Kendi Domatesinizi Evinizde Yetiştirin

Kendi Domatesinizi Evinizde Yetiştirin, Hangi Çeşit Domates Yetiştirmek İstiyorsunuz? Evde Domates Yetiştirenler Ne Tür Sorunlar İle Karşılaşabilir?

Herkesin bir bahçe hayali mutlaka olmuştur. Küçük bir sahil kasabasında ev ve bir hobi bahçesi. Hayallerimizi süsleyen bu mutluluğu yaşama şansı çok da imkansız değil aslına bakarsanız. Bu hayaller için bir bahçe ve ev olmasa bile, bir balkon yeterli olabilir. Balkonunuzda yetiştireceğiniz organik ürünler sizi mutlu etmeye yetecektir. Mesela, evde yetiştirdiğiniz domatesler bir süre sonra en yakın arkadaşınız ve heyecanınız olabilir. Peki, evde domates yetiştirmek için ne yapmalıyız? Elbette evde domates yetiştirmenin de belirli incelikleri var.

Saksıda Domates Yetiştirme

Domates tohumlarını hazır almak yerine, önünden geçtiğiniz bir köyden alabilir ve kurutarak başlayabilirsiniz. Köylerde yetiştiren bu domateslerin çekirdeğini aldıktan ve kuruttuktan sonra işe başlayabilirsiniz. Bu tohumların en güzeli Ekim aylarında oluyor. Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz bir saksı gerekmekte. Daha sonra hazır bir toprak alabilir ya da hazır toprak istemiyorsanız, kırmızı toprak bulup bu tohumları koyabilirsiniz. Saksının yarısına gelecek kadar toprağı koyduktan sonra, tohumları dökebilirsiniz. Ayrıca, saksının altında toprağın hava alması için delik olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer, delik yok ise bir bıçak yardımı ile delik açabilirsiniz. Domates tohumlarını döktükten sonra üzerine 1 cm geçmeyecek şekilde toprakla kapatın. Bu aşamadan sonra domates tohumları yüzeye çıkmayacak şekilde sulama işlemi yapabilirsiniz. Karanlık bir yerde çimlenmesini bekleyin denilse bile, karanlık olmasa da olur. Tohumlar bir hafta içerisinde çimlenmeye başlayacaktır. Onuncu günün sonlarına doğru bütün tohumların yeşerdiğini görebilirsiniz. Bu zaman süreleri saksıların bulunduğu yere , sıcaklığa ve nemine göre değişiklik gösterebilir. Sulama işlemi çok önemlidir. Sulama zamanlarınız hep aynı olmalı.

Kendi Domatesinizi Evinizde Yetiştirin

Gölgede olursa 2-3 ay içerisinde çiçek açmaya başlayacaklardır. Ayrıca çiçek açmaya başlayacağı zaman gübre vermelisiniz. Gübreyi fazla verirseniz domateslerinizi yakabileceğinizi unutmayın.

Hangi Çeşit Domates Yetiştirmek İstiyorsunuz?

Domatesin bir sürü çeşidi var. Siz evde hangisini yetiştirmek istiyorsunuz? Bir saksıda yetiştirdiğiniz domatesten 15 kg domates elde edebilirsiniz. Kahvaltıların vazgeçilmezi Cherry domates güzel olmaz mı? Ya da kiraz domates? Mesela siyah domates yediniz mi? Eğer yemediyseniz domatesin farklı çeşitlerini evde ekerek deneyebilirsiniz. Bu ürünleri dışardan para ile de satın alabilirsiniz ama emin olun evinizde yetiştirdiğinizde size vereceği mutluluk başka olacaktır.

Kendi Domatesinizi Evinizde Yetiştirin

Evde Domates Yetiştirenler Ne Tür Sorunlar İle Karşılaşabilir?

Dış mekan bitkisi olan domatesi yetiştirirken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bir takım hastalıklar ve böcekler domatesleriniz için tehlike arz edebilir. Ne kadar organik koşullarda yetiştirirseniz, o kadar sağlıklı bir domates yetiştirmiş olacaksınız. Bu unsurlara dikkat edildiği zaman gerçek domates kokusuyla ve tadıyla yiyebileceğiniz domatesler yetiştirmiş olursunuz. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yapmanız gerekenler; düzenli sulama, zamanı geldiğinde gübre verme gibi işlemlerdir. Biraz da sevgi gösterisi ile toğrağın size çok güzel domatesler vereceğinden şüpheniz olmasın!