Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide Gazı Nasıl Geçer? Mide Gazı Neden Olur? Her Mide Sancısı Çekildiğinde İlaç Alınmalı mı? Mide rahatsızlığınız varsa yazımıza göz atın.

Gün içerisinde bazı hastalıklar bizi oldukça huzursuz eder, nasıl geçireceğimizi bilemeyiz. Bunların halk arasında en yaygın olanlarından biri de midede oluşan gazdır. Mide gazı neden olur, nasıl geçer ve buna iyi gelen yiyecekler nelerdir? Geçici bir süre değil de sürekli devam eden mide sancıları gastrit midir? Hepsinin cevabını sizler için derledik.

Mide Gazı Neden Olur?

Mide gazı neden oluşur sorusunu yanıtlamadan önce mide gazının ne olduğunu anlamakta fayda var. Mide gazı üst sindirim sistemini alakadar eden bir konudur ve on iki parmak bağırsağına kadar olan kısımda oluşur. Aslında normal bir düzeyde olmak koşuluyla çoğu zaman midemizin üst kısmında gaz vardır. Ancak belli bir oranın üzerinde çıktığında bu gaz insana rahatsızlık vermeye başlar. Geğirme gibi yollarla mide gazını çıkarmak mümkündür. Mide gazı belirtilerini sayacak olursak;

Yemeklerden sonra midenizde şişlik hissedersiniz.

Öne eğildiğinizde, hareket halindeyken veya yatarken geğirme şeklide gaz çıkarabilirsiniz

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Yemeklerden sonra midenizde bulantı hissi oluşabilir ve çabuk doyduğunuzu hissedersiniz.

Midenin ortasında ve yanlarında gerginlik hissedilebilir.

Şimdi gelelim mide gazı neden olur kısmına. Eğer nedenini bilirsek önüne geçmek de bir o kadar kolay olur ve mide sancıları ile oluşan rahatsızlıkları minimum seviyeye indirebiliriz. Aşağıda sıraladığımız maddeleri sık sık yapıyorsanız mide gazınızın hacmini vücudunuzu arttıracak seviyeye çıkarmanız kaçınılmazdır.

Yemek yerken hızlı yemeye çalışıyorsanız ve çok çiğnemiyorsanız,

Yemek yerken konuşuyorsanız,

Stresli olduğunuz zamanlar da kuvvetli bir şekilde iç çekiyorsanız,

Gastrit olarak bilinen mide rahatsızlığınız var ise ve bu rahatsızlık sebebiyle oluşan asitler su, tuz ve gaz reaksiyonuna giriyorsa,

Ekşi, baharatlı, acı yiyecekler ve yapay olarak üretilen sosların tüketimi midenizde gaz oluşumuna neden olur.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide gazının neden olduğunu bulduktan sonra nasıl geçer kısmını da daha kolay uygulayabilirsiniz. Tüm gün boyunca çok az yemek yiyip tek bir öğüne tüm günün yiyeceğini sığdırıyorsanız öncelikle beslenme düzeninizi düzeltmenizi öneririz. Yemek yerken de yiyecekleri ağzınızda çiğnemeye özen gösterin. Bir lokmayı 15 kere ağzınızda çiğnerseniz daha verimli yemek yiyerek vücudunuza da sindirimde yardımcı olmuş olursunuz.

Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını gidermek için kullanılan ilaçlar da mide gazını vücuttan atmak için yardımcı olur. Bu ilaçlar midedeki asidi baskılar ve fiziksel yollarla gazın dışarı atılmasını sağlar.

Soda, karbonat ve gaz çıkarıcı özelliği olduğu bilinen içecekler de midedeki asidi baskılayarak dışarı atılmasını sağlar.

Her Mide Sancısı Çekildiğinde İlaç Alınmalı mı?

İlaç kullanımı içerisinde kimyasal bileşenler içerdiği için ne kadar az kullanılırsa o kadar iyidir. Ancak haricen kullanılan ve direkt eczaneden gidip alınan ilaçların kullanılmaması gerekir. Mide gazı oluşma sebebi belirlendikten sonra, bu da hekimler tarafından en doğru şekilde yapılabilir, uygun ilaç belirlenerek kullanım şekli ve süresine göre bir müddet yararlanılabilir.

Yemek Pişirme Yönteminizi Değiştirin

Eğer çektiğiniz mide sancısı katlanılmaz değilse yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ile sorununuzu çözebilirsiniz. Baklagiller ve lifli sebzeler özellikle gaz yapan yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri hazırlarken mutlaka yemek yapmadan veya kullanmadan önce haşlayın. Uzun süre kısık ateşte bekleterek de gaz oluşturmasını engelleyebilirsiniz. Ancak bu yiyecekleri haşlamak için kullandığınız suyu yemek yaparken mutlaka değiştirin.

Az miktarda yağ kullanın ve yemeklerin içerisine baharat, ekşi sos gibi eklemeleri azar miktarda yapın.

Mide Gazına İyi Gelen Yiyecekler

Zencefil hem gaz giderici olarak hem de sindirime yardımcı olarak kullanılan çok yararlı bir besindir. Gaz sorunlarını hafifletmek için zencefil çayı içilebilir.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Kakule çayı da gaz sorunlarını gidermek için oldukça iyidir. Sindirim etkisi özelliğini arttırmak için yeşil çay ile beraber tüketilebilir.

Gaz ve şişkinliği hafifletmek için çaylarınızı demlerken bir miktar nane ekleyebilirsiniz.

Papatya tam bir antidoksidan içerikli bir bitkidir. Ancak doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır.

Gaz sancılarınızdan kurtulmak ve aynı zamanda kötü nefes sorununuzu gidermek istiyorsanız rezene tohumu çiğnemeniz işe yarayacaktır.

Akşamları yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketirseniz mide gazınızın her geçen gün daha da hafiflediğini görürsünüz ve sabahları daha zinde uyanırsınız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();