Limonlu Su Zayıflatır mı?

Limonlu Su Zayıflatır mı? Limonlu Su ile Nasıl Zayıflanır? Limonlu Su Tarifi, Limonlu Suyun Faydaları, Güne Limonlu Su İle Başlamak.

“Sabah uyanınca limonlu ılık su iç, zayıflatıyor” cümlesi, her kadın tarafından hayatının belli bir döneminde mutlaka duyulmuştur. Sadece limonlu su içerek zayıflama ihtimali, diyet yapmaktan çok daha kolay olduğu için pek çok kadın bu uygulamayı mutlaka dener. Peki, bu tespit doğru mudur, limonlu su zayıflatır mı?

C vitamini kaynağı olarak vücudunuz için son derece faydalıdır. Sırf bu yüzden bile suya limon eklemenin zararı yoktur, faydası vardır. Tabii ki gastrit ya da ülser gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerin içmeden önce doktorlarına danışmaları daha sağlıklı olacaktır. Limon toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Limonun sahip olduğu besin değerleri sayesinde, limonlu su içerek hem toksinlerden arınabilir hem de vücudunuzun yağ yakmasını hızlandırabilirsiniz.

Limonlu Su İle Zayıflama

Limonlu suyun zayıflamaya en büyük etkisi, vücudun fazladan yağ tutmasını engellemesidir. Yeterli miktarda su içmek, vücudun yağ depolama hızını azaltır. Limonun katkısı ile kan dolaşımınızı hızlandırmasıdır. Böylelikle metabolizmanız daha hızlı çalışır ve yaktığınız kalori miktarı artar.

Limonlu Su

Suyu içtiğiniz takdirde zayıflamanız daha hızlı olacaktır. Ancak elbette ki sağlıklı kilo vermek için bu yeterli değildir. Dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersizle birlikte bedeninizi daha sağlıklı kılacak, hem de kilo verme hızınızı arttıracaktır.

Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu su, sadece zayıflamak için değil, vücudunuzun genel sağlığı için önemlidir. Limonlu suyun faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  •  Kan dolaşımını hızlandırdığı için bir dolaşım bozukluğu olan selülitten korunmanıza yardımcı olur.
  • Limonun içinde yüksek miktarda C vitamini vardır. 1 adet limon, günlük C vitamini ihtiyacınızın %30’unu karşılar.
  • Limon parlak, sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Limonun asitli yapısı vücudunuzun kalsiyumu daha kolay emmesine yardımcı olur.
  • Limonun içindeki antioksidan, kansere yakalanma riskini azaltır, kalp ve damar hastalıklarından korur.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Limonlu Su Nasıl Yapılır

Limonlu su hazırlamak son derece kolaydır. Bunun için ihtiyacınız olan sadece bir bardak sıcak su ve yarım limondur. Limonu sıktıktan sonra sıcak suyun içine ekleyerek karıştırabilir ve dilediğiniz zaman içebilirsiniz. Diyet ve beslenme uzmanlarının tavsiyesi limonlu suyu sabah uyandığınızda aç karna içmenizdir. Sıcak su ile soğuk su arasındaki terk fark ise mideyi terk etme hızıdır.

Limonlu su

Soğuk su mideyi 20 dakika içerisinde terk ederken, sıcak su mideyi 80 dakikada terk eder. Bu nedenle çok fazla yemek tüketen kişiler mide hacmini dolu tutmasını sağlayabilmek için ılıktan sıcağa yakın olacak şekilde su tercih edilebilir.

 

Güne Limonlu Suyla Başlamanın Diğer Artıları

Uzmanların zayıflama için güne bir bardak limonlu su ile başlama önerisi, vücudunuza farklı katkılar da sağlar. Güne limonlu su ile başlamanın faydaları şu şekildedir:

  • Limonun içindeki C vitamini kanınızdaki toksinleri temizleyerek temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Güne bir bardak limonlu su ile başlamak sindirim sisteminizi olumlu yönde etkiler, bağırsak hareketlerinizi düzenler ve mide özsuyunun salınımını arttırarak sindiriminizi hızlandırır.
  • Limonun içerisindeki lifler size tokluk hissi verir. Güne limonlu su ile başlamak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve yanlış yiyecek tercihleri yapmanızı engeller.
  • Limonlu suyun sahip olduğu idrar söktürücü özellik, idrar yolunuzu temizler. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların idrar yolu rahatsızlıklarından korunması için limonlu su içmek oldukça faydalıdır.

Limonlu Suyun Zararları

Tüm gıdalarda olduğu gibi, limonlu suyun da fazlası zarardır. Aşırı derecede  içmek vücudunuzun su kaybetmesine, diş minelerinizin aşınmasına, midenizin yanmasına ve ekşimesine neden olabilir.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();