını, tedirgin hissetmesini ve bunların bir sonucu olarak başarısında düşüşü getirecektir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();