İnsan En Çok Kendiyle Buluşmayı Özler

İnsan En Çok Kendiyle Buluşmayı Özler, Avusturya'nın Romantik Yolu, Ve Viva Mayr Felsefesinin Huzurlu Yuvası Altaussee.

Şehrin ve gündemin yorgunu ruhum, beni hayatla akmak yerine hayatla boğuşmak noktasına getirmişti. Kendimi dışarı kapatıp , içime açmaya yani kendimle buluşmaya ihtiyacım vardı.

Seyahat rotamda pek olmayan ama Mozart’a duyduğum hayranlıkla ilgilimi çeken Salzburg’a 1.5 saat uzaklıkta Altaussee köyünü kendime mekan olarak seçtim. Burada bulunan Vivamayr  kliniğinin uyguladığı yöntem benim kendimle buluşmama, yavaşlamama, sakinleşmeme , stresime, uyusuzluklarıma  çare olacağına inanmıştım.Daha yeni bir makalede okumuştum ;  Genel sağlığımız, bağırsaklarımızın sağlığıyla birebir ilişkili ve bu gerçek yükselen bir trend olarak tüm dünyada ses getirmeye başladı..Bir çok kronik rahatsızlığın kökeninde sindirim sistemi düzensizlikleri var ve dünyada bu konuda 1 numara olan yer ise  Vivamayr  kliniği. Bildiğim ve unuttuğum ne varsa; kendime ait hatırlamak ve özlem gidermek, hak ettiğim özeni kendime ve zamana göstermek  orada geçireceğim günlerin temel hedefiydi. Arsız bir gezgin olduğum için etrafı da gezmek planlarım arasındaydı.

 İlk Durak  Salzburg

Salzburg, Avusturya‘nın en az Viyana kadar etkileyici bir şehri bana göre. Alp dağlarının eteğinde, Salzach Irmağı kıyısına kurulmuş şehir tarihin , kültürün ve doğanın içice bir tiyatro sahnesi dekoru gibi gözlerinizin önüne seriliyor. Tipik bir Ortaçağ kenti,  barok mimari irili ufaklı meydanlar, Hohensalzburg kalesinin görkemli surları ve Altstadt denen tarihi kent merkezi ile Salzburg, Almanya sınırına yakın, başkent Viyana’nın 320 kilometre batısında yer alıyor. 1860 yılında açılmış tren istasyonu ve Unesco dünya mirası listesinde olan eski Salzburg bölgesi, Mozart’ın doğduğu ev görülmeye değer.

kendinle buluşmak

Bir tablo gibi görünen gölleri ise  kışın buz tutup çocuk kahkahalarının çınladığı buz paten alanına dönünce çocukluğumdaki çizgi kartpostallarım geldi aklıma.

Ve Vivamayr Felsefesinin Huzurlu Yuvası Altaussee

Salzburg’a 1.5 saat uzaklıkta Alplerin arkasına saklanmış  gölü ve tipik bölge mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu ve sadece 1900 kişinin yaşadığı bir köy Altaussee. Buz tutmuş . Göl üzerinde yürüyerek gittiğim son james Bond filminin çekildiği ev ve bölgeyi görmek hafızamın unutulmaz manzaralar köşesinde ilk sırayı aldı. Sağlıklı su kaynakları ve kayak merkezlerine yakınlığı ile sadece sağlık turizmi için değil outdoor sporlar içinde saklanmış bir huzur adresi .

kendinle buluşmak

Merkezde, Vivamayr sağlık felsefesini size yaşatarak öğretiyorlar diyebiliriz. Dünyada,  sindirim sistemimiz, bağırsaklarımız ve genel sağlığımız arasındaki bağlantıyı ilk keşfeden Dr Mayr sayesinde insanlar ilaçların tedavi edemediği, doktorların açıklama getiremediği rahatsızlıklarından kurtuluyorlar. Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Alber Elbaz veya Bayan Putin gibi isimler müdavimlerinden . Merkezin Genel Müdürü dr Dieter Resh in bir sözü beni çok etkiledi “vucüt saat gibidir ancak zaman zaman ayarı bozulabilir zaman zaman gelin biz burada düzeltelim. Alzheimer, kısırlık, bir nörolojik bozukluk olarak görülen ve MS olarak bilinen Multipl Skleroz, ülser, kanser, diyabet, tiroit bozuklukları, obezite, metabolizma düzensizlikleri, hipertansiyon, romatizma, artrit, migren, her türlü alerji, astım, kronik sinüzit, kronik kabızlık veya ishal, kolit, göğüs ağrıları, kronik karaciğer hastalıkları, kas ağrıları, fibromiyalji ve bağışıklık sistemi zayıflıklarıyla bağlantılı her türlü kronik hastalıklar, depresyon, yorgunluk, unutkanlık, bağırsaklarınızı sağlıklı ve temiz tutmanız halinde çözüm bulunabilen rahatsızlıklarmış.

Avusturya'nın Romantik Yolu

Evet Almanya daki meşhur Romantik Yol gibi, Salzburgdan viyanaya kadar ulaşan Romantik yolu da gelmişken görmek gerek.Burada ki en güzel noktalardan biri  BAD ISCHL. Bölgenin en romantik köşesi hikayesinde ki  gibi ;  İmparator Franz Joseph sevgilisi Sisi ile orada nişanlanmış ama ayrılmışlar. Sisi’nin uzun yıllar sonrasında cinayete kurban gitmesinden kısa bir süre önce de onu yine orada son kez görmüş. St. Wolfgang'da ise, bir çok kez beyaz perdeye aktarılmış olan Beyaz At isimli opera hikayesinde aşk sarhoşu bir şef garsonun hancı kızın peşinden nasıl koştuğunu yerinde inceleyebilirsiniz.

kendinle buluşmak

 Ve Hallstatt; Unesco dünya mirası listesinde ki merkezlerden biri.Yol üzerinde , doğanın gücünü hisseerken , kültürel birikimle donatılmış tarihsel  mistik manastırlar şatalorda başka bir zman boyutuna akmanıza sebep oluyor.

Vivamayr' dan  Öneriler

-  Alkali diyet, burada temel alınan yemek felsefesi. Vücudun asit oranını düşürmek baş hedef. Bol sebze, meyve, balık ve daha az miktarda kırmızı et tüketmek serbest.

- Karaciğer ve böbreğin işi çok ağır. Vücudu temizleyen organlar ve proteine ihtiyaçları var. Yalnız gün aşırı hayvansal protein tüketmeyi, yerine bitkisel protein koymayı öneriyorlar.

Akşam 16.00’dan sonra çiğ yemek yemeyin. Avakado, , çorba, sebze ve balık tercih edilmeli di,yorlar

Ara öğün yok ve her yemeğin arasında 4 saat olmalı

Doğadan kopmayın. Doğanın dengesini gözlemleyin ve öyle yaşayın

Yemeğe odaklanmanız önemli. Yemek yerken telefona bakmayın , gazete okumayın sadece sindire sindire lezzete odaklanın diyorlar. 40 kere çiğneme prensibini unutmamalı.

Yelda İpekli

Yelda İpekli

Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı.
Hayatın tüm renklerine markacı gözüyle bakış . Stil; bir yaşam tarzının tamamını kapsar diyerek hayata dair yazılarını kadin.com'da paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();