Kedi Köpekler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de onların temizliğini sağlamaktır. Kedi ve köpek besleyenler için en zor uygulamalardan biri onları yıkamaktır.

Evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de onların temizliğini sağlamaktır. Kedi ve köpek besleyenler için en zor uygulamalardan biri onları yıkamaktır. Bazı evcil havyanlar banyo yapmayı severek sahiplerine kolaylık sağlarken, bazıları da bu durumu çekilmez hale getirebilir. Bu durum görüldüğü kadar eğlenceli olmayabilir. Bu sebep ile kedi ve köpek sahipleri olarak dikkat etmeniz gerekenleri ve size yardımcı olacak bilgileri bilmeniz gerekir.

Köpeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpeğinizin cinsine, tüy ve deri yapısına göre banyo yaptırmanız gereken zamanlar değişkenlik gösterebilir. Kimi köpekler sık sık yıkanırken kimileri ise 6 ayda bir yıkanabilir. Hatta yılda bir kez yıkanması gereken bir köpeğiniz bile olabilir. Köpeğinizi ayda bir kereden fazla yıkamak, onun vücudunda bulunan doğal yağların kaybolmasına neden olacağından, cildi ve derisi zarar görür. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Banyo zamanının geldiğinin en iyi habercisi koku testidir. Eğer köpeğinizin kokusu ağırlaşmış ise banyo zamanı gelmiş demektir. Çoğu köpek yıkanmayı alışana kadar pek sevmez. Bu yüzden onu ödüllendirerek alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Banyo yaptırırken ortam onları yeteri kadar tedirgin ve huzursuz ederken sizde olabildiğince sakin davranmalısınız. Yıkanma sonrasında da ona sevginizi gösterin, böylelikle başarılı bir iş yaptığını anlayabilir.

Yıkama sırasında dikkat etmeniz gereken bazı konular şunlardır. Öncelikle şampuan seçimini veterinerinize danışmalısınız. Köpekler için üretilmiş özel şampuanları kullanmanız gerekir çünkü insanların kullandığı şampuanlar köpeklerin cildine zarar verebilir. İkinci olarak su sıcaklığını köpeğinize uygun bir hale getirin. Çok sıcak ve çok soğuk olmasından dolayı köpeğiniz ani reaksiyonlar gösterebilir.  Eğer tüylü bir köpeğiniz varsa yıkarken fırça kullanmanız daha iyi bir temizlik yapmanıza yardımcı olur. Son olarak köpeğinizi yıkarken kulağına su kaçırmamaya büyük bir özen gösterin. Banyo sonrasında, havlu ile kurutun. Eğer çok tüylü bir köpeğiniz varsa dikkatli bir şekilde kurutma makinası ile kurutabilirsiniz.

Kedinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kediler bilindiği gibi temizliğine en çok dikkat eden canlıların başında gelir. Bu yüzden kedileri yıkamak aslında çokta doğru bir hareket değildir. Sadece acil durumlarda yani kedinizin kendini temizleyemeyeceği durumlarda banyo yaptırmanız gerekebilir. Unutmamak gerekir ki, kedilerin tüyleri köpeklerinki gibi değildir. Çok daha sık ve incedir. Bu sebeple de köpekleri yıkadıktan sonra tüylerini rahatlıkla kuruturken kedilerin tüylerinin kuruması oldukça zordur. Bu da yıkamamanızı gösteren başka etkenlerdendir.

Yıkamaya ihtiyaç duyduğunuz zaman yapılması gerekenleri sıralayacak olursak, öncelikle kedinizi yıkarken uysal olduğu bir zamanı seçebilirsiniz. Sonrasında tırnaklarını kesmek sizin yararınıza olacaktır, çünkü sudan kaçmaya çalışırken elleriniz zarar görebilir. Suyun sıcaklığına dikkat edin, ılık su hazırlayın. Kedinizin kulaklarına ve yüzüne su değdirmemeye özen edin. Kedinize özel şampuan kullanın. Kurulama aşamasında kedinizi büyük bir havluya sarın. Erkenden kuruması için saç kurutma makinesiyle dikkatli bir şekilde kurutma yapabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();