Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır? Kilo Vermek İçin Yapılması Gereken Egzersizler, Kilo Kontrolü İçin Önemli Püf Noktaları!

Sağlıklı beslenmek, kilonuzu kontrol altında tutmak veya fazla kilolarınızı vermek mi istiyorsunuz? Tüm bunlar için öncelikle kilo kontrolü için düzgün bir yaşam biçimine sahip olmanız gerektiğini kabul etmeniz ve bu anlayışla harekete geçmeniz gerekiyor.

Kilo Kontrolü İçin Önemli Püf Noktaları

Akşamları tabağınızda doğanın bütün renklerine yer verin. Akşam yemekleriniz sebze ve meyve ağırlıklı olsun.

Çantanıza iki öğünlük meyve atın (taze veya kuru). Kısa sürede kilo kontrolünün yanı sıra cildinizin de güzelleştiğini göreceksiniz.

Süt ürünlerinde yağsız ya da yarım yağlı olan ürünleri tercih edin. Böylece vücudunuza daha az yağ almış olursunuz. Bu da daha az kalori demektir.

Akdenizli gibi yaşayın. Sağlıklı yağlar kullanın. Yani ayçiçeği, mısır özü, zeytinyağı gibi bitkisel sıvı yağları tercih edin. Tabii ki miktarına dikkat etmeyi de ihmal etmeyin. Yağlar ne kadar sağlıklı olursa olsun yüksek kalorili gıdalardır.

Çalışırken masanızda her zaman su koyup içebileceğiniz bir sürahi ya da şişe bulundurun. Günde en az 2,5 litre su içmek metabolizmanızı hızlandırmanıza ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak.

Dışarıda yemek yerken, masanızdaki ekmek sepetinin götürülmesini rica edin. Aşırı unlu gıdalar kilo alımını artırır.

İş çıkışlarında stres atmak için en az 10 dakika yürüyün. Bu yürüyüşler metabolizmanızı hızlandıracak.

Yakınınızdaki alışveriş merkezlerine ya da mağazalara yürüyerek gidin. Poşetleri taşımaya üşenmeyin. Böylece ekstra kalori harcamış olursunuz.

Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Şirket içindeki iş arkadaşlarınıza mail göndermek yerine, o kişinin yanına gidin. Böylece hem kalori harcamış hem de sosyalleşmiş olacaksınız.

Sağlığınız için kilo kontrolünü ömür boyu sürdürmelisiniz. Sağlıklı beslenme ve kişiselleştirilmiş bir programla sportif aktiviteleri artırmak sağlıklı kilo kontrolünün iki vazgeçilmez bileşenidir. Ancak kimi zaman bu çabalarınız yetersiz kalabilir. Böyle bir durumda sağlıklı beslenme ve egzersize yardımcı olacak destek tedaviler için doktorunuza danışarak; sağlık otoriteleri tarafından onaylı, etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış tedavilere yönelmelisiniz.

Kilo Kontrolü Testi

Eğer sağlıklı besleniyor, düzenli egzersiz yapıyor ve buna rağmen kilo kontrolü yapmakta zorlanıyorsanız bir fiziksel hastalığa sahip olabilirsiniz. Hormon temelli rahatsızlıklar kilo kontrolünü zorlaştıran başlıca etmenlerdir.Hormonlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için bir uzmandan destek almadan önce uygulayabileceğiniz kilo testleri bulunuyor. Bu testlerde yer alan sorulara yanıt verdiğiniz takdirde kilo kontrolü için izlediğiniz yanlış adımları görebilirsiniz.

Kilo kontrolü testinde yer alan sorular sizin beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızı ölçümler. Kaç tabak yemek yediğiniz, tatlı yiyip yemediğiniz, haftalık egzersiz planınız gibi konularda vereceğiniz cevaplar size nerede yanlış yaptığınızı gösterir. Eğer tüm adımları doğru izliyor, buna rağmen kilonuzu kontrol etmekte zorlanıyorsanız kilo vermeyi güçleştiren bir rahatsızlığa sahip olabilirsiniz. Bu noktada bir uzmandan destek alarak uygun tedaviyi uygulayarak rahat bir şekilde kilonuzu kontrol edebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gereken Egzersizler

Kilo kontrolü için sağlıklı beslenme tek başına yeterli değildir. Eğer kilo vermek ve ideal kilonuzu korumak istiyorsanız mutlaka egzersiz yapmalısınız. Ancak merak etmeyin, eğer vaktiniz kısıtlıysa evde yapılabilecek 15 dakikalık egzersizlerle forma girebilirsiniz.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ:  Kilo Verdiren Danslar Hangileridir?

15 dakikalık egzersizler yaşamınızda vakit kaybına sebep olmadığı için programa bağlı kalmanızı zorlaştırmaz. Esneme ile başlayan direnç egzersizleri ince ve sıkı bir vücuda kavuşmanın püf noktalarıdır. Bunun için spor salonuna da gitmenize gerek kalmaz. Evde kendi ağırlığınızı kullanarak yapacağınız hareketler sizi kısa sürede forma sokacaktır. Egzersizden önce ve sonra esneme hareketlerinizi yapmayı ihmal etmeyin.