Kışın Cilt Bakımı Ve Saç Bakımı

Kışın Cilt Bakımı Ve Saç Bakımı Önerileri!Mevsimler arası geçişler ve havaların soğuması en çok cilt ve saçları yıpratıyor. Tüm bakım önerileri yazımızın devamında.

Mevsimler arası geçişler, havaların soğuması ile insan bedeninde en çok etkilenen ve yıpranan yerler cilt ve saç oluyor. Bu nedenle hem cilde hem de saça özel bakımlar yapmak gerekiyor. Özellikle kış aylarında vücut kendini soğuktan korumak için korumaya alır. Bu esnada kan dolaşımını yavaşlatır, yavaşlayan kan dolaşımı da cilt sağlığı için gerekli olan besleyici maddeleri almasını engeller. Cilt ve saçlar kurumaya başlar. Peki, kışın cilt ve saç bakımı nasıl yapılır?

Kışın Cilt Bakımı ve Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kırışıklıklar baş gösterir. Cildiniz ve kafa deriniz üzerinde çatlamalar oluşabilir. Sarkmalar ve lekeler de bunların yanı sıra oluşabilir. Ter ve yağ üreten yağ bezleri sürekli kapalı kaldığı için bu noktalarda çeşitli hastalıklar oluşabilir. Buna örnek verecek oluşursa akneler, milium kistler oluşma ihtimali vardır. Bunların yanı sıra mantar ve çeşitli enfeksiyon oluşumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yani sadece güzelliğiniz için değil sağlığınız için de kış aylarında cildinize ve saçınıza bakım yapmalısınız.

Kurumanın Önüne Geçin

Cildinizin kurumasına engel olmak için cildi nemlendirici özelliğe sahip kremleri sabah ve akşam kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanmayı düşündüğünüz ürünleri iyice araştırmanız gerekiyor. Anti alerjik olanları tercih etmelisiniz. Yağlı kremleri uzun süre dışarıda kalacağınız zamanlarda kullanmanız gerekir.

Kışın Cilt Bakımı

Çok uzun süre cildiniz dışarısı ile temas etmeyecekse yağsız nemlendiriciler sürmenizi öneririz. Çünkü yağlı olan kremleri cildinize sürdüğünüzde cildiniz kolay kolay nefes alamaz. Hele de kapalı bir ortama girerseniz, cildiniz terler ve bu teri atamayacağı için sıkıntılar oluşabilir.

Banyodan Sonra Cildinize Mutlaka Bakım Yapın

Her banyodan sonra cildinize uygun olan nemlendirici ile bakımınızı yapın. Kuru bir cilde sahipseniz sabun ve sabun bileşenleri içeren tonikleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunların kullanımı ciltteki bakteriyel korumayı deformasyona uğratır. Bunun sonucu olarak da kaşıntı, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkar.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme ile neredeyse her durumun önüne geçebilirsiniz. Genel olarak bilinen sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra eğer çok cilt problemi yaşayan biriyseniz bir uzmana danışarak gıda toleransı ve alerji testi yaptırmanızı öneririz. Bunun sonucunda beslenmenizi düzene sokarak birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Vücudunuzu Omega 3 destekli besinler alarak besleyebilirsiniz. Kış mevsimine ait sebzeleri bol bol tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kışın Cilt Bakımı

Yatmadan Önce Ufak Bakımlar

Uyumadan önce dudaklarınızı bir dudak balsamı ile nemlendirebilirsiniz. Gece yatmadan önce cildinizi temizlemeyi alışkanlık haline getirdiğinizde yüzünüzde oluşan değişime siz de şaşıracaksınız. Çok fazla makyaj yapan biri olmasanız bile kışın soğuğu, soğuk ile gelen hava kirliliği gibi birçok etken cildinizde çeşitli bakterilerin ve pisliklerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Cildinizi çok fazla deterjanlar ile temas ettirmemeye özen gösterin. Temizlik yaparken eldiven kullanmaya özen gösterin. Saçlarınız için her hafta mutlaka bir bakım kürü uygulamaya çalışın.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();