Karpuz Seçmenin Püf Noktaları

Karpuz Seçmenin Püf Noktaları, Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Pratik bilgiler Ve Daha Fazlası Kadin.com 'da.

Yaz mevsiminin en sevilen ve en çok tercih edilen meyvelerinden biri olan karpuz, sadece tadı ile değil faydaları ile de herkesin gönlüne taht kuruyor. Yaz mevsimin geldiğini karpuzun çıkması ile anlayan bir nesil söz konusuyken şimdilerde yaz kış karpuz bulmak kolaylaştı. Karpuz diyeti  ile zayıflama gibi birçok konu başlığına olanak tanıyan bu muhteşem yaz meyvesi her sofranın baş tacı. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği bu muhteşem meyveyi alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları ise oldukça önemli.

Eğer bu sıcak yaz aylarında ağzınızın tatlanması için o çok ağır karpuzları taşıdıktan sonra hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız karpuz seçmenin püf noktalarını bilmeli, evde bu konudaki hünerinizi herkese karşı övünerek göstermelisiniz. Neticede karpuzu seçmek öyle herkesin harcı değildir ve elbette siz bu işte ustasınız.

Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu meyveyi renginden şekline her alanda dikkatli olmanız gerekiyor. Seçeceğiniz karpuzda mutlaka renk bütünlüğü olmalı.
 • Eğer kesmece  satın alabileceğiniz bir yer bulduysanız ve titizlikle ilgili çok ciddi sorunlarınız yoksa en iyi karpuzu bulmanın en kolay yolu budur. Kestirdiğiniz karpuzu yıkarken kesik yerden içine pis suyun kaçacağını düşünecek kadar hijyene önem veriyorsanız elbette bu seçenek sizin için geçerli değil. Gerçi artık genellikle marketlerden tüketim sağlandığı için kesmece karpuz sloganları tarihin tozlu sayfalarına karışmak üzere.
 • Olgun karpuzun dış yüzeyi diğer karpuzlara göre çok daha yumuşak bir yapıdadır. Tırnağınızı batırarak bunu anlayabilirsiniz. Bu yolla her ne kadar lezzetini anlayamazsanız da en azından kabak karpuz seçmemiş olacaksınız.

Karpuz Seçmenin Püf Noktaları

 • Hemen herkesin bildiği ve kullandığı karpuza vurarak seçme işlemi aslında tam bir ustalık istiyor. Karpuzu bir elinizle tutup diğer elinizle vurduğunuzda darbenin çarpma hissi olarak değil, bir titreme olarak iletmesi karpuzun sulu ve lezzetli olduğunun en önemli göstergesidir.
 • Çizgilerinin belirgin oluşu karpuzun yeterli olgunluğa ulaştığının göstergesidir. Karpuz seçerken bu şıkkı göz ardı etmeyin.
 • Sapının tazeliği her ne kadar birçok insan için önemli olmasa da özellikle iyi karpuzdan anlayanlar için büyük bir öneme sahiptir. Karpuz seçerken buna mutlaka özen gösterin.
 • Karpuzun sapının ters alanına bir şaplak atın. Eğer bu alana şaplak attığınızda tok bir ses çıkmıyorsa o karpuzu yavaşça aldığınız yere geri bırakın.
 • Karpuzun bir yerinde olan beyazlık karpuzunuzun kabak çıkma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Elbette bu beyazlık komple olmamalı. Sadece bir alanda olması yeterli olacaktır.
 • Karpuzun alt tarafındaki kahverengi kısım mümkün olduğunca küçük olmalı. Bu kısmın en küçük seviyede olması karpuzun kelek olmadığını ve tatlı olduğunu gösterir.
 • Büyük karpuzun ham çıkma olasılığı küçük bir karpuza göre çok daha düşüktür.
 • Ayrıca yamuk karpuz da genel olarak çok daha tatlı ve lezzetli olur.