Koşmak İçin Bir Değil Bin Nedeniniz Var !

Koşmak İçin Sebebiniz Var, Koşmak Vücut ve Ruh Sağlığınız İçin Çok Önemli! Koşmanın Cinselliğe Faydaları ve tüm detaylar yazımızın devamında.

Vücudu forma sokmak, metabolizmayı hızlandırmak, kilo vermek ve ruh halinizi iyileştirmenin yolu, düzenli olarak koşmaktan geçiyor. Koşmak için bir pek çok sebebiniz  var. Bu yazımızda sizin için koşmanın ve sonucunda elde edilecek faydaların bir derlemesini hazırladık.

Koşmak Vücut ve Ruh Sağlığınız İçin Çok Önemli!

Koşmak, her adımda vücudun kilo vermesini sağlıyor. Fazla enerji gerektiği için, vücut bu enerjiyi sağlamak adına deposundaki kalorileri harcıyor. Koşarken 1 kilometrede ortalama 100 kalori yakılıyor. Normal bir hızda koşan bir kişi, bisiklete binmek, yüzmek veya egzersizden daha fazla kalori yakabiliyor. Koşarken kalori yakmanın haricinde koşu bittikten sonra da vücut hızla kalori yakmaya devam ediyor. Bunun sebebi, koşarken vücut bol miktarda oksijen alıyor, bu oksijen vücudun kalori yakma kapasitesini arttırıyor. Metabolizma hızı, vücudun bir günde yaktığı kalori miktarını gösterir. Eğer metabolizma hızınız artarsa, vücudun kalori yakışı da artıyor. Koşmak metabolizma hızınızı da arttırıyor.

Koşmak vücudun tüm iskelet sistemini harekete geçirir. Düzenli ve tempolu koşanlar, kemiklerinin kalitesini korurlar ve osteoporoz riskini uzak tutuyor. Kalp ve damar hastalıklarını önlemede, bu spor son derece başarılı sonuçlar getiriyor. Ayrıca koşu obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla da mücadele etmede yardımcı oluyor.

Koşmak vücudun forma girmesine yardımcı oluyor, özellikle hafif meyilli alanlarda yapıldığında daha fazla etki ediyor. Bu egzersiz kasların gücünü ve dayanıklılığını arttırıyor.

Kosmak İcin Sebebiniz Var1

Stresle savaşmada çok iyi bir yöntemdir. Pozitif bir ruh haline sahip olabilmek için, düzenli olarak koşmanız tavsiye ediliyor.

Koşmak aynı zamanda zihni açıyor. Dikkat ve konsantrasyon gücünü yükseltiyor. Koşmak, beynin gri hücreleri üzerinde olumlu etki bırakıyor. Beyinin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan kimyasal maddeler, koşu sırasında salgılanıyor. Ayrıca düzenli olarak koşanlar, özellikle kapalı alanlarda çalışanlar, açık havada koştuklarında bol oksijen alarak ve güneş ışınlarından yararlanarak, vücutlarının genç ve dinamik kalmasını sağlarlar.

Koşmanın Cinselliğe Faydaları

Koşu ve cinsel hayat arasında doğrudan bağlantı bulunuyor. Düzenli koşu antrenmanı libidonuzu arttırıyor. Stresi azaltan koşu, cinsel hayatınızın da daha keyifli olmasını sağlıyor. Koşmanın erkek ve kadın vücutları üzerinde benzer etkileri bulunuyor. Öncelikle koşu antrenmanı cinsel ilişki için daha çabuk hazır olunmasını sağlıyor, cinselliğe katkıda bulunan hormonların üretimini hızlandırıyor ve cinsel ilişki süresini arttırıyor. Düzenli koşan kişilerde libidonun artışı ile bağlantılı olarak cinsel istek de artıyor. Yoğun iş hayatı, fazla mesai, trafik gibi stres etkenlerinin azalttığı cinsel istek, koşma antrenmanları ile birlikte yükseliyor ve çiftlerin cinsel hayatı çok daha kaliteli bir noktaya geliyor.

koşmak

Koşmanın Cilde Faydaları

Düzenli olarak koşmak, sağlıklı ve güzel bir cildin arkasında yatan en önemli nedenlerden biridir. Koşmak vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Toksinlerden arınmış bir cilt çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüme bürünür. Bununla birlikte koşu antrenmanı vücudun kan akışını hızlandırır. Hızlı kan dolaşımı da sağlıklı bir cildin püf noktalarından biridir. Koşu, cildinize tüm kozmetik ürünlerinden daha fazla katkı sağlar.

Koşmanın Püf Noktaları

Koşu antrenmanlarına başlamadan önce uzmanınıza danışmak daha sağlıklı olacaktır. Kalp damar rahatsızlıkları ya da diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerin koşuya daha yavaş bir başlangıç yapmaları gerekecektir. Koşu yaparken mutlaka uygun ayakkabı tercihi yapmak gerekir, aksi takdirde ayaklar ya da eklemler zarar görebilir. Koşmadan önce ve sonra esneme egzersizlerinin yapılması kaslarınızın zarar görmesini engelleyecektir.