Kedi Alerjisi Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun

Kedi Alerjisi,Belirtileri Ve Tedavisi, Kedi Tüyü alerjisi, Alerjiye En Çok Neden Olan Hayvan Kedi, Kedi Alerjisinden Kurtulma Yolları.

Kedi severler lütfen konu başlığına alınmasın. Burada doğru bilinen yanlışları aydınlatmak üzere yazıyoruz. Ev ortamında en çok beslenen evcil hayvan kuşkusuz ki kedilerdir. Hem bakımının daha kolay olması hem de ev ortamına çok daha rahat bir şekilde uyum sağlamaları sebebi ile kediler birlikte yaşanmak istenen en tatlı ev arkadaşlarıdır.Yalnız kedi alerjisi olanlar için bu durum biraz farklıdır.

Öncelikle herkes evcil hayvanların kıl ve tüylerinden alerji olunduğunu sanır. Oysa durum oldukça farklıdır. Kıl ve tüy alerjen bir özelliğe sahip değildir. Kedilerin alerji yapmalarının sebebi hayvana ait idrar, tükürük ve ter bezi gibi salgılarının kıllarına yapışması ile oluşan maddelerdir. Kıllar üzerinde kuruyan salgılar, küçük zerrecikler halini alarak havaya karışırlar. Sadece bu şekilde değil, aynı zamanda kedinin mama ve su kabında üreyen küf mantarları da alerjiye sebep olmaktadır. Uzun tüylere sahip hayvanların çok daha fazla oranda alerjiye sebebiyet vermesi yanlıştır. Ama tüyleri uzun olan hayvanlarda tüylere yapışan madde miktarı elbette çok daha fazladır. Yaşlı ve erkek kedilerde alerjen maddeler ile karşılaşılma oranı da çok daha yüksektir.

Ayrıca astım hastalığına sahip kişilerin de büyük bir çoğunluğunda kedilere hassasiyet ve alerji oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Evcil hayvanlara ait alerjenler değişik reaksiyonlar gösterebilirler. Bu reaksiyonlar arasında; alerjik nezle, anaflaksi, astım krizleri ve anjiyoödem gibi pek çok rahatsızlık bulunur. Özellikle astımı olan çocuklarda kedi alerjisi çok daha şiddetli bir şekilde yaşanmaktadır.

Kedi Alerjisi,Belirtileri Ve Tedavisi

Bazı durumlarda alerjinin kedi ile karşılaşılmasından hemen sonra ortaya çıkabildiği görülmektedir. Değişkenlik gösteren bu durum birkaç saat sonra da çeşitli belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kediler ile ilgili olan alerjenler kişinin gözünde de tahribat yapabilirler.

Kedi Alerjisi İçin Alınabilecek Tedbirler

Kedi alerjisi olanların mutlaka yapması gereken ilk şey alerjiye neden olan kedinin evden uzaklaştırılması olmalıdır. Özellikle duygusal bağlarla bağlanılan evcil hayvanlara bunu yapmanın oldukça zor olduğunu biliyoruz. Ama konu sağlık olduğunda öncelik mutlaka insan hayatını ilgilendirmelidir. Kediyi evden uzaklaştırarak da bu alerjiyi ortadan hemen kaldırmış olamıyoruz. Sonrasında tüm evin alerjen maddelerden temizlenmesi gerekmektedir.

Kedi Alerjisi Tedavisi

Kedinin evden uzaklaştırılması tedavi için ilk yöntem olsa da bunu başaramayanlar en azında kedinin hareket alanını mümkün olduğunca kısıtlamalılar.

kedi alerjisi

Özellikle yatak odasına kedinin girmesi mutlaka engellenmelidir. Hava temizleyici cihazlar alınarak evin havasının sürekli temizlenmesi sağlanabilir. Kedilere özel şampuanlar ile kedilerin sıkça yıkanması sorunu azaltacaktır. Özellikle erkek kedileri kısırlaştırarak alerjene sebep olan hormonun azalması sağlanabilir. Halı ve özellikle kumaş olan ürünlerin sık sık yıkanması, kıyafetlerin ve eşyaların doğru aralıklarla temizlenmesi kedi alerjisi için alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Eğer kedi alerjiniz var ise kedi beslenen bir eve giderken de oldukça dikkatli olmalısınız. Kedinin ve evin gereken bakımda olduğuna dikkat etmeli ve eve döndüğünüzde mutlaka üstündekiler hemen yıkamalısınız.