Kısırlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kısırlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler, Nedeni Açıklanamayan Kısırlık, Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Özellikle son dönemlerde sıkça duyulan kısırlık kelimesi normal yolla hamile kalmayı imkânsız hale getirmektedir. Bu denli yaygınlaşan bu sorun neticesinde çiftler korunmadan ilişkiye girmeye başladıkları andan itibaren ilk birkaç ay içinde hamilelik meydana gelmediği takdirde soluğu doktorda alarak kısır olup olmadıklarını araştırmaya başlıyorlar. Oysa doktorlara göre bu süre birkaç ay içinde anlaşılmıyor. Korunmadan yaşanan cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde hamile kalama durumunun yaşanmaması sonrasında doktorlar kısırlık ihtimalini düşünmeye başlıyorlar. Hatta çoğu zaman tedaviye başlamadan üç yıl “bekle gör” seçeneği de uygulayan doktor sayısı oldukça fazla. Özellikle hastaların yaşı ile bağlantılı bu durumda eğer kadının yaşı 35 yaşından az ise doktorlar herhangi bir tedaviye başvurmadan önce birkaç yıl beklenilmesi gerektiğini savunuyorlar. Eğer bu süre içerisinde de gebelik oluşmadıysa ilk seçenek olarak aşılama tedavisi devreye giriyor. Aşılama ile de bir sonuç alınamadığı takdirde tüp bebek tedavisi devreye girmiş oluyor.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen erkekteki kısırlığın başlıca nedenleri arasında; hormonal nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, ameliyatlar, doğumsal anormallikler, kimyasal etkenler, varikosel ve genetik-ailevi nedenler yer alıyor.

Erkekte Hiç Sperm Yoksa Tüp Bebek Şansı Olabilir Mi?

Böyle bir durumda ilk yapılması gereken şey ürolojik muayene oluyor. Sperm yokluğunun iki sebebi olabilir. Bunlar; spermin yapılamaması ve üretilen spermin taşınamamasıdır. Eğer sorun taşınma kanallarında ise yapılacak kolay işlemler ile testislerden elde edilir. Eğer spermin oluşumu ile ilgili bir sorun var ise genetik ve hormonal tahliller yapılarak sorunun kaynağı bulunur. Bu testlere bağlı olarak eğer sperm bulunabileceği anlaşılırsa son teknoloji yöntemler ile başarı sağlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Kadın Kısırlığı Söz Konusu Olduğunda Yapılan İşlemler Nelerdir?

Kısırlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu konuda yine öncelikli olarak problemin ana kaynağının belirlenmesi gerekiyor. Eğer burada sorun sadece yumurtlamanın sağlanması ise yapılacak ilaç tedavisi ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün hale geliyor. Eğer sorunun kaynağı anatomik bir nedene bağlı ise cerrahi bir müdahale ile sorun ortadan kaldırılabiliyor. Rahim içinde polip, myom ya doğuştan gelen septum denilen yapı var ise bu sorunlar kapalı ameliyat seçenekleri ile ortadan kaldırılabiliyor. Kadının tüplerinde bir sorun olduğu takdirde ise laparoskopi ameliyatı ile tüplerin tıkanıklığı açılabiliyor. Karın içinde oluşan ve kısırlığa neden olan yapışıklıklar da gideriliyor. Bu seçeneklerin hepsi kadındaki temel soruna göre rahatlıkla halledilebilen ve sonunda hamile kalmayı kolaylaştıran işlemler arasında yer alıyor.

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık

Kısırlık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Nedenleri ortaya konulamayan kısırlığa verilen isim olan “idiopatik infertilite” birçok nedenden kaynaklanabilse de bunların en önemlileri arasında stres olgusu yer alıyor. Bu döngü içerisinde kısırlık nedeni ile mi stres yaşanıyor yoksa stres nedeni ile mi kısırlık yaşanıyor sorusu hala belirsizliğini korumakta. Günümüzde uygulanan test yöntemlerinin çok çeşitli bir hale gelmesi ise bu terimi yakın zamanda ortadan tamamen kaldıracağa benziyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();