Mücevher Dünyasının Vazgeçilmezi ' İnciler '

Mücevher Dünyasının Vazgeçilmezi ' İnciler '. İnci mucizevi bir mücevherdir, çünkü bir canlı tarafından oluşumu gerçekleşir.

İlk yazımda mücevher dünyasının vazgeçilmezi ve klasiği olan incilerle ilgili kısacık bahsetmiştim. Bu yazımda ise incilerin dünyasına daha derinlemesine girmek istiyorum.

Mücevher Dünyasının Vazgeçilmezi ' İnciler '

İnciler Dünyasına Giriş

İnci mucizevi bir mücevherdir, çünkü bir canlı tarafından oluşumu gerçekleşir. İnci başta istiridye olmak üzere, bazı midye türlerinin de içinde oluşur ve büyür. Mucizevi bir canlı olanın midyenin içine küçücük bir kum tanesinin kaçması yeterlidir serüvenin başlamasına. İstiridye bu yabancı cisimden rahatsız olduğu için, kendini korumak adına bu cismin etrafını eşit tabakalar halinde sedef olarak bilinen renkli madde ile kaplar. Zaman içinde sedefle kaplanmaya başlayan minik bir kum tanesi inciye dönüşür. Bu kadar kısa anlattığıma bakmayın, bu süreç senelerce sürer. İnci, doğanın bize sunduğu harikalarından sadece bir tanesidir, çok özeldir.

İnciler çok çeşitlidir. Oluşma süresi, şekli, rengi veya çıktığı ülke gibi sebeplerden değeri farklılık gösterir.

İnci Çeşitleri

İnci çeşitlerinden kısa kısa bahsetmek gerekirse, 'İncilerin Kraliçesi'nden' başlamak gerekir. Yani Güney Denizi incisi (South Sea). Boyları 9-17 mm arasında değişen bu inciler çok sağlam bir yapıya sahiptir. Parlaklığı ile göz kamaştırır ve hiçbir işleme gerek duymaz. Kısacası doğal hali büyülemek için yeterlidir.

Mücevher Dünyasının Vazgeçilmezi ' İnciler 'www.diamond.com.tr

 

Diğer inci türleri ise yetiştirilen incilerdir. Çinliler yüzlerce yıl önce incinin istiridyedeki oluşumunu keşfetmiş ve yetiştiriciliğe başlamıştır. Bu süreçte yetiştirici, sağlıklı bir istiridye veya midyenin içine yabancı bir maddeyi ustalıkla yerleştirerek ortalama 3 yıl özenle besleyerek inci üretmektedir. Ancak bu işlem o kadar da basit değildir. Yetiştirilen her 100 inciden ancak 1 veya 2 tanesi mükemmel kalitede olur.

Kültür incisi, Tatlı su incisi, Akkoya kültür incisi, Keski incisi ve Tahiti incisi en bilinen yetiştirme incileridir. Bu inciler genelde krem, sarı ve yeşil renktedir. Bazı işlemlerden sonra beyaz, gümüş, pembe ve şampanya renklerinde de olabilirler.

Mücevher Dünyasının Vazgeçilmezi ' İnciler '

                                                                                                                                                                                             

 

Siyah ve gri incilerse Tahiti incileridir. Tahiti incilerinin bu renklerde olmasını, istiridyeye renk maddeli yem verilmesi sağlar.

inciler

                                                                                                                                                                                                        

 

Çok fazla detaya girmeden ve sizi sıkmadan incilerin dünyasına bir göz atalım istedim. Bir sonraki yazımda doğanın bir diğer harikası olan mercanlarla buluşmak üzere.

Sevgilerimle

Deniz Şenocaklı

www.denizsenocakli.com

Instagram: deniz.senocakli

 

 

 

 

 

Deniz Şenocaklı

Deniz Şenocaklı

Çocukluğundan bugüne mücevher sektörünün içinde olan Deniz Şenocaklı, Mücevherin ılıştılı dünyasından farklı konulardaki yazılarını kadin.com'da siz değerli okuyucularıyla paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();