Organik Kuru Meyveleriniz İle Sağlıklı Beslenin

Meyve Kurusu Nasıl Hazırlanır? Meyve Kurusu Yapılış Aşamaları, Meyve Kurusu ile Puding Yapımı Ve Daha Fazlası Kadin.com'da

Meyve ve sebzelerin mevsimlerinde toplanıp daha sonra tüketilmesi için kurutulması ya da dondurulması uzun yıllardır yapılan işlemler arasında yer alır. Meyve kurusu bu işlemlerden en sevilenidir. Ayrıca yapılış anlamında da oldukça kolaydır ve çok zahmetsizdir. Meyve kuruları pek çok farklı yerde kullanılabilir. Örneğin, kurabiye ve kek hamurlarında; yoğurt ile karıştırıldığında ve puding gibi sütlü tatlıların içerisinde kullanımı mümkündür.

Meyve kurularının yaklaşık olarak saklanma ömrü 1 yıl kadardır. Ağzı sıkı bir şekilde bağlı ve hava ile teması kesilmiş ise daha uzun süre de saklanması mümkündür. Yalnız her mevsim, mevsimlik meyvelerin tekrar çıkması ile diğer meyve kurularının ömrünün bittiği de anlaşılmalı ve istendiği takdirde tekrar yapılmalıdır.

Meyve kuruları genel olarak; portakal ve limon kabukları, çilek, vişne ve kiraz ile hazırlanabilir.

Meyve Kurusu Yapılış Aşamaları

Mevsiminin meyveleri toplanarak küçük küpler şeklinde doğranır. Sapları ve varsa çekirdekleri ayıklanır. Daha sonra güneşli ortama direkt nüfuz edecek şekilde bir tepsi üzerine serilir.

Meyve Kurusu Nasıl Hazırlanır

Güneşin meyve parçalarını pişirerek kurutması beklenir. Bu işlem yaklaşık olarak 1 hafta kadar sürebilmektedir. Bu nedenle aceleci davranmadan meyvelerin tam anlamıyla kuruması beklenmelidir.

Meyveler kuruduktan sonra toplanmalı ve saklamak için uygun kaplar kullanılmalıdır. İster dolapta ister mutfak dolaplarında ya da çekmecelerde saklanması uygundur. Bozulma ya da küflenme yapmayacaktır. Ağzının açık bırakılmamasına ve bu şekilde saklanmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde istenilen her tatlı için kullanımı uygun olacaktır.

Meyve Kurusu ile Puding Yapımı

Malzemeler: Süt, un, şeker, meyve kuruları, arzuya göre çikolatalı olması için kakao, yine arzuya ve isteğe göre hindistan cevizi, fındık, ceviz ve limon kabuğu

Meyve Kurusu Nasıl Hazırlanır

Yapılışı: Süt ve unu iyice çırparak ateşin üzerine alınız. Biraz çevirdikten sonra şekeri ilave ediniz ve durmadan karıştırmaya devam ediniz. Daha sonra isteğe göre kakao ekleyiniz. Yine arzuya göre fındık, ceviz ya da limon kabuğu kullanılacaksa bu aşamada koyunuz. Meyve kurularını da karışıma ilave ederek karışımın kaynamasını bekleyiniz. Puding kaynadığında kaplara ya da kaselere paylaştırınız ve dışarıda soğumasını bekleyiniz. Daha sonra buzdolabına koyarak tamamen soğumasını sağlayınız. Hindistan cevizi, fındık, fıstık, damla çikolata, limon kabuğu vs gibi malzemeleri pudingin üzerine serpiştiriniz ve servis ediniz. Afiyet olsun.