Çok sevilen İtalyan lezzetleri arasında yer alan Lazanya, fırında makarna şeklinde de yorumlanabilir. Kullanılan malzemeler özel  hamur çerçevesinde tamamlanmalıdır. Lazanya yapılırken, malzemeler orantılı şekilde konulmalıdır. Aksi takdirde kıvamının tutmaması olasıdır.

Lazanya Yaprakları Haşlanmalı mıdır?

Hazır halde satılan ve orta boylarda uzunluğa- genişliğe sahip olan lazanya yapraklarının çoğu zaman önceden haşlanması gerekir. Bazı  yapraklar ise direkt olarak fırında pişmeye hazır halde satılmaktadır. Eğer haşlanması gereken yaprakları haşlanmaz ise, fırında pişirilse dahi yapraklar pişmeyecek ve sert kalarak lazanyanın yenmesini zorlaştıracaktır.

Lazanyada Kullanılan Beşamel Sosun Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

En alt ve ara katlara sürülen, lazanyanın daha lezzetli olmasını sağlayan beşamel sosu için kıvam çok önemlidir.

Lezzetli Bir Lazanya İçin Öneriler

İlk kez yapılan lazanyaların başarısız olmasının temel sebebi bu olmaktadır. Beşamel sosun kıvamı asla kalın olmamalıdır. Sosu pişirirken akışkan kalmasına dikkat edilmelidir. Kıvam yoğunlaşırsa kesinlikle süt ile kıvamı açılmalı ve akışkan olması sağlanmalıdır.

Lazanya Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

 • Lazanya Yaprakları
 • Kıyma
 • Soğan
 • Yeşil biber
 • Kırmızı biber
 • Baharatlar
 • Tereyağı
 • Un
 • Süt
 • Salça
 • Domates
 • Sarımsak
 • Kaşar peyniri

Lazanya Nasıl Yapılır?

Bir tavaya sıvı yağ ve kıymayı alın. Kıymaların birbirine yapışmamasına dikkat edin. Tamamen kavruluncaya kadar karıştırın. Daha sonra kırmızı biberi, yeşil biberi ve baharatları da tavaya dahil edin. Biberler tamamen ölünceye kadar durmadan karıştırmaya ve kavurmaya devam edin. Domatesleri de iç harca ekleyerek tamamen birleşmesini sağlayın ve pişen iç harcını ocaktan çekerek kenara alın. Bu şekilde  iç harcı oluşturmuş olacaksınız. Başka bir tavada ise lazanyanın en altına ve aralarına süreceğiniz beşamel sosu hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle, katı yağı ya da tereyağını eritin. Üzerine unu koyun ve seri bir şekilde hiç durmadan karıştırarak hem dibini tutmasını hem de pütürleşmesini engelleyebilirsiniz. Daha sonra, unun da piştiğine emin olduğunuz anda sütü ekleyerek yine hiç durmadan sosu karıştırmaya devam edin ve kıvam almasını sağlayın. Eğer çok yoğun olursa sosa süt ilave ederek kıvamını açmalısınız. Yine çok sıvı olduğunu düşünürseniz de unu az az ilave ederek kıvam almasını sağlayabilirsiniz.

Lezzetli Bir Lazanya İçin Öneriler

İç harcını ve sosunu hazırladıktan sonra yaprakları haşlanması gereken türde ise mutlaka haşlanmalıdır. Eğer haşlanmasına gerek yoksa, bir tepsiye yağlı kağıdı serin. Üzerine beşamel sosun ilk katını sürün. Milföy yapraklarını beşamel sosun üzerine dizin. Tekrar beşamel sosu sürün ve üstüne kıymalı iç harcının bir kısmını dökerek tepsinin tümüne yayın. İsterseniz kaşar peynirini burada rendelemeye başlayabilirsiniz. Fakat sadece en üste rendelemeyi de tercih edebilirsiniz. Daha sonra tekrar milföy yapraklarını serin.

Tekrar beşamel sosu dökün ve kıymalı iç harcını da ekleyin. Aynı işlemleri tüm harç, sos ve  yapraklar tükenene kadar devam ettirin. En üste kaşar peynirini rendeleyerek kapak görevi görmesini sağlayın ve lazanya yapraklarının yanmasını bu şekilde engelleyin. Fırını önceden ısıtın. Fırın sıcaklığı 180 ile 200 aralığında olmalıdır. Yaklaşık 10 dakikadır ısınan fırına lazanya tepsisini koyun ve pişmesini bekleyin. Lazanyanın piştiğinin göstergesi üzerindeki kaşar peynirinin kızarmış olmasıdır. Peynir tamamen kızardığında ve eridiğinde lazanya pişmiş demektir. Fırını kapatın fakat lazanya tepsisini hemen çıkarmayın. İlk sıcaklığının çıkmasını bekledikten sonra lazanya tepsisini çıkarabilirsiniz. Lazanyayı sıcakken dilimlerseniz, lazanya yaprakları hamurlaşabilir. Bu nedenle beklemeniz önerilmektedir. Tamamen soğutmamaya da özen göstermelisiniz. Sıcak servis önerisidir. Afiyet olsun.