Kozmetik Ürünlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hemen hemen hergün kullandığımız kozmetik ürünler, anlık güzel bir görünüm sağlar. Ancak Kozmetik Ürünlerin Zararları da göz ardı edilemez. Bu zararlar nelerdir?

Günlük bakım ve güzellik uğruna kullandığımız kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin çoğunun sağlığımız için risk oluşturabilecek bir dizi zararlı madde içerdiğini biliyor musunuz? Ne yazık ki aldığımız gıdalardan soluduğumuz havaya, cilt bakım ürünlerinden makyaj malzemelerine kadar kimyasallarla dolu bir hayatımız var. Bunların içinde Kozmetik Ürünlerin Zararları da bizi tehtit eden çok önemli bir unsur.

Güzellik Uğruna Tercih Edilen Kozmetik Ürünlerin Zararları

Ne yazık ki, ilk bakışta size güzelliğin kapılarını açacağını düşündüğünüz, illüzyonlara büründürülmüş bu ürünlerin çoğunda potansiyel zararlı maddelerin kullanıldığı gerçektir. Oysa ki; insan sağlığı için üretilmiş bu ürünlerin, hiçbir şekilde zararlı toksinleri, potansiyel kanser yapıcı maddeleri, enfekte veya tahriş edici maddeleri içermemesi gerekir.

kozmetik_metin

"Kozmetik ürün kullanmıyorum" demeden önce bir kez daha düşünün.

Kozmetik terimi, ilaç haricinde vücuda uygulanan her türlü ürünü kapsar. Ruj, makyaj malzemesi, oje kadar en az saç boyası, şampuan, el sabunu, deodorant, güneş kremi ve el losyonları da kozmetik ürünler arasında yer alır. Yapılan bilimsel bir çalışmada orta yaştaki bir erişkinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandığı ve bunların 126 değişik içeriğe sahip oldukları belirlenmiştir. İngiliz kadınlarının her yıl 2.26 kg kozmetik ürünü ağırlıkla deri yoluyla nadiren de ağızdan vücutlarına aldıkları tespit edilmiş. Bunların arasında ya yüz kremi ile emilen kanserojen maddeler ya da göz farı yoluyla alınan arsenik yer alıyor.

Kozmetik Ürünlerin Zararları olarak kimyasalları deri yoluyla almak daha risklidir.

Bir rujda 28, bir deodorantta 26 ve bir adet saç spreyinde 23 adet kimyasal yer almaktadır. Tüm bu maddeler vücudumuzda çeşitli dönüşümlere uğrarken çoğumuz bunları herhangi bir endişe duymadan kullanırız. Öte yandan üreticiler de, bu kimyasalların ve ürünlerinin güvenli olduğunu iddia etmektedirler. Kozmetik kullanıcıları için temel güvenlik basamağı ürünün üzerinde yer alan uyarı yazısıdır.

Hangi üründe ne kadar kimyasal var?

Ancak maalesef, çoğu üreticiler patent gizliliği gerekçesiyle tüm içeriği listelemezler. Oysa ki; 400’den fazla toksik elementlerin artıkları, kanda ve yağlı dokuda bulunmuştur. Derimiz, vücudumuzun en büyük organıdır. Kimyasalları deri yoluyla almak, onları yutmaktan daha risklidir. Çünkü, ağızdan aldığımız maddeler ağız içinde, sindirim sisteminde yıkılmaya başlarken deri yoluyla direk vücuda giren ve hızla dolaşıma karışan kimyasallar, organlara hızla taşınacak ve belki yıllarca buralarda depolanacaktır.

Kozmetik ürünlerin zararlı etkileri astım ve kansere kadar götürebilir.

Birçok bilim adamı tarafından kabul edilen zararlı kozmetiklerin tanımı, çeşitli ürünlerin günlük kullanımı sonrası bir süre sonra ortaya çıkan sonuçları olarak ifade edilir. Bu sonuçlar arasında içerdiği boyalar veya kokular nedeniyle bazı kişilerde gözde sulanma, kızarıklık, deride hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar gelişebildiği gibi; kanser, astım ve doğumsal bozukluklar yer alır. Bazı kozmetikler, bir kez maruz kalmayla herhangi bir hastalık tablosu oluşturmazken; kimyasalın gittikçe artış gösteren etkileri ortaya çıkabilir. Özellikle başta deri, solunum yolu ve sindirim olmak üzere bütün vücut genelinde dağılım ve birikim olacaktır. Eğer vücutta yıkılıp atılma hızı vücuda alınma hızından daha yavaş ise vücut için son derece toksik nitelik taşıyacaktır. Kimyasal hassasiyet ile bağdaştıramadığınız bulgular da görülebilir. Bunların arasında sersemlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon bozuklukları veya hafıza uçuşmaları yer alabilir.

Kremler, maskaralar, rujlar, allıklar aslında hepimizin zaman zaman da olsa kullandığı ürünler. Ancak bunların yanlış seçimi tamamen cildinizin daha erken yaşlanmasına, erken yaşta cilt sarkmalarına, sivilcelere, uçuklara, kirpiklerinizin dökülmelerine neden olur.

Kozmetikler, hayatımızda çok fazla yer tutmaktadır. Ancak bu ürünler sağlığa zararlı yüzlerce madde barındırır. Alışkanlık durumunda ve sürekli kullanma neticesinde belirttiğimiz gibi sağlık sorunları da beraberinde artabilir. Bu bilgiler doğrultusunda kozmetik ürünlerin zararları göz önünde bulundurulmalı ve  gerekmedikçe kullanılmamalı veya uzman tavsiyesine dayandırılmalıdır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();