Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı şikayeti olanlar bu yazımız tam size göre.İşte mide bulantısına çözüm yolları.

İnsanın keyfini kaçıran, gününü zehir eden mide bulantıları birçok sebep yüzünden gerçekleşebilir. Bir hastalığa bağlı olarak, sinirsel, baş ağrısına bağlı ya da yolculuk ile ilgili oluşabilecek bu duruma iyi gelecek birçok çözüm yolu var. Mide bulantınızın belirtilerini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için tercih edebileceğiniz bitkisel çözümler ile kısa sürede bu rahatsızlığı ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır.

Bazen midenizdeki bulanmayı önceden tahmin edebilir, aniden gelen bu durum ile ne olduğunuzu şaşırabilirsiniz. Mide bulantısını önlemek ve kusmayı gidermek için kullanacağınız bitkiler ile bu sağlık sorununuzu kabusunuz olmaktan çıkartabilirsiniz. Mutfağınızda yer alan bazı bitkiler bulantınızı ve kusmayı geçirmede oldukça etkili çözümler sunarlar. Eğer altta yatan zehirlenme, gebelik ya da çok daha ciddi bir sağlık problemi yoksa bu doğal çözümleri gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Eğer çok şiddetli bir bulantı söz konusu ise ve 24 saatten daha uzun süre geçmediyse mutlaka hemen doktorunuza danışmalısınız.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı birçok farklı nedene sahip olabilir ve bu durumdan tamamen kurtulmak pek de mümkün olmayabilir. Ancak, bulantıyı bazı yöntemlerden faydalanarak hafifletmeniz mümkündür.

İlaç Kullanımı

Bir sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan mide bulantısını önlemenin en kısa yolu  mide bulantısı veya kusma duygularını azaltmaya yardımcı olabilecek mide bulantısı ilaçlarıdır. Fakat bu ilaçlar sizleri çözüme hemen kavuşturduğu gibi ağız kuruluğu, yorgunluk, hazımsızlık, karın ağrısı ve huzursuzluk gibi yan etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple derhal ilaca başvurmak yerine mide bulantınızın bir hastalık habercisi olup olmadığını öğrenmek üzere bir doktora başvurmanızı öneririz.

Gazlı İçeceklerden Kaçının

Eğer hassas bir mideye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız tükettiğiniz gıdalara normal insanlara göre iki kat daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bu gıda türlerinden en tehlikeli olanı da gazlı içeceklerdir. Mide bulantınızı önlemek için kola gibi gazlı içeceklerden kaçımmaya çalışın. Çünkü bu içecekler şişkinliğe ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. 

Duruşunuza Dikkat Edin

Bazı günlük aktiviteler ve eğik oturma gibi duruşlar da mide bulantısını arttırabilir. Uzun süre öne eğilmek, mide üzerindeki baskıyı arttırabilir ve semptomları tetikleyebilir. Bu sebep ile duruşunuza dikkat edin. 

Nefesinizi Kontrol Edin

Araştırmalar yavaş ve sabit tempoda alınan derin nefeslerin bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kontrollü solunum teknikleri üzerine odaklanan dikkatlilik meditasyonu mide bulantılarınıza yardımcı olabilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Mide Bulantısına Çözüm Olan 5 Bitki Çayı

Zencefil

En iyi mide kürlerinden biri olan zencefil, ister çay , ister çörek olarak tüketilebilecek şifalı bitkilerin başında geliyor. Herhangi bir şekilde tükettiğiniz zencefil, mide bulantılarınızı yatıştırmada oldukça etkili olacaktır. Eğer seyahat halindeyken bir bulantı yaşıyorsanız zencefilli şeker ya da sakız tüketerek kısa sürede düzelme sağlayabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre zencefilin, eczanelerde satılan ilaçlara oranla çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Nane

Nane çayı içerek mide bulantınızı kolayca hafifletmeniz mümkün olacak. 1 yemek kaşığı kuru nanenin yapraklarını, yarım litre sıcak suda yaklaşık yarım saat bekletin. Yaptığınız bu çayı içerken içindeki nane yapraklarını da çiğnemeyi denemelisiniz. Çay gibi, haşlanmış nane yaprağını da çiğnemek bulantının önlenmesinde oldukça etkili bir yoldur.

Karanfil

Hem içimi hoş hem de mide bulantısına iyi gelen seçeneklerden biri olan karanfil çayını, bir fincan sıcak su içerisine bir çay kaşığı toz karanfili koyup demleyerek tüketebilirsiniz. Demlediğiniz karanfil çayını ihtiyaç duyduğunuz oranda süzerek için.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Rezene

1 çay kaşığı rezene tohumunu kırın. 1 fincan sıcak su içerisinde demleyin. Arzu ederseniz demlediğiniz bu çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Mide bulantınızı geçirmek için sonrasında bu çaydan yudum yudum içmelisiniz.

Anason

Anason kürü, mide bulantısı ve ardından gelen kusma gibi rahatsızlıklar için oldukça etkili bir kür olma özelliğine sahiptir. Yarım fincan sıcak suyun içerisine ¼ çay kaşığı anason koyup demlenmesi için bırakın. 5 dakika kadar bekledikten sonra karışımı süzerek gün boyunca tüketebilirsiniz. Anasonu kullanabileceğiniz bir başka yol ile sebzelerden geçiyor. Kabak ve havuç gibi sebzeleri üzerlerine anason serperek tüketmeniz de aynı etkiyi sağlamada etkili olacaktır. Eğer mideniz meyveleri hazmedebiliyor ise, pişmiş elma veya armut üzerine anason serperek tüketmeniz çok daha etkili olacaktır.

Hamilelik döneminizde siz de mide bulantınızdan mı şikayetçisiniz? Mide bulantısını engellemenin yolları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

No more pages to load

No more pages to load