Dekorasyon Hileleri İle Mutfağınız Daha Büyük Görünsün !

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri, Açık Renklere Öncelik Verin, Aksesuarlar Önemli, Entegre Beyaz Eşyalar, Dolaplarda Fonksiyonel Tasarımlar

Büyük ve geniş yaşam alanları yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini alıyorlar. Çağımız gittikçe her şeyin minimalize bir hal aldığı döneme doğru ilerlerken hem alışmış olduğumuz ferahlık ve genişlik kavramlarına veda etmeye hem de ufalan alan ve eşyalarımıza alışma çabası içine girmiş bulunuyoruz. Yatak odalarından salonlara, banyodan mutfağa kadar her alanda çok büyük bir küçülme yaşanıyor. Yaşam alanlarımızdaki bu daralma içsel olarak bizi de huzursuz ediyor çoğu zaman. Oysa gerekli alanlarda yapılabilecek birkaç dekorasyon değişikliği ve planlama ile hem yaşam alanlarınızın işlevselliğini arttırabilir hem de çok daha modern bir görüntüye dönüştürebilirsiniz.Özellikle konu mutfaksa küçük mutfaklar için ferah bir alan yaratmak oldukça önemli.

En derin sohbetlerin yapıldığı yerler olan mutlaklar için genişlik olmazsa olmaz kurallardan ilki. Oysa yeni yapılan evlerin çoğunda özellikle mutfaklardaki küçülme dikkatlerden kaçmıyor. Zaten küçük olan mutfağınızı daha da küçültmemek ve kullanım alanını çoğaltmak adına yapabileceğiniz birkaç değişiklik ile yepyeni ve olduğundan çok daha geniş bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Açık Renklere Öncelik Verin

Bir yaşam alanının çok daha geniş gözükmesini istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey renk seçinin doğru seçilmesi olmalıdır. Koyu renklerin daima ortamı çok daha küçük ve basık gösterdiğini unutmamalısınız. Bu sebepten ötürü özellikle duvar renklerini en açık tonlardan seçerek ortama çok daha geniş bir hava katmanız mümkün olacaktır. Aynı şekilde mutfak dolaplarınızın rengini de beyaz ya da ahşabın en açık renk tonlarından seçerek genişlik algısı yaratmanız mümkün olacak.

Kucuk-Mutfaklar

Dolaplarda Fonksiyonel Tasarımlar

Az ama kullanışlı olarak nitelendirilebilen fonksiyonel eşyalar mutfak dolaplarına kadar ulaştı. Görünüşte az ama konu işlevsellik olduğunda yeterli olabilecek fonksiyonel dolaplar ile mutfağınızı dekore ederek kör noktaları değerlendirebilir, yaşam alanınızda çok daha fazla yer açabilirsiniz. Birçok mutfak gerecinin rahatça sığabileceği ama aynı zamanda fazla yer kaplamayan fonksiyonel mutfak dolapları ile henüz tanışmadıysanız ama küçük mutfağınızdan da şikayetçiyseniz araştırmaya başlamanızın tam sırası.

Aksesuarlar Önemli

Dolaplarda ya da duvarlarda kullanacağınız aksesuarlar ile mutfağınızı çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Dolap kapaklarının içine asacaklar yerleştirerek kupalarınızı ya da cezvelerinizi bu bölmelerde muhafaza edebilirsiniz. Böylece hem yerden kazancınız olacak hem de şık bir görüntü sağlamış olacaksınız. Duvarlara monte edeceğiniz raflar ile tıka basa bir tezgahtan kurtulabilir hatta ayak altına konulması gereken şeyleri bile çok daha cazip bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Minimalist Mutfak Dekorasyonları

Entegre Beyaz Eşyalar

Kucuk-Mutfaklar 1

Dolaplara entegre edilen beyaz eşyalar ile alandan çok daha fazla kazanç sağlamanız mümkün olacak. Son dönem için ayrıca moda olan bu yaklaşım ile hem çok modern bir tarzı yansıtmış hem de alandan oldukça fazla tasarruf sağlamış olacaksınız. Fırın, buzdolabı ve bulaşık makinesinin görünürlüğünü azaltmak alanın çok daha ferah görünmesini sağlayacak.