Kuruyemişin Faydaları

Acıktığımızda imdadımıza koşan atıştırmalıklarda ilk sırayı kuruyemişler alıyor. Ölçülü tüketildiğinde kuruyemişin faydaları sağlığımıza iyi geliyor.

Bir çoğumuzun elinin altından eksik etmediği, severek tükettiği kuruyemişin faydaları saymakla bitirilememektedir. Bilinenlerin aksine kuruyemişler zararlı atıştırmalıklardır şeklindeki yanlışlara itibar edilmemelidir. Ölçülü ve bilinçli bir şekilde her gün tüketilmesi önerilmektedir.

Bilinenin Aksine Kuruyemişin Faydaları

Kuruyemişler protein, vitamin, karbonhidrat ve mineraller açısından oldukça zengindir ayrıca vücut direncini attıran besin değeri  yüksek yiyeceklerdir. Bilinenin aksine kilo sorunu olsun veya olmasın her kese  gün içinde bir avuç fındık, ceviz yada fıstık yemesi önerilmektedir.  Dengeli beslenmenin bir parçası olarak tüketlen bir avuç kuruyemiş vücudun vitamin ve minarel ihtiyacını karşılamakta yeterli olabilmektedir. Sağladığı tokluk hissiyle kilo verilmesine büyük oranda yardımcı olmaktadır.

İşin nihayetinde atıştırmalıklar listesinde ilk sırayı alan kuruyemiş, dozunda tüketirseniz sağlığınızı korur.

Ceviz: Kalp dostudur. Mikropları öldürür, kanı temizler. Göğüs ve nefes borusu ağrılarında, öksürükte faydalıdır. Saç dökülmesine, el ve ayak iltihaplanmalarına iyi gelir. Cildi besler. Sabah kahvaltısında bir miktar tüketmek zekayı geliştirir.

Badem: Kan yapımını artırır,yorgunluğu giderir. Böbrek ve üreme yollarında oluşan iltihapları yok eder. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını azaltır.

Kuruyemişin Faydaları

 

Sağlıklı atıştırmalıklar

Kuru Kayısı: Vücuda enerji verir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları ve hepatit tedavisinde yardımcıdır.

Ay Çekirdeği: Kolesterol, yüksek tansiyon, anjin, damar sertliği, sıtma ve sinir bozukluğuna iyi gelir.

Leblebi: Şişmanlatmaz. Mide asidini ve mide suyunu çektiği için, yanma ve ekşimeye iyi gelir.

Fındık: Kalp sağlığını korur. Kanseri önler. Kolesterol düşürür. Kemik ve dişlerin gelişiminde yardımcıdır. Fındık yağı, yüze ve göze iyi gelir.

Çam Fıstığı: Kolesterol içermez. Kandaki kolesterolü düşürür. Koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Kan şekerinin yükselmesini önler.

Yer Fıstığı: En önemli özelliği yağlı olmasıdır. Yer fıstığı yağı, dışkıyı yumuşatma özelliği sebebiyle tıpta kullanılır. Zekayı artırır, mideye kuvvet verir.

Beyaz Leblebi: Açlık hissini bastırarak tokluk hissini arttırmak suretiyle kilo vermek için kullanılabilir. Mide suyunu çekerek mide asidini dengeler midenin yanmasını giderir.   Yağ oranı çok düşüktür.  Emziren annelerin anne sütünü artırmada çok etkili olduğu söylenmektedir.

Sarı leblebi: Nohut kavrularak yapılır. Ses kısıklığına iyi gelir. Reflü ve gastrite iyi gelir. Emziren annelerin anne sütünü artırmada etkilidir.  Düzenli ve ölçülü olarak tüketilmesi mide ağrılarına iyi gelir.  Beyaz leblebi gibi tokluk hissi vererek açlığı bastırır kilo vermeye yardımcı olur. Bel ve diş ağrıları için tercih edilesi bir kuruyemiştir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();