Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak! Evinizde kış mevsiminde de tropik bir ortam yaratmak istemez misiniz?

Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte bizler de kış moduna bürünüyoruz. Bu değişiklik sadece kıyafetlerimizde ya da kışı anımsatan dekorasyon detaylarımızda mı meydana geliyor? Hemen söyleyelim; hayır. Evlerimizde yarattığımız çiçek bahçesi de bizimle birlikte yılın son mevsimini karşılıyor.

Çiçek Bahçesi Yaratmak İçin Kullanılabilecek Uygun Çiçekler

Kış aylarının yaklaşmasıyla, keyfini çıkarttığımız bahçelerle vedalaşmaya başlıyoruz ve biraz ısınmak için evlerimize dönüyoruz. O halde bakımı kolay birkaç çiçekle evlerimizde de yemyeşil köşeler, minik bahçeler yaratabiliriz. Hem bulunması hem de bakımı kolay bazı türleri bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Yılbaşı Çiçeği: Bütün çiçekleri açtığında oldukça egzotik bir görünüm yakalayan bu çiçek, yılda birkaç kez bize bu salkımlarını gösterir. Evlerimizde direkt güneş almayan ancak aydınlık da olan köşelerde yaşayabilirken, biraz serinlik vermek için de bulunduğu alanı sağlıklı şekilde havalandırmak gerekir. Özellikle çiçekleri açtığında düzenli olarak sulayarak da kendisine teşekkür edebilirsiniz.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Guzmanya: Kırmızı, turuncu, sarı gibi canlı renklerde açan çiçekleriyle bulunduğu ortama canlılık katar. Biraz gölge biraz güneş olsun bana yeter dediği için, direkt güneş alan ya da hiç almayan yerlerde mutlu olmayabilir. Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmasında da kaçınmak gerekir.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Kumkuat: Kokusuyla, meyvesiyle, yıl boyunca yeşil kalan yapraklarıyla size kendinizi gerçekten bir turunçgil bahçesindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Kumkuat, Guzmanya ve Yılbaşı Çiçeğine göre daha fazla güneş almak ancak yine de çok sıcak olmasın ister. Bu küçük meyveli turunçgil harikası evinizde yer alsın isterseniz, zengin ve nemli bir toprakta yaşamasına dikkat etmeniz gerekecektir.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Barış Çiçeği: Zarif beyaz çiçeklerinin, büyük ve her zaman parlak kalan yemyeşil yaprakları arasından yükseldiğini görebilirsiniz. Yılın her mevsiminde çiçek açma ihtimali vardır. Yoğun ışık ve fazla su onu yoracaktır ancak toprağı kurudukça da su vermenizi ister. Bir dikkat noktası! Evde minik dostlarımız varsa, toksik yani zehirleyici etki yaratabileceğinden yapraklarını yememelerine dikkat edilmelidir.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Rengarenk Menekşelerle Evinizi Renklendirin

Afrika Menekşesi: Evlerde en sık görebileceğiniz çiçek türlerindendir. Yılın her anında çiçeklenebilmekle beraber, bir sürü farklı renkte seçeneği de bulunuyor.  Cam önlerinde yer alabilecek bir çiçek bakıyorsanız, Afrika Menekşesi tam da bunu ister işte. Direkt güneş ile buluşturduktan sonra tek yapmanız gereken, toprağı kurudukça sulamanızdır.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Benjamin: Özellikle son yıllarda, bu minik ağacı evlerde sıklıkla görmeye başladık. Direkt güneşi görmeyi de tamamen güneşsiz kalmayı da istemez. Orta büyüklüğe kadar ulaşabilen bu çiçekler için toprağının çok fazla kuru kalmaması da oldukça önemlidir.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Son olarak, ev ortamı için oldukça uygun olan sukulentlerden de biraz bahsetmemiz gerekir. Çok fazla sayıda türü olan sukulentler, bu çeşitliğin sağlamış olduğu görsel zenginlik ile bulundukları ortama canlılık katarlar. Onlar için ilk yapmanız gerekenler; toprağını değiştirerek daha zengin bir toprağa kavuşturmak ve direkt güneşe maruz bırakmamaktır. Sonrasında ise geriye sulama işleminin düzenli olarak yapılması kalıyor. Sulama konusuna nasıl ilerlemeniz gerektiğineyse, sukulentinizin tam türünü öğrenerek devam etmeniz faydalı olacaktır. Ancak türü ne olursa olsun, daha sağlıklı bir sukulent için, toprağının kuruluktan çatlamasını beklememenizi öneririz.

Kış Mevsiminde Çiçek Bahçesi Yaratmak

Bu çiçekler, ev içinde bakabileceğiniz , çiçek bahçesi yaratmanızı sağlayacak türlerden yalnızca bazıları. Özellikle sukulentler ile yapabileceğiniz ve evinizde oldukça hoş bir görüntü sağlayan minyatür bahçelerden, yani teraryumlardan da önümüzdeki zamanlarda ayrıca bahsedeceğiz.

Çiçek bakımı ve farklı çiçek modelleriyle ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için https://www.facebook.com/NFloraIstanbul/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();