Kaşar Peyniri Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Kaşar Peyniri Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler, Kaşar Peyniri Alırken Dikkatli Olun, Besinleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Peynirin; protein, kalsiyum ve vitamin değerleri açasından zengin bir besin maddesi olduğu biliniyor. 40 yılı aşkın bir süredir ürün çeşitlerini sürekli geliştirerek, doğal yöntemlerle üretim yapan Kervan Süt Ürünleri fabrika müdürü Bilal Sabit, taze kaşar peyniri satın alırken dikkatli olunması gerektiğini konusunda tüketicileri uyarıyor.

Kaşar Peyniri Alırken Dikkatli Olun

Üretim maliyetlerinin sürekli artması ve kâr marjlarının ciddi anlamda düşmesi sebebiyle birçok firmanın maliyetlerini düşürme yoluna giderek, eritme kaşar yani kuru haşlama üretimine yöneldiğini belirten Bilal Sabit; “Kervan Süt Ürünleri” olarak kaşar peynirinin doğal tekniği olan, sulu haşlama tekniğiyle üretime devam ediyoruz. Ayrıca taze kaşar ham maddesinin peynir değil, süt olması gerekiyor. Biz bu doğrultuda günlük 110 ton sütten, 5 ton kaşar peyniri elde ediyoruz. Ürünlerimizde gıda katkı maddeleri, dolgu malzemeleri, gıda boyaları ve koruyucular kullanmıyoruz” dedi.

Kaşar Peyniri Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Bilal Sabit, tüketicinin üretim tekniklerini bilmediğinden, raftaki iki ürün arasındaki farkı bilmemesinin doğal olduğunu söylüyor. Vatandaşın bu yönde bilgilendirilmesi ve aydınlatılması konusunda başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere kendilerine de ciddi sorumluluklar düştüğünü vurguluyor.

Kaşar Peyniri Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Tüketicinin kaliteli taze kaşar peynirini seçerken; sert yapılı, kendine has kokulu, süt tadında ve sarımsı renkte olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Kalitesiz taze kaşarın ise aşırı sarı renkte veya kahverengiye dönük, yumuşak yapılı, margarin tadı verdiğini ve kesim sırasında ise bıçağa yapıştığını belirtiliyor.

Kaşar Peyniri Testi

Ne yazık ki gıda sektöründe pek çok sağlıksız ve imitasyon ürün ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Özellikle son dönemlerde kaşar peyniri ile ilgili bu tip haberleri çok sık duyuyoruz. Sağlıklı, lezzetli ve doğal bir kaşar peynirini anlayabilmeniz için görmeniz gereken özellikleri yukarıda açıkladık. Ancak eğer kaşar peynirini satın aldıysanız ve doğallığından emin değilseniz evinizde kolayca yapabileceğiniz bir testle bunu anlamanız mümkün. Bu testi yapabilmek için ise tek ihtiyacınız bir çakmak.

Sahte kaşar peyniri sağlık açısından oldukça zararlı olduğu için emin olamadığınız durumlarda bu testten faydalanabilirsiniz. Satın aldığınız kaşardan bir dilim kesin ve çakmak ile yakın. Eğer kaşar peyniri yanıyorsa, sahte olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak eğer kaşar peyniri yanmıyor, bunun yerine isleniyorsa taptaze ve gerçek bir ürün olduğundan emin olabilir ve sofralarınızda afiyetle tüketebilirsiniz.

Besinleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sadece kaşar peyniri alırken değil, mutfağımıza girecek olan her bir besin maddesini alırken çok dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde gereğinden fazla para harcayabilir, fazla ürün alıp israfa neden olabilir ya da en tehlikelisi zehirlenebiliriz. Besinleri satın alırken dikkat etmemiz gereken hususlar şu şekildedir:

İlk bakmanız gereken nokta son kullanma tarihidir. Bu alışkanlığı bir an önce edinmelisiniz. Süpermarketlerde genellikle son kullanma tarihi en erken olan ürünler en öne konulur. Siz arkadaki ürünlere de mutlaka bakın, eğer ürünün üzerindeki tarih okunmuyorsa market görevlisinden yardım isteyebilirsiniz.

Ambalajsız ürünleri satın almayın. Ayrıca satın alacağınız ambalajın da yırtılmamış olmasına dikkat edin. Ambalajın üzerinde küçük bir yırtık olsa bile besin hava alacak ve tazeliğini yitirecektir. Ambalajın üzerinde yer alan besin değerlerini de okumayı ihmal etmeyin. Bazı kimyasalların mutfağınıza kesinlikle sokulmaması gerekir.

Besin alırken sadece fiyata göre karar vermeyin. Bir ürünü sadece ucuz olduğu için tercih etmek kadar, pahalı ürünün kaliteli olduğuna dair bir inanış taşımak da yanlıştır. Ayrıca sadece uygun fiyatlı olduğu için çok fazla besin aldığınız takdirde büyük bir kısmı israf olacaktır. Bunun için ekonomik bütçeniz ile ihtiyacınız olan miktar konusunda dengeli davranmayı ihmal etmeyin.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();