İlişkilerde Manipülasyon Tekniği 'Gaslighting'

İlişkilerde Manipülasyon Tekniği Gaslighting, Manipülasyon Tekniği Nedir? ilişkilerinizi Gözden Geçirin!

İlişkilerde birçok farklı manipülasyon tekniği kullanıldığını duymuşsunuzdur. Vücut dili kullanmak, karşısındakinin eksik yönlerinin üzerine gitmek, özgüven eksikliği yaratmak,  mahrum bırakmak gibi birçok farklı manipülasyon tekniğine yepyeni bir teknik daha eklendi! Özellikle sosyopatların ve narsistlerin sıklıkla kullandığı Gaslighting tekniği! İşin ilginç yanı, bu tekniğe maruz kalan kişilerin durumdan uzun süre bihaber şekilde yaşamaları. Karşılarındaki insanın onlara uyguladıkları bu yöntem ile kendilerinden dahi şüphe etmeye başlayan mağdurlar bir süre sonra geçeklerin farkına varsa da iş işten geçmiş olabiliyor.

“Gaslighting” teriminin kökeni aslında 1938 yılında sahnelenmiş olan “Gas Light” adlı tiyatro oyununa ve 1944 yılında gösterilmiş olan aynı isimli filme dayanıyor. Filmde Jack ve Bella adında bir çift bulunuyor. Jack her gece evdeki gaz lambasının ışığını bir önceki geceye göre biraz daha kısıyor. Bu oyundan tamamen habersiz olan Bella’nın “Gaz lambası daha mı az ışık veriyor?” sorusuna Jack her seferinde sert bir şekilde “hayır” yanıtını veriyor. Bu döngü böyle devam ederken Jack giderek daha da sertleşiyor ve Bella, kendinden tamamen şüphe edecek duruma geliyor. Özgüveninde sarsılmalar yaşayan Bella, sonunda araya bir dedektif sokarak işin aslını öğreniyor ve Jack’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor.

Gördüğünüz gibi, aslında gündelik yaşantımıza da kolaylıkla uyarlanabilecek bir yöntem. Karşısındakinin özsaygısını tamamen yitirmek ve onun iplerini ele almak amaçlarını taşıyan “Gaslighting” durumuna karşı tedbir almak için tek yapmanız gereken, tekniği yakından tanımak! Eğer karşınızdaki aşağıda sıralanan davranışları sergiliyorsa ya da siz bu durumları yaşıyorsanız, “Gaslighting” ile karşı karşıya olmanız söz konusu.

Manipülasyon Tekniği Nedir?

  • Sürekli sizi aşağılıyorsa ya da sizinle yüksek ses tonunda konuşuyorsa, sonrasında da sanki bu hareketleri yapan o değilmiş gibi davranıyorsa,

İlişkilerde Manipülasyon Tekniği Gaslighting

  • Kurmuş olduğu cümleler ile yüzleştirdiğinizde kabullenmiyorsa,
  • Sık sık eşyaların yerini değiştiriyorsa ve sizin algınızdan şüphe duymanıza sebep oluyorsa,
  • Sizi çevrenizden ve ailenizden uzaklaştırarak yalnızlaştırıyorsa,
  • Olan biten her şeyin suçlusu sizmişsiniz gibi davranıyorsa,
  • Siz bir konuda emin dahi olsanız, “hayır, sen yanlış hatırlıyorsun” diyorsa,
  • Sizi fikirleriniz ve hareketlerinizle ilgili şüpheye düşürüyorsa,
  • “Acaba yanlış mı yaptım?” sorusu sürekli aklınızı kurcalıyorsa,
  • İyi bir sevgili, iyi bir eş hatta iyi bir insan olduğunuzdan gereksiz yere şüphe duyuyorsanız, siz de “Gaslighting” tekniği ile karşı karşıyasınız demektir.

İlişkilerde Manipülasyon Tekniği Gaslighting

Eğer bu “Gaslighting” manipülasyon tekniğine maruz bırakıldığınıza eminseniz, yapmanız gereken ilk şey karşınızdaki ile kurmuş olduğunuz ilişkiyi gözden geçirmek. Bir uzmana danışabilir, özgüveninizi kazanmak için psikolojik destek alabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();