Hem Lezzetli Hem Şifalı Bir Sebze ' Karnabahar'

Muhteşem Bir Kış Sebzesi Karnabahar ,Karnabaharın Faydaları, Karnabahar Kürü Nasıl Yapılır? En Etkili İlaçolarak Karnabaharın tüm faydaları...

Sofralarımızda çorbası, salatası, kızartması ile kışın yer alan; ülkemizde bolca yetişen karnabahar 'ın, hangi hastalıklara iyi geldiğini biliyor musunuz? Her derde deva karnabaharın özelliklerini sizin için derledik.

En Etkili İlaç Karnabahar

Karnabahar, kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Yemek yaparken çok çeşitli seçenek sunmasının yanında, özellikle kadınlarda göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 karbonal içerir.

Karnabaharı pişirirken, çiçeğinin yanı sıra 4-5 dal yaprağından da koyarsanız, tüm etkin maddeleri elde etmiş olursunuz. Bu sebzede C vitamini, potasyum, mineral, betakaroten ve lif bulunmaktadır. Az suda haşlayarak salata şeklinde tüketirseniz, tüm etkilerinden fazlasıyla yararlanırsınız. Ayrıca haşladığınız suyu dökmek yerine, sebze çorbası yapmak için kullanmanızı tavsiye ederiz.

Karnabaharın Faydaları

 • Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Kan basıncını dengede tutar.
 • Afrodizyak özelliğe sahiptir.
 • Demir minerali açısından zengin oluşu, kansızlığı önler.
 • Antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı koruyucudur.
 • Başta potasyum olmak üzere, vücuda yararlı pek çok besin maddesi içerir.

Her Derde Deva Karnabahar

 • Dalak hastalıklarına iyi gelir.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.
 • Zihinsel yorgunlukla başa çıkmanıza yardımcı olur.
 • Tansiyon hastaları az ve seyrek tüketmelidir.
 • Bedenin iyot emilimini azalttığından, özellikle az iyot alanların, iyotlu tuz tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında en etkili sebzedir.
 • Pişirme suyunu dökmemenizi tavsiye edilir.

Çiğ Karnabaharın Faydaları

Sebzeler, ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor. Çok fazla pişirilen sebzeler besin değerlerini kaybediyor. Bu durum karnabahar için de geçerli. Mutfağımızdaki pek çok tarifin içinde yer bulan karnabaharın tadı, çiğ iken de son derece lezzetli. Çiğ karnabahar salata olarak da tüketilebiliyor. Karnabahar bir çiçek olduğu için yaprakların da bol miktarda vitamin, protein ve fosfor bulunuyor. Çiğ olarak tüketildiği takdirde karnabahardan maksimum fayda alınabiliyor. Uzmanlar, karnabahardan fayda almak için yapraklarının da mutlaka yenilmesi gerektiğini söylüyor. Çiğ karnabahar kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor, sinirlerin yıpranmasını önlüyor ve cinsel gücü arttırıyor.

Karnabahar Zayıflatır Mı?

Karnabahar, adeta mucizevi etkilere sahip olan bir sebzedir. Zayıflatma etkisi de bunlardan biri! Öyle ki, pek çok beslenme uzmanı da kilo kontrolünü sağlamakta zorlanan kişilerin haftada en az bir kere yemesini öneriyor. Siz de özellikle bel çevrenizde oluşan yağlardan yana dertliyseniz sofranıza haftada en az 3 gün karnabahar koymayı ihmal etmeyin.

Karnabaharın zayıflamada fayda sağlamasının sebeplerinden biri harika bir lif kaynağı olmasıdır. Lifli yapısı sayesinde midede çok yer kaplar ve çabucak tokluk hissi oluşturur. Tabii ki,  kızartma olarak yerseniz zayıflatma etkisini kaybetmiş olursunuz. Zayıflama etkisinden yararlanmak için karnabaharı, haşlanmış  ya da fırınlanmış olarak yemelisiniz. Karnabaharın zayıflamaya katkısı sağlamasının bir diğer nedeni de içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunmasıdır. Böylelikle metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzun yağ yakmasını sağlar ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

karnabahar

Karnabahar Kürü Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, özellikle kronikleşmiş olan idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bu kürü öneriyor. Kürü uygularken aynı zamanda aşırı olmadan C vitamini katkısı yapmak, karnabahar kürünün daha çok işe yaramasını sağlıyor. Kürden maksimum fayda alınabilmesi için karnabaharın çevresindeki 4-5 adet yaprağı da birlikte pişirmeniz gerekiyor. Çünkü karnabaharın başlıca faydalı besin içerikleri, karın bölgesine en yakın olan yapraklarda bulunuyor.

Kür için 250-300 gram kadar karnabaharı haşlamanız ve suyunu sabah akşam içmeniz gerekiyor. Toplamda 21 günlük bir uygulama özellikle idrar yolu rahatsızlıklarına oldukça iyi geliyor. Kür için bu suyu her gün taze olarak hazırlamanız oldukça önemli. Üstelik haşlanmış olan karnabaharı da yemeklerinizin içinde kullanabilirsiniz.