Limon Saklama Yöntemleri? Limon Bozulmadan Nasıl Muhafaza Edilir?

Limon Saklama Yöntemleri? Limon Bozulmadan Nasıl Muhafaza Edilir? Limonları saklarken derin dondurucuları da tercih edebilirsiniz.

Son yıllarda fiyatının düşmesi ile revaçta olan taze limonu uzun süre saklayabilmek zordur. Bu nedenle çeşitli yöntemler bulunmuş ve limonların daha uzun süre saklanabilmesi mümkün hale getirilmiştir. Öncelikle limon seçiminin doğru yapılması ve hormonlu limonlardan uzak durulması gerekmektedir. Limon çok çabuk bozulabilen ve küçük sinekleri toplayan bir gıdadır. Bazı zamanlar limonlar çok ekşi bazı zamanlarda ise limonların daha tatlı olduğu görülmüştür. Limon saklama için pek çok farklı yöntem bulunmuş olsa da en iyi saklama yöntemi kesinlikle bir tam limonun hepsini kullanmaktadır. Özellikle salatalarda bir limonun tamamı kullanılabilir. Eğer limon çok ekşi ise daha küçük boyutlarda limonlar alındığı takdirde kullanımı da oldukça kolay olacaktır.

Limonları saklarken derin dondurucuları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede limonlar donacak ve sadece istediğiniz zaman kullanmış olacaksınız. Ayrıca bu yöntemle limonlar aylarca bozulmadan saklanmış olacaktır. Eğer derin dondurucunuz yok ise güneş görmeyen soğuk balkon ya da odalarda da limonları saklayabilmeniz mümkündür. Bu yöntemle aylarca limon saklamanız mümkün olmasa da kısa süreli saklamalarınız için ideal çözüm olarak düşünülebilir.

Limon Saklama Yöntemleri

 • Eğer limon dilimlenmedi ise buzdolabında yaklaşık olarak 5-6 gün kadar saklanabilmektedir.
 • Limon dilimlere ayrıldıysa kesinlikle streç filme sarılmalıdır. Eğer streç film o an bulunmuyorsa, küçük bir kavanoza da koyabilirsiniz. Bu şekilde limonların hava ile teması kesildiği için etkileşeme giremeyecektir. Böylelikle de limon kuruma ya da sertleşme göstermeyecektir.
 • İhtiyaç fazlası limonları sıkarak sularını da kavanozda saklayabilirsiniz. Eğer bu yöntemi tercih edecekseniz kesinlikle pet şişe tercih etmemeniz önerilmektedir. Pet şişe gıdaları en çabuk bozan madde olarak görülmektedir.
 • Limonların suyunu sıkarak saklamak istiyorsanız, kabuklarını rendeleyerek saklamanız da önerilmektedir. Özellikle limonlu kek ya da kurabiye, poğaça, salata gibi yiyecekler için limonun kabukları kullanılmaktadır. Bu nedenle limonun suyunun yanında rendelenmiş kabukları da saklamanız yararlı olacaktır.

Limon Saklama

 • Limon suyunu sıkarak sakladığınız takdirde limonun çekirdeklerini de muhakkak saklayacağınız kavanozun içerisine koymanız önerilmektedir. Böylelikle limon sularını daha uzun süre sağlıklı ve doğal bir şekilde saklamanız mümkün olacaktır.
 • Limon sularını sıkarak saklarsanız yaklaşık olarak 10-15 gün kadar tazeliğini koruyacaktır. Sakladığınız kavanozun kapağının sıkıca kapatıldığına ve hava almadığına emin olmalısınız. Aksi takdirde hızlı bir bozulma reaksiyonuna girmesi söz konusu olacaktır.
 • Limonu hangi yöntemle saklarsanız saklayın, kabuğu soyulmamış ve ikiye bölünmemiş limonlar her zaman daha sağlıklı şekilde saklanmış olacaktır. Bu nedenle ihtiyaç doğrultusunda satın alınan ve tamamı kullanılan limonlar daha doğru olacaktır.
 • Bir limonun sadece yarısına ihtiyacınız varsa çok daha küçük limonları kullanmanızda da fayda vardır.

Limonun Faydaları Nelerdir?

 • Limon en iyi antioksidanlar arasında yer alır. Mandalina, portakal gibi C vitamini içerir ve özellikle grip, soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Nane limon ya da ıhlamur gibi sıcak içeceklerin, çayların içerisine saklamış olduğunuz limonlardan eklerseniz daha lezzetli ve daha tedavi edici olacaktır.

Limon Saklama

 • Hazır şişelerde saklanmış limon sularını kullanmak yerine, ev ortamında kişilerin limonları sıkacak elde ettiği limon sularını kullanması daha doğru olacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı içecekler yapabilmeniz de mümkündür.
 • Limonların sivilce kurutma üzerine de tedavi edici etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki özel maddeler ve asit nedeni ile kısa sürede sivilcelerin küçülmesi ve yok olması mümkündür.
 • Limon sularının içeriğindeki maddeler nedeni ile ayrıca cilt lekelerine ve kararmalara da iyi geldiği görülmüştür.