Bir Kafkas Mucizesi: Tüm Faydalarıyla Kefir

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir? Kefirin Sağlığa Yararları Nelerdir? Kefir Nasıl Tüketilmelidir ? Akne Ve Sivilceler Kefir.

Süte mi benziyor, yoğurda mı? Ekşi mi yoksa tatlı mı? Görüntüsü masum ama tadı nasıl? Kimler içer, neden içer, neye iyi gelir, neden önemlidir, neden bu kadar popüler oldu? Kefir adının geçtiği yerlerde peş peşe sıralanan bu sorular her zaman cevabını bulamayabiliyor. Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım ve kefir hakkında merak edilen her şeyi öğrenelim.

Kefir Nedir?

Öncelikle en temel sorunun cevabıyla başlayalım. Kefir, anavatanı Kafkasya olan, hatta Rusların Türk köpüğü dediği, süt asidinin fermente edilerek köpüklü koyu kıvamlı ekşi bir hale getirilmesiyle elde edilen bir süt ürünüdür. Kefir için kısaca fermente süt de denilebilir. Tarihi çok eskilere dayanan bu mucizevi içeceğin Kafkasyalı Müslümanlara bir armağan olduğu düşünülürmüş. Bugün de tüm insanlık için aynı düşünceyi devam ettirmek mümkün çünkü kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Faydalarına geçmeden önce kefirin nasıl yapıldığına bakalım.

Kefir Nasıl Yapılır?

 

Kefir, tıpkı yoğurt ya da peynir gibi evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bir içecek. Ancak tutturmak her zaman kolay değil. Nasıl ki yoğurt ya da peynirde de her zaman başarılı olamıyorsanız kefirde de aynı başarısızlık ihtimalini göze almanız gerekiyor. Birkaç denemeden sonra kefir mayalama konusunda profesyonel olabilirsiniz. Kefir yapmak için ihtiyacınız olan şeyler şöyle:

           Kefir tarifi:

Malzemeler

 

 • 1 lt süt (Keçi, inek ya da koyun fark etmez)
 • 50 g kefir mayası
 • Cam kavanoz
 • Süzgeç
 • Tahta kaşık

Yapılışı           

 • Çiğ sütü bir çinko tencerede kaynatın ve soğumaya bırakın. Üzerinde biriken kaymağı alın. Burada önemli olan sütün kutulanmış, pastörize edilmiş süt olmaması. Bir mandıradan temin ettiğiniz sütün mayalanma ihtimali çok daha fazladır. Eğer kutulanmamış süte ulaşma ihtimaliniz zayıfsa yine marketlerde satılan şişelenmiş günlük sütlerle de şansınızı deneyebilirsiniz.
 • Soğuyan süte (20-25 dereceye gelmesi yeterli) kefir mayasını ekleyin. Eğer kefir mayasını yani kefir tanelerini nereden alacağınızı bilmiyorsanız internette küçük bir “kefir mayası nereden alınır” araması sizi sonuca götürecektir. Kefir mayası satışı yapan birçok web sitesi olduğunu göreceksiniz. Kefir mayasını kaynattığınız süte eklerken içinde bulunduğu sütten tahta kaşık yardımıyla almanız çok önemli. Metal kaşığı kefirinize değdirmeyin.
 • Kavanoza aldığımız kefirin kapağını sıkıca kapatarak mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 24 saat sonra kefirimizin istediğimiz kıvama geldiğinden emin olup süzgeçten geçirerek kefir tanelerini ayırıyoruz ve kefiri bir kavanoz ya da sürahiye alıyoruz.

 

Kefirin faydaları nelerdir?

 

Sağlıklı beslenmeyi hayatının temel konularından biri haline getirmiş herkesin yolu kefirle kesişmiştir. En başta bağışıklık sistemimizi güçlendiren probiyotikleri beslemesi ve zenginleştirmesi bakımından çok büyük bir görev üstleniyor olması bile kefiri dolabımızdan eksik etmememiz için yeterli bir sebep. Tabii kefirin faydaları bununla bitmiyor. Sindirim sistemimiz için antibiyotik etkisi gösteriyor, mide ve bağırsak enfeksiyonlarıyla mücadele ediyor, günlük A vitamini ihtiyacımızın %10’unu, C vitamini ihtiyacımızın %4’ünü, kalsiyum ihtiyacımızın ise %30’unu karşılıyor. Ve bakın başka neler yapıyor:

 

 • Sindirim sistemini güçlendirir: Özellikle diyetlerinizde en büyük yardımcınız olacak kefir düzenli bir sindirim için önemli bir rol üstlenir.

 

 • İltihap söktürücüdür: İdrar yollarında oluşan iltihapları söker, bakterileri öldürür. Bu da hem sindirim hem de bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir görevdir.

 

 • Tırnakları, saçları ve cildi güzelleştirir: Sürekli kırılan tırnaklardan ya da sönük saçlardan muzdarip olanlar için düzenli kefir tüketimi çok önemlidir. İçindeki A vitaminin etkisini tırnaklarınızın sağlamlığında, saçlarınızın ve cildinizin parlaklığında göreceksiniz.

 

 • Kansızlığı önler: Yalnızca kansızlığı önlemekle de kalmaz aynı zamanda kanı temizler ve kan bozukluklarını giderir.

