Masaj Yapmanın Püf Noktaları

Masaj Yapmanın Püf Noktaları, Ayak Masaj Noktaları, Sırt Masaj Teknikleri, Masaj Nasıl Yapılır?

Masajın eğlencesi, denemedir. Asla aynı masajı iki kez yapmanız gerekmez. Her seferinde masaj uyguladığınız kişinin ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışarak bunlara uygun bir masajı yapmaya çalışın. İster belli bir sırayı izleyin, ister kendi tekniklerinizi kendiniz belirleyin.

Masaj haz vermelidir; yaptığınız herhangi bir uygulama acı veriyorsa, masaj yaptığınız kişiden bunu söylemesini isteyin.

Ellerinizi vücut çizgilerine göre biçimlendirin ve vücudu kusursuz bir şekle sokmak için yonttuğunuzu düşleyin.

Herhangi bir bölgenin masajı sırasında, mutlaka bir eliniz vücutla temas etsin. İdeal durum, tüm masajınızın tek ve sürekli akan bir hareket olarak algılanmasıdır.

Uyguladığınız basıncı çok hafiften çok güçlüye kadar değiştirin. Kemikli bölgeler üzerinde basınç hafif, büyük kaslar üzerinde ise daha sert olmalıdır. Derin basınçlar uygulamaktan korkmayın; sert bir dokunuş rahatlatıcı olabilir.

Bu sırada asla kuvvet kullanmanız gerekmez, basınç uygulamak için yalnızca vücudunuzun ağırlığını kullanın. Fazla konuşmadan işinize konsantre olun. Masaj yapan kişi de yaptıran kişi de dikkatini çeşitli duyular üzerinde toplarsa, daha etkili olur.

Masaj yapmanın püf noktaları

İlk hareketleriniz acemice görünecek diye endişelenmeyin. Bütün dokunuşlar güzeldir ve ilerledikçe hareketler daha akıcı bir hale gelir.

Tek başınıza olmaktan ise bir eş ya da arkadaşla birlikte öğrenmek size daha kolay gelebilir; teknikleri birbirinizin üstünde uygularken nasıl duygular uyandırdıklarını daha iyi görebilirsiniz.

Sırt Masaj Teknikleri

Anatomi bilgisi olmadan iyi bir masaj yapmak mümkün değildir.Bu profesyonellik isteyen bir iştir. Uzman olmayan kişiler  yaptıklarında istemsizce de olsa sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu yüzden masaj yaparken tekniklere hâkim olmak son derece önemlidir.

Sırt masajı yaparken omuz kaslarını kesinlikle unutmamak gerekir. Omuzlara masajı yaparken yağ kullanmak faydalı olacaktır. Özellikle güzel kokulu yağların ortama güzel bir hava katacağı kesindir. Omuz bölgesine masajı yapmak için önce ellerinizi omuz kaslarının üzerine koyun ve bu kasları kavrayın.  Bu kasın üzerinde önce parmaklarınızla küçük daireler çizin, sonra da daha sert hareketlerle ovmaya başlayın.

Sırt bölgesinde önemli olan bir diğer nokta da kürek kemiğidir. Kürek kemiği keyif veren hassas bir noktadır. Bu bölgeye masaj yapmak için kürek kemiği ile omurga arasındaki alana yoğunlaşın ve parmak uçlarınızla seri hareketler yapın. Yumuşak hareketler daha çok keyif verecektir.

Sırt masajında omurga önemli bir noktadır. Omurga kemiklerine masaj yapmamak gerekir. Bu tamamen profesyonellik isteyen bir alandır. Dokuya dokunun ve kemiğe dokunmayın. Bu noktada hafif hareketler yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ayak Masaj Noktaları

Ayak masajı o kadar keyiflidir ki, bu masajı yaptıran kişiler  sonrasında hayatlarının en deliksiz ve dinlendirici uykusuna daldıklarını söylerler. En yaygın ayak masajı tekniğine refleksoloji denir. Üstelik refleksoloji, insanın rahatlamak için kendi kendine de yapabileceği bir  yöntemidir.

İnsanın ayağındaki her bir nokta, vücudun farklı bir organını temsil eder. Bu noktaları uyararak şifa verilebilir ve en dinmez ağrılar bile geçirilebilir. Bu nedenle  en yatıştırıcı masaj türüdür. Çünkü vücudun tamamına tesir eder. Bu uygulama için 15 dakika yeterlidir. Bu 15 dakika içinde yapmanız gerekenler şu şekildedir:

Önce ayaklarınızı basit gevşeme hareketleri ile rahatlatın.

Ardından ayaklarınıza bastırın ve ayaklarınızı nazik bir şekilde yoğurun. Burada hareketlerinizi belirleyen, sizi neyin rahatlattığıdır.

Daha sonra internetten bile kolaylıkla bulunabilecek bir ayak haritası ile şifa vermek ve rahatlatmak istediğiniz vücut bölümünüzün, ayakta tekabül ettiği noktaya masajı uygulayın.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();