Kilo Verirken Sarkma Yaşanmaması İçin Öneriler

Kilo Verirken Sarkma Yaşanmaması İçin Öneriler, Kilo Verirken Kas Kitlenizi Koruyun, Kilo Verirken Sarkmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Bazen öyle zamanlar olur ki ne kadar kilo aldığımızın farkında olmadan yemeye devam ederiz. Sağlık sorunları, hamilelik, yaşam düzeninin değişmesi gibi durumlar bedenimizde de değişimlere sebep olabilir. Eskiden giydiğimiz pantolonlara giremez oluruz, tartıya çıktığımızda moralimiz bozulur. Ancak önemli olan bu mutsuzluğun bir an önce önüne geçebilmektir. Bu da sıkı bir diyetten geçer. Diyet yapmaya başladığımızda ilk anlarda çok hızlı kilo veririz. Bu şekilde hızlı kilo vermeye devam edersek vücudumuzda da sarkmalar yaşanır. Kilo verirken sarkma yaşanmaması için yapılması gerekenler nelerdir diye merak ediyorsanız sizin için yazdık.

Kilo Verirken Sarkma Sorununu Engellemek İçin Kas Kitlenizi Koruyun

Şok diyetler sizi tartıda zayıflamış gösterebilir. Ancak bu şok diyetler ile vücudunuzu tam anlamıyla forma sokmanız mümkün değildir. Önemli olan yağlarınızdan kilo vermenizdir. Bu nedenle kas kütlenize odaklanan diyetlerden mutlaka uzak durmalısınız. Günlük hayatınıza verimli bir şekilde devam edebilmek için vücudunuzun belli bir oranda enerji elde etmesi gerekir. Diyet uygularken tabii ki de aldığınız kalori miktarına dikkat edeceksiniz. Ancak bu hiçbir şey yemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Vücudunuza ihtiyacı olan kadarını vereceksiniz.

Kilo Verirken Sarkma Yaşanmaması İçin Öneriler

Normalin üzerine çıkmayacaksınız ya da altına inmeyeceksiniz. Yapacağınız diyetler az karbonhidrat çok protein ya da çok karbonhidrat at protein olmamalı. Önemli olan dengeli beslenmektir ve hepsini belli gramlarda almak zorundasınız. Yemek takibinizi iyi yaptığınız takdirde hem kilo verirsiniz hem de sarkmaların önüne geçebilirsiniz.

Sabit Kilo Moralinizi Bozmasın

Çok uğraştığınız halde bir noktadan sonra kilonuz sabitlenmişse ve daha fazla kilo veremiyorsanız bu moralinizi bozmasın. Önce gidip gıda toleransı yaptırabilirsiniz. Belki sürekli kullandığınız bir gıda yüzünden kilo vermeye devam edemiyor olabilirsiniz. Böyle bir intolerans bulunan gıda çıkmadıysa azimle sağlıklı beslenmeye devam edin. Bir noktadan sonra vücudunuz sizin için en ideal kiloya zaten ulaşacaktır.

Protein Her Menünüzde Bulunsun

Her gün mutlaka bir öğününüze bol protein ekleyin. Protein tüketiminin dengeli olması sizin de sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kilo Verirken Sarkma Yaşanmaması İçin Öneriler

Hayvansal proteinleri alırken bitkisel proteinleri de unutmamakta fayda var. Kuru fasulye, nohut ve mercimek de bitkisel olarak protein alabileceğiniz besinler arasında yer almaktadır.

Beslenmenizi Çeşitlendirin

Her gün aynı şeyleri yemeyi bırakın. Sağlıklı ve sizin diyetinize uyarak size kilo verdirecek sayısız seçeneğiniz var. Bunlar arasından seçim yaparak her gün farklı bir tarif deneyin. Bu sayede hem diyetinizi uygularken daha keyif alacaksınız hem de karnınızı farklı ve leziz yemeklerle doyurmuş olacaksınız. Kilo vermeniz de cabası.

Sindirim Problemlerinizi Çözmeniz Gerekiyor

Vücudunuz şişlik yapıyor, ödem tutuyorsa bunun neden olduğunu araştırın. Doktorunuza başvurduğunuzda sizin için bir yol çizecektir. Eğer sindirim sisteminizde bir sıkıntı varsa bu da sağlıklı kilo vermenize engel olur. Dolayısıyla moraliniz bozulur ve düşük kalorili diyetlere yönelirsiniz. Bunun sonucu olarak da kilo kaybı yaşarken sarkmalar yaşayabilirsiniz.