Kışın Zayıflamak İsteyenler İçin 4 Altın Kural

Kışın Zayıflamak İsteyenler İçin 4 Altın Kural Nedir? Beslenmemizdeki ufak değişikliklerle yaza fit bir bedenle hazırlanabiliriz.'da

Havaların soğuması ve gündüz saatlerinin kısalmasıyla metabolizmalarda bir miktar yavaşlama kaçınılmazdır. Ancak durumu tamamen lehimize çevirerek metabolizmayı harekete geçirip kışın zayıflamak da mümkündür. Bunun için yapmamız gerekenler oldukça basit! Beslenmemizdeki ufak değişikliklerle yaza fit bir bedenle hazırlanabiliriz.

Kışın Zayıflamak İçin Altın Değerinde Kurallar

  1. Kahvaltıda protein alımını arttırın

Yapılan araştırmalar, güne kahvaltı ile başlayan insanların beden kitle indekslerinin yapmayanlara oranla daha düşük olduğunu göstermektedir. Uzun süreli uykudan kalkıp güne hazırlanan metabolizma için en ideali sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıdır. Öğlen saatlerine kadar bizi tok tutup metabolizmanın çalışma hızını arttırması için protein bakımından zengin bir kahvaltı tercih edilmelidir. Peynir olarak kaşar loru yüksek protein içeriğiyle tercih sebebi olabilir. Yumurta en kaliteli protein kaynağı olduğundan olmazsa olmazımızdır.

Kışın Zayıflamak İsteyenler İçin 4 Altın Kural

 

Miktarı kişiye özel bir programla belirlenmelidir. Yanında kendi yaptığınız kaju kremasını da 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz bitkisel proteinler arasında en favori yiyeceğim kendisidir. Sizi temin ederim bu besinleri içeren bir kahvaltı sizi öğlen saatlerine kadar tok tutacaktır.

  1. Kış meyvelerini günde 3-4 porsiyon tüketin

Özellikle kış aylarının meyveleri yüksek antioksidan içeriklerinin yanında kan şekerini dengeleyici, lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve bağışıklığı güçlendirici etkileriyle de diyet yapanlar için hazine değerinde.

Kışın güzelleri; Nar, ayva, greyfurt ve yabanmersini… Ancak bir noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. 1 porsiyon meyvenin kaç gr olduğunu bilmek önemli. Ayva: 80 gr, yabanmersini(kuru): 30 gr, nar: 80gr, greyfurt: 125 gr. Ölçüler konusunda aşırıya kaçmak karbonhidrat alımını arttırıp kalori dengesinin bozulmasına yol açabilir.

Kışın Zayıflamak İsteyenler İçin 4 Altın Kural

 

  1. Soğuk havayı hareketsizliğe bahane göstermeyin

Son günlerde ülkemizi adeta bir karlar ülkesine dönüştüren yağışlar ve soğuk hava çoğumuzun ev dışındaki yaşamını kısıtladı ve bizi hareketsizleştirdi. Şunu unutmayalım hareketsizlik metabolizmamızı yavaşlatmaktadır.

Günlük hayatımızda çoğumuzun ekstradan tükettiği bazı içeceklerin enerji karşılıklarına bir göz atalım dilerseniz:

Her gün bu tip yiyecek veya içeceklerden fazladan tükettiğinizi düşünün üzerine bir de hareketsizlik eklendiğinde kışın kilo alımı kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden evde ip atlamak, dans etmek ya da kar topu oynamak bu havalarda yapılabilecek gerçekçi yaklaşımlar olabilir. Özellikle ip atlamak hem vücudunuzun sıkılaşmasını, hem de kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

  1. Atıştırmalık alışkanlığınızı değiştirin

Size belki bugüne kadar önemsemediğiniz, aman birazcıktan bir şey olmaz dediğiniz o 200 kalori hakkında önemli bir bilgi vereceğim: Her gün fazladan 200 kalori almak bir yılın sonunda 10.4 kilo almanızı sağlar. Yanlış duymadınız tam 10 kilo! Aldığınız enerji ile harcadığınız enerjinin dengede olması sağlıklı kilonuzu korumada olmazsa olmazınız olmalı. Bu enerji dengesi bozulduğunda ise kilo problemleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Atıştırmalık seçimi oldukça kritik. Önerim lif oranı yüksek midede fazla yer kaplayacak kalorisi düşük besinler tüketmeniz olabilir. Bunlar salata, şeker oranı düşük meyveler (greyfurt, ayva, armut ve nar olabilir), yulaflı gevrekler ve lif oranı yüksek krakerler. Bu besinleri porsiyon oranlarına dikkat ederek ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

İnanın kışın da zayıflamak çok kolay yeter ki metabolizma hızınızı düşürecek yukarıda saydığım engellere takılmayın Hepinize bol kahkahalı günler diliyorum.