Kınanın Faydaları Nelerdir?

Kınanın Faydaları Nelerdir? Ayağa Kına Yakmanın Faydaları, Kınanın Saça Uygulanması, Sağlıklı Saçlar İçin Kınanın Faydaları.

Kınanın faydaları saymakla bitmez. Türk geleneklerinde önemli bir yere sahip olan kına aynı zamanda saç bakımı için ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Kına ağacı, Akdeniz ve Orta Doğu’ya özgü ufak bir ağaçtır. Kına ağacının yaprakları cildi, saçları, elbiseleri ve deriyi boyadığı için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Eski Mısır’da kına, boyanın yanı sıra cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılırdı. Kınanın açık yaraların mikrop kapmasını engellediği ve cilt yanıklarına iyi geldiği de tarihi kayıtlarda görülmektedir.Peki kınan faydaları arasında saçlarınızı olan yararınında  yer aldığını biliyor muydunuz?

Sağlıklı Saçlar İçin Kınanın  Faydaları

Kına, saçların ışıldamasını ve saç derisinin sağlıklı bir hale gelmesini sağlar. Kına yakıldıktan 1 saat sonra temizlendiğinde saçların ışıldadığı kolayca görülebilir.

Hardal yağı ile kaynatılan kına yaprakları düzenli olarak saçlara uygulandığında uzamasını hızlandırdığı da öne sürülmektedir.

Kına yapraklarının baş ağrısını geçirdiğine dair bir ünü de bulunmaktadır. Kına yaprağı ve sirke ile hazırlanan karışımın başa sürülmesi ağrıyı geçirici özellik göstermektedir.

Türk kültüründe de geleneksel bir yere sahip olan kına, düğünden önceki gün yani Kına Gecesi’nde gelinlere yakılır. Yöresel uygulama farklılığı gözlemlense de Kına Gecesi kutlanılan ve önem verilen bir gelenektir.

Kına hem saça renk vermek için hem de saçlardaki kepek problemini çözmek için uygulanır. Doğal bir saç boyası olan kınanın içinde kimyasal maddeler yoktur. Bu anlamda saçınız için saç boyasına göre çok daha faydalıdır. Saçlarınıza kına sürerek beyazlarınızı kimyasal ürünler kullanmaksızın kapatabilirsiniz.

Kına doğal olarak antifungal bir üründür. Böylelikle saçta oluşabilecek mantar, saçkıran ve bit gibi problemleri önler.

Eğer aşırı yağlı ya da kuru bir saç derisine sahipseniz, kınanın tam size göre olduğundan emin olabilirsiniz. Kına kuru saç derisini nemlendirir ve saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka yaratarak saçın çabuk kirlenmesine engel olur. Bu özelliği kınanın kepeğe karşı da kullanılabilmesini sağlar.

Kına yıpranmış saçları onararak parlak, hacimli ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda saç tellerini kalınlaştırır.

Kınanın Faydaları Nelerdir?

Kınanın Saça Uygulanması

Eğer siz de saçınıza kına yapmak istiyor ancak uygulamanın nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda sizin için hazırladığımız adımları izleyerek rahatlıkla saçınıza kına uygulayabilirsiniz.

  • Kınanın lekesi oldukça zor çıkar. Bu nedenle saçınıza kına uygulayacağınız zaman yanınızda plastik eldiven ve atılmasından zarar gelmeyecek eski bir tişört bulunması faydalı olacaktır.
  • Öncelikle toz halindeki kınayı bir spatula yardımıyla sıcak su ile karıştırın. Karışımın sürülebilir, yumuşak bir kıvam alması için 1 kaşık zeytinyağı ekleyin.
  • Spatula ya da minik bir fırça yardımı ile kınayı kuru saçlarınıza sürün. Saç diplerinden başlayın ve saça şeritler halinde uygulayın.
  • Saç dipleriniz tamamlandıktan sonra saç uçlarınıza doğru ilerleyin.
  • Uygulama bitince saçlarınızı başınızın üzerinde toplayın ve saç derinize masaj yapın.
  • Yüzünüzdeki tüm kına lekelerini kurumadan önce silin. Aksi takdirde yüzünüzdeki kızıl lekeler kolay kolay çıkmayacaktır.
  • 1 saat kadar bekleyin. Kınanın ısısını yitirmemesi için başınızı streç filmle sarabilirsiniz.
  • Şampuanla yıkayın ve ılık suyla durulayın, saçınızın kolayca taranabilmesi ve kınanın saçınızda sabit kalması için saç kremi uygulamasını unutmayın.

Ayağa Kına Yakmanın Faydaları

Kınanın faydaları arasında , ayak sağlığına da oldukça etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar, özellikle ayak mantarından kurtulmak için kınadan faydalanılabileceğini açıklamaktadır. Cilde faydalı olan kına, ayaktaki mantarı giderir, yanık, kızarık ya da soyulmuş bölgeleri tedavi eder. Bunun için 1 litre suya 5 tatlı kaşığı kına eklemeniz, 20 dakika kadar kaynattıktan sonra ayağınızdaki mantarlı bölgeyi bu su ile yıkamanız yeterlidir. Uygulama 1 ay içerisinde sonuç vermeye başlayacaktır.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();