Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan 6 Hayati Hata

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan 6 Hayati Hata. Sürekli rejim yapıyor ama bir türlü kilo veremiyor musunuz? Belki de yanlış yaptığınız birşeyler vardır!

Uzun zamandır yemenize dikkat ediyorsunuz. Frene basarak gidiyorsunuz ancak göstergede en ufak bir değişim yok.  Kilo verme hızınız değişmiyor ya da ibre gerçekten çok yavaş düşüyor. Bu durumda ya sağlığınızla ilgili bir probleminiz var ya da gerçekten bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz.

İşte Yapılan 6  Hayati Hata:

  1. Yanlış Zamanda Yanlış Şeyler Yiyorsunuz

Tüm gün aç gezdiniz(ki bunu sakın yapmayın!) veya çok az beslendiniz. Akşam oldu ve artık güzel bir yemeği hak ettiniz değil mi?

Hatta bu güzel yemeği hak etmenize rağmen yine de az bir öğünle akşamı atlıyorsunuz.

Vücudunuz sizin sandığınızdan daha fazla hayata bağlıdır. Ve hayatta kalabilmek için her türlü adaptasyon şansını kullanır. Tüm gün aç kaldığınızda vücudunuz ‘aç kaldım böyle devama ederse ölebilirim. En iyisi  bundan sonra ben ne gelirse onu depolayayım’’ diye düşünür ve tahmin edin yedikleriniz ne olarak depolanır? Pek bir sevdiğiniz YAĞ!!...

Asla günü tek öğünle geçirmeyin ve bu özellikle akşam saatleri olmasın…

  1. Akşam Yemeklerinde Yanlış Seçimler

Normal bir insanın vücudu akşam saatlerinden itibaren yavaş yavaş uykuya hazırlanır. Uyku sırasında harcayacağımız enerji miktarı gündüze göre düşüktür. Dolayısıyla metabolizma hızınız kendini ayarlayarak  yavaşlar. Bu yüzden akşam saatleri yüksek kaloriye ihtiyacınız yok. Daha ziyade  gece vücudunuzun tamiri ve yenilenmesi için gerekli besinlere ihtiyacınız var.

Bu sebeple karbonhidrat(makarna,pirinç,meyve vs…) yerine  protein (et,balık vs..) ve sindiriminizi rahatlatıp yeterli vitamin ve minaralleri alabilmeniz için bol lifli gıdalar,sebzeler  yemelisiniz.

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan 6 Hayati Hata

 

  1. Bir Oturuşta Çok Fazla Yemek Yemek

Karnınızı yemekle tıka basa doldurmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Fazla yemek yemek, depolanması için fazladan yağ demek!

Açlığınızı bastıracak kadar yedikten sonra 15-20 dk bekleyin. Bu süre içerisinde vücudunuzda leptin denen bir hormon açlığınızı bastırmak için yükselmeye başlayacak. Sıkın biraz dişinizi imdadınıza yetişmek üzere...

Kilo Verirken Ne İçtiğiniz de Çok Önemli

  1. Sadece Ne Yediğinize Değil, Ne İçtiğinize de Dikkat Edin

Yeme alışkanlığınız kadar içme alışkanlığınız da çok önemli. İçki derken sadece alkol gecelerinizden bahsettiği mi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Tüm o çok sevdiğiniz asitli içecekler ve hazır meyve suları sandığınızdan çok daha tehlikeli! Hem de oldukça tehlikeli ! Sadece fazla kilolar açısından değil organlarınızın sağlığı açısından da büyük risk oluşturuyorlar.

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan 6 Hayati Hata

 

  1. Meyvelere ve Taze Sıkılmış Meyve Sularına da Dikkat

Elbette meyveler son derece değerli besinler. En azından teoride öyle. Yeni yetiştirme yöntemleri ve kullanılan onca  hormonal katkılar beslenme değerlerini oldukça düşürmüş durumda. Meyveler bir çeşit karbonhidrat. Eğer bir kilo probleminiz varsa meyve tüketiminizi gündüz saatleri içerisinde gerçekleştirin. Akşam saatleri özellikle akşam yemekten sonra yenen meyveler size güzel bir görüntü olarak geri dönmeyecektir!!: ))

MEYVE SULARI(TAZE SIKILMIŞ):Kilo vermeye çalışırken meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeye özen gösterin. Kabuğundan yoksun kalmış meyvenin suyu,  kan şekerinizde ani değişmelere yol açar ve bu da yağ depolanması için uygun ortamın hazırlanması demektir.

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan 6 Hayati Hata

 

  1. Durağan Bir Yaşantınız Olmasın!

Bankacısınız ya da masa başı bir iş yapıyorsunuz. Spor, hareket hak getire! Yemenize dikkat etseniz de hala harcadığınız enerji aldığınızdan az olabilir. Bu da matematiksel olarak fazla kilo demek.

Spor salonları tek spor şansınız değil. Hiç yoktan günlük ufak yürüyüşleri hayatınıza sokmalısınız…

  1. Her şeyi Doğru Yapıyorsunuz Ama...

Yukarıda yazdığım her şeye son derece sadıksınız, hatta ciddi anlamda spor yapıyorsunuz ancak yine de kilo veremiyorsunuz.

Muhtemelen sağlığınızla ilgili bir probleminiz var. İnsulin direnciniz olabilir ya da tiroidleriniz ile ilgili bir probleminiz olabilir.

Bu iki rahatsızlık son derece yaygındır ve genelde kilo vermenin önünde büyük engeldir. Ancak çözümsüz değildir üstelik bir an önce önlem alınması gerekir. Böyle bir durumunuz varsa acilen doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();