Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Neden Olur? Mide yanmasını yok etmenin yolları nelerdir ? Hangi besinlerle mide ağrısını engellemek mümkündür?

Mide yanması aslında adından anlaşıldığı üzere midenin yanmasından kaynaklanmaz. Bir çok insan yediği besinlerden ötürü bu sorunla karşılaşabilir. Mide yanması denilen şey, mide asidinin yemek borusuna kaçmasından kaynaklanır. Yani aslında yanıyor olarak hissettiğimiz şey yemek borusu ve gırtlaktır.

Mide Yanmasının Diğer Adı: Reflü

Mide asidi aslında yiyeceklerin sindirilmesinde çok yararlı olan bir maddedir. Ama bunun haricinde yediğimiz bazı besinler mide asidinin normalden daha fazla salgılanmasına sebep olabilir. Ayrıca çok fazla yemek de mide asidinin fazla salgılanmasına neden olabilir. Son zamanlarda halk arasında oldukça sık görülen reflü aslında mide yanmasının diğer adıdır.

Reflü ya da mide yanması tedavi edilmediğinde mide ile yemek borusunun birleştiği yerde asitten kaynaklı yaralara neden olur. Ve tedavi uygulanmazsa bu yaraların kansere dönüşmesi ihtimali de her zaman vardır.

Mide Yanması Neden Olur?

Eğer mide yanması yani reflü şikayetini arada sırada çekiyorsanız bu sizde kronik olan bir durum değildir. Belki o akşam fazla yemek yemişsinizdir. Ya da mide asidini artıran yemekleri tüketmişsinizdir. Peki bu yiyecekler nelerdir :

Domates, soğan ve sarımsak gibi asiditesi yüksek olan besinler. Bunun haricinde ağır yağlı kızartmalar ve tabi ki baharatlı ve acı yiyecekler de mide asidinin artmasına neden olur.

Mide Yanmasını Azaltmak İçin:

İtiraf edelim ki aramızdaki bir çok insan bu yiyecekleri tüketmeyi sever. Özellikle yaz aylarında kızartmalar ve sarımsaklı yoğurt vazgeçilmez yiyecekler arasındadır. Eğer mide yanması şikayetini arada bir çeken insanlardan iseniz, mide çeperinin etrafında asidi absorbe eden ve asidin yemek borusuna çıkmasını engelleyen içecekleri tüketmeniz kısa vadede çözüm olacaktır. Bir bardak süt içmek ya da mide asidini azaltan ve eczanelerde reçetesiz olarak satılan çiğneme tabletler size iyi gelecektir.

Eğer sürekli mide yanması şikayeti çekiyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalı ve mide asidinizi sürekli bir düzeyde tutmayı sağlayacak olan ilaç tedavisine başlamanız gerekebilir. Uzun vadede bu hastalığı olanların kilo vermesi, dar giyeceklerden kaçınmaları da ayrıca önerilir.

Yemek yemek bir keyiftir. Ama hiçbir şeyin aşırısına da kaçmamak lazım. Uzun süreli mide yanmalarından şikayetçi iseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

 

No more pages to load

No more pages to load