 

 • Metastazı önler: Kanserli hücrelerin başka bölgelere dağılmasını önleyen kefir, özellikle kemoterapi tedavisi gören hastaların tedavi sırasında vücutlarının güçlü kalması için önemli bir görev üstlenir.

 

 • Uykusuzluğa iyi gelir, yorgunluğu giderir, sakinleştirir: Vücut tüm fonksiyonlarıyla olması gerektiği gibi çalıştığında uykusuzluk, stres, yorgunluk, strese bağlı depresyondan eser kalmaz. Kefir ise tam olarak bunu yapar ve vücudun tüm fonksiyonlarıyla çalışmasını sağlar.

 

 • Tansiyonu düzenler: Kefir, sabah aç karnına ve gece yatmadan önce düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyonu düşürür.

 

 • Egzama ve diğer cilt hastalıkları ile mücadele eder: Susam yağıyla birlikte karıştırılan kefir maskesi egzama ve diğer cilt hastalıklarını gidermede birçok ilaçtan daha başarılıdır.

 

 • Diş çürüklerini önler: İçinde barındırdığı kalsiyum sayesinde dişleri kuvvetlendirir ve çürükleri önler.
 • Astım ve alerji düşmanıdır: Sıkı bir alerji diyeti ve kefir desteğiyle astım hastaları bile birçok hastalığı ilaçsız atlatabilir. Çünkü kefir bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudun mücadele etme gücünü artırır.

 

 • Diyet dostudur: Çünkü kilo almayı önler. Ancak günde en fazla iki kez tüketmekte fayda var. Fazlası tam aksine kilo alınmasına sebep olabilir.

 

 • Sinüzit ve migrene iyi gelir: Kan dolaşımını düzenler, sindirim sistemini onarır ve böylece sinüzit ve migren gibi sorunların ortaya çıkış sebebini ortadan kaldırır.

 

 • Zeka gelişimini destekler: Küçük yaşlardan itibaren düzenli tüketildiğinde kefirin zeka gelişimine etkisini görebilirsiniz.

 

 • Ülser ve diğer mide hastalıklarına iyi gelir: Kefirin midede oluşan hasarları tedavi etmek gücü oldukça yüksektir.

 

 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı etkilidir: Antibiyotik etkisi olduğu için enfeksiyonlarla mücadele etmede çok başarılıdır.

 

 • Gelişim çağındaki çocuklar için birebir: Çünkü ihtiyaçları olan vitamin ve mineral desteğini sağlar.

 

Bunların dışında kefirin; enerji verme, genç hissetirme, damar sertliğini önleme, kaybolan vitaminleri geri kazandırma, menopoz etkilerini hafifletme, alzheimere karşı direnç gösterme gibi faydaları da vardır. Tüm bunlara bakıldığında dünyada var olan tüm sorunların çözümü kefirmiş gibi görünebilir gözünüze. Haksız da sayılmazsınız. Birçok hastalığın sebebi sindirim sisteminin düzgün çalışmaması ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Kefir de tam olarak bu arızalı olan sistemlere çalışır ve sorunun kaynağını düzeltir.

Kefir zayıflatır mı?

Kefir vücuda enerji verir, kanı hızlandırır, yenilen yemeklerin depolanmadan doğrudan vücutta kullanılmasını sağlar. Bu durum da kilo alımını yavaşlatır. Yalnızca kefir içerek zayıflamak mümkün olmayabilir ancak yeme alışkanlıklarınızı düzenlemeye karar verdiğinizde kefir bu kararda en büyük destekçiniz ve yardımcınız olacaktır.

Kefiri kimler tüketmeli?

Kefiri küçük yaşlardan itibaren kadın erkek herkes tüketebilir. Her yaş ve her vücut yapısı için ayrı ayrı faydası vardır. Kefir, fiyatı yüksek olmayan bir içecek olduğu için her gelir grubunun rahatlıkla tüketebileceği ve evinde yer verebileceği bir mucizedir.

Hamileler kefir tüketebilir mi?

 Gebelik süresince kadınların en çok sıkıntı çektiği konulardan biri de kabızlık sorunudur. Kefir bağırsak florasını düzenleyerek kabızlık sorununu giderir ve sindirim sistemini düzenler. Ayrıca yine sık yaşanan bir hamilelik dönemi sıkıntısı olan kramplar ve kasılmalar da kefir yardımıyla azalır hatta tamamen yok olur. Burada önemli olan tüketim miktarını iyi ayarlamaktır. Hamilelikte günde iki bardak kefir tüketimi probiyotikleri zenginleştirir ve çok daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

Kefirin zararları var mı?

Kefirin doğrudan yol açtığı bir zarardan bahsetmek mümkün değil. Ancak kullanım hataları dolayısıyla ortaya çıkabilecek bazı sorunlar yaşanabilir. Örneğin aşırı tüketildiğinde kefirin diğer süt ürünleri gibi mide ve bağırsaklarda kramplara yol açması söz konusu olabilir. Bunun için günde en fazla iki bardak kefir tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca aşırı kefir tüketimi kilo alımına da sebep olacağından tavsiye edilmemektedir.

 

No more pages to load

No more pages to load