Karın Şişkinliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karın Şişkinliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Karın şişkinliği neden olur? Adet dönemi şişkinliği ve gaz şişkinliğinin farkları nelerdir?

Hemen hemen her türlü sebepten karın şişkinliği görülebilir. Gerek fazla yemek yemek, gerekse mide ve bağırsak ile alakalı problemler sonucun da karın şişkinliği sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durumda kişilerin akıllarına ilk olarak maden suyu veya soda içmek gelmekte ve gaz problemi yaşadıklarını düşünmektedirler. Fakat her karın şişkinliği, gaz problemi anlamına gelmez ve önemli bir problemin alarmını veriyor olabilir.

Karın Şişkinliği Neden Olur?

  • Gaz yapan yiyecekleri tüketmek ve midenin dolu olduğu düşünülse bile yemek yemeye devam etmek.
  • Kolayca sindirilemeyen ve çok hızlı tüketilen yiyecekler.
  • Çölyak hastalığı.
  • Bağırsak problemi.
  • Adet dönemi.
  • Hamilelik dönemi gibi pek çok sebep karın şişkinliği adına sayılabilir.

Adet Döneminde Şişkinlik

Bayanların 28 günde bir yaşadığı adet döngüsü içerisinde en sık yaşanan problem sancı ve karın şişkinliğidir.

Karın Şişkinliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu problemler adet dönemlerinde yumurtalıklar nedeni ile ortaya çıkan problemlerdir ve adet döneminin son günlerinde şişkinliğin yok olduğu da görülmