Minikler Büyüyor: İki Aylık Bebek Gelişimi

Bebeklerin, 2.ayda geçirdiği fiziksel ve zihinsel süreçleri ayrıntılı bir şekilde incelemek aynı zamanda bilgi sahibi olmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Heyecanla, sabırsızlıkla onu beklediniz! 9 ay süren bir beklemenin ardından bebeğinizin ilk ayı; alışma süreci ve çeşitli tecrübelerle göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Artık bebeğinizle  2.aya merhaba diyorsunuz ve ilk aya göre daha kolay bir süreç geçirebilirsiniz.

Doğal bir süreç olarak 2.aydan itibaren bebeğinizin kilosu ve boyu yavaş yavaş artmaya başlar. Uyku düzeni şekillendikçe hareketlenir ve ona gösterdiğiniz ilgiye karşılık çeşitli tepkiler verir. Bu süreçte, bebeklerin anne sütü ile yeterli bir şekilde beslenmeleri ve hem gece hem gündüz uykusunu kaliteli bir şekilde uyumaları çok büyük önem taşır. Bebeklerin, 2.ayda geçirdiği fiziksel ve zihinsel süreçleri ayrıntılı bir şekilde incelemek aynı zamanda bilgi sahibi olmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl İlerler?

2 aylık bebek gelişiminde fiziksel olarak büyüme hızı ilk haftalarda stabil bir şekilde devam eder. Haftada 150 ya da 200 g alan bebekler, yavaş yavaş kilo almaya başlar. Böyle süreçlerde, ”2 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun cevabı net olmamakla birlikte ortalamaya bakıldığında 2 aylık bebek kilosu 4-5 kg arasındadır. 2 aylık bebek boyu ise haftada 1-1.5 cm uzama gösterir. Bebeklerin boyu, bu ayda genellikle 57 ya da 58 cm civarı olsa da her bebek farklı boy ve kilolarda gelişim gösterir.

2 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebekler, ikinci ayda yeni şeyler keşfetmeye ve çevrelerine çeşitli tepkiler vermeye başlar. Sizin onunla ilgilendiğinizi anlayan bebeğiniz bilinçli bir şekilde gülebilir ya da hoşuna gitmeyen durumlarda çığlık atma gibi davranışlarla tepkisini belli edebilir. Bebeğinizin ikinci ayda sahip olduğu becerileri toparlayacak olursak:

Oyun oynama: 2 aylık gelişim sürecinde bebeklerin zihinsel ve algısal aktiviteleri arttığından onlara yapacağınız çeşitli el hareketleri ya da jest ve mimikler ile oyun oynamaya başlarlar.

Seslere tepki verme: Bebeklerin işitme duyusu anne karnındayken gelişmeye başlar. Doğumdan sonra ikinci aya gelindiğinde ise bebeğiniz duyduğu sesleri ayırt edip anlamlandırabilir. Özellikle onu rahatsız etmeyen (çıngırak, ya da hafif melodiler) seslere olumlu yaklaşıp tekrarlanmasını isteyebilir.

Bilinçli bir şekilde gülme: Bebeğiniz bu süreçte refleks gülmelerden bağımsız olarak çevresindeki şeyleri algılayarak bilinçli bir şekilde gülümseyerek tepki verebilir.

Yüzleri tanıma: Bebeklerin görme duyusu ve zihinsel gelişimi de bu dönemde artmaya başlar. Bebeğiniz bu dönemde tanıdığı yüzlere gülümseyerek sevecen tepkiler verebilir.

2 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Her annenin çocuğu kaç yaşına gelirse gelsin üzerinde titizlikle durduğu bir konu olan beslenme, bebeklerin 2.ayında da gelişimleri açısından dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. O halde, iki aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı ve 2 aylık bebek kaç saatte emzirilmeli gibi soruların cevaplarına beraber bakalım.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin, 2-3 saatte bir emzirilmeleri gerekir. 2 aylık olan bebeklerin emme süreleri kısalır. Anneler böyle durumlarda, bebeklerinin az süt emdiğini ve yeterli beslenemediğini düşünebilir. Aslında bu durum bebeklerin çene kaslarının bu ayda geliştiğinin bir sinyalidir. 2 aylık bir bebek, çene kasları geliştiğinden anne sütünü daha hızlı emmeye başlar ve doyana kadar emmeye devam eder. Bunlara ek olarak anne, sütünün yetersiz kaldığını düşündüğü takdirde doktoruna danışarak sütünü arttırmak ya da ek gıdaya geçmek için profesyonel yardım alabilir.

Bu aylarda bebeklerin özellikle anne sütüyle beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Doğum izninde olan ya da çalışmayan annelerin, bebeklerini sık sık emzirmesi, hem bebeğin yeterli beslenmesine hem de bebek ve anne arasındaki bağın güçlenmesine yardım eder. Emzirmenin yararları bunlarla da sınırlı kalmaz. Bebek, emdikçe memenin ucundaki reseptörler uyarılır ve bu durum annenin sütünün artmasını sağlar. Eğer bebeğinizin 2.ayında çalışmak durumunda olan bir anneyseniz bebeğinizin beslenmesi için önceden sütünüzü sağmanız tavsiye edilir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Çeşitli nedenlerden ötürü anne sütünü sağıp saklamanız gerekiyorsa bunu en güvenli şekilde nasıl yapacağınız büyük bir önem taşır. Vereceğimiz öneriler sayesinde anne sütünü daha sonra kullanmak üzere rahatlıkla saklayabilirsiniz.

  • Anne sütü; sterilize edilmiş sert plastik ya da cam kaplarda, kapağı sıkı bir şekilde kapatılmış olarak saklanabilir.
  • Oda sıcaklığında, buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanabilir.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Anne Sütü Saklama Talimatı kitapçığına göre anne sütünü; oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda ise 3 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Hatırlatma: Anne sütünü, derin dondurucudan çıkarıp çözdürdüğünüzde yeniden dondurmamalısınız.

2 Aylık Bebek Uyku Düzeni

2 aylık bebeklerde uyku saatleri tam olarak oturmasa da 1.aya göre daha düzenlidir. “2 aylık bebek kaç saat uyur” sorusunun kesin ve net bir cevabı olmasa da bu dönemde günde ortalama 15-16 saat uyuyan bebekler, anne sütü ihtiyacından ötürü de sık sık uyanabilirler. Daha sonraları mide ve sinir sistemi gelişen bebeğinizin gece uykuları uzamaya, gündüz uyuma süresi de kısalmaya başlar.

2 Aylık Bebek Aşıları Neler?

2.aydaki bebeklerin aşı takvimi için oldukça yoğun diyebiliriz. Bu dönemde bebeğe; Karma, Verem, Prönomok ve Rotavirus aşıları yapılır.

  • Karma Aşı’nın; ilk dozu 2.ay, diğer dozları ise 4. ve 18.ayda yapılır.
  • Prönomok Aşısı diğer adıyla Zatürre Aşısı toplamda 4 doz uygulanır. İlk dozu 2.ayda olmak üzere diğer dozları da sırasıyla 4., 6. ve 12. ayda yaptırılır.
  • Verem Aşısı, bebeğiniz 2 aylıkken tek doz uygulanır ve sonradan tekrar edilmesine gerek kalmaz.
  • İshal Aşısı olarak bilinen Rotavirus Aşısı ise bebek 2 aylık olduğunda ilk dozu 3.ayı, son dozu da 8. ayı geçmeyecek şekilde uygulanır. Diğer bir seçenek olarak da ilk dozu 2.ayda olacak şekilde 1 ya da 2 aylık süreçlerde toplamda 3 doz olarak yapılır.

2 Aylık Bebeklerde Alt Temizliği Nasıl Olmalı?

2 aylık bebekler günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Bebeklerin nitelikli bir uyku uyuması aynı zamanda anne sütünü yeterli düzeyde emmesi için beslenme, uyku ve alt değiştirme düzeni arasında güzel bir denge kurulması gerekir. altının pis ve dolu olması bebeği huzursuz eder. Bu yüzden sık sık uykusundan uyanabilir ya da huzursuzluğundan dolayı annesini emmek istemeyebilir. Bu yüzden bebeğinizin alt temizliğini emiciliği yüksek olan tek kullanımlık bezlerle sağlamanız en uygun çözüm olur.

Bebeğinizin altını; huysuz olduğu anlarda temizleyebileceğiniz gibi her emzirmeden sonra da değiştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak idrar ya da dışkı yaptığı durumlar için farklı yöntemler izleyebilirsiniz. Örneğin; idrar yaptığı zaman altını çok kısa süre için değiştirmeyebilirsiniz. Unutmayın; bu süreyi uzattığınızda bebeğiniz pişik gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Bebeğiniz dışkı yaptığında ise cildinin tahriş olmaması için altını anında değiştirmeniz gerekir. Her bez değiştirme işleminden sonra bebeğin altını pamuk ve su yardımıyla temizleyip güzelce kurulamanız tavsiye edilir.

No more pages to load

No more pages to load