Mutfak dekorasyonu, tanımı itibariyle mutfakları en işlevsel kullanımını ve en güzel görünümünü oluşturacak şekilde dekore etmektir. Mutfağınızda mutlu hissetmiyorsanız siz de mutfağınızı her an baştan yaratabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız mutfak dekorasyon önerileri.

Mutfak Dekorasyon İçin Püf Noktalar

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bu bölümde sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tıpkı diğer odaların dekorasyonunda olduğu gibi renk uyumudur. Mobilyaların, duvarların ve eşyaların renk uyumunun olmasına ve eşyaların kullanım yerlerine çok dikkat etmelisiniz. Burada eşyaların işlevsel olarak yerleştirilmesi son derece önemlidir. Mutfak eşyalarınız, kullanım amaçlarına uygun olarak dizilirse, mutfağınızda vakit kaybetmeden, çok daha hızlı şekilde hareket edebilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri

Mutfağınız küçük ya da büyük olabilir. Önemli olan mutfağınızın yer aldığı alanı verimli olarak kullanabilmektir. Mutfağınızı olduğundan daha büyük göstermek istiyorsanız, mutfak duvarlarınızı beyaz renk ile boyayabilirsiniz. Beyaz duvarlar, bulundukları odanın çok daha büyük görünmesini sağlarlar. Mutfağınızı daha büyük göstermek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise yeterli aydınlatma kullanmaktır. Tavanda spot ışıklar kullanmak, daha az yer kaplayan bir aydınlatma yöntemi ile daha büyük bir mutfak görünümü elde etmenizi sağlar.

Küçük mutfaklarda alandan daha fazla verim almak için duvar kullanımından faydalanabilirsiniz. Örneğin duvarlarınıza raf monte ederek saklama alanınızı genişletebilirsiniz. Raflarınızı sağlam bir şekilde monte etmeyi ve taşıyabileceğinden daha fazla yükleme yapmamayı ihmal etmeyin. Mutfağınız ne kadar küçükse, içinde kullanacağınız eşyaların boyutu da bununla orantılı olmalı. Örneğin standart ölçülerde bir masa yerine küçük boyutlu bir mutfak masası kullanarak mutfağınızdaki alandan daha fazla faydalanabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Mutfak, evde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. Mutfaklarda ailece zaman geçirilir. Mutfağın dekorasyonu ne kadar keyifli olursa, içinde geçirilen zaman da bir o kadar keyifli olacaktır. Öncelikle mutfağınızdaki fazlalıkları kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Mutfağınız kalabalık ve dağınık olursa, hem orada vakit geçirmekten keyif almazsınız hem de işlerinizi istediğiniz hızda bitiremezsiniz. Öncelikle, mutfağınızın nasıl bir görünüme sahip olmasını istediğinizle başlayabilirsiniz.

Sizin mutfağınız, sizi yansıtmalıdır. Bunun için modern bir mutfak stili seçebileceğiniz gibi vintage, İtalyan tarzı, İngiliz tarzı, Country tarzı mutfak dekorasyonlarından birini seçebilir ya da birkaç mutfak tarzını birbirleriyle harmanlayarak kullanabilirsiniz.

Güzel bir mutfak dekorasyonu için öncelikle dolapların doğru bir şekilde seçilmesi ve yerleştirilmesi gerekir. Mutfak dolaplarının yapımında kullanılan malzemeler de, kullanım ömrü ve sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Mutfağın renklerini uyum içerisinde seçmek gerekir. Hoş ve klas bir görünüm elde etmek için mutfaktaki tüm eşyaların ahenk içinde olması gerekir. Dekoratif mutfak gereçleri seçilirken de aynı konuda hassas davranmak gereklidir. Aynı zamanda, mutfağın tasarımı evin geneli ile de uyum halinde olmalıdır.

Mutfak Dekorasyon Ürünleri

Mutfağınızın dolaplarını, masasını, sandalyelerini ve beyaz eşyalarını seçtikten sonra sıra bu odayı süslemeye gelir. Bunun için kullanılan eşyalara ise mutfak dekorasyon ürünleri adı verilir. Mutfak dekorasyon ürünlerinin seçimi tamamen kişisel zevklere bağlıdır. Bunun için biblolar, masa örtüleri, perdeler, halılar, çerçeveler ya da havlu gibi ev tekstil ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Çiçekler de mutfakların güzelliğine güzellik katar. Aynı zamanda şık tasarımlı bir saksıya maydanoz, nane, küçük acı biber gibi bitkiler dikerek bunları da mutfağınızda sergileyebilirsiniz. Saksının içindeki bitkiler hem mutfağınızın doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar hem de yemeklerinizde kendi yetiştirdiğiniz organik ürünleri kullanma şansı elde edebilirsiniz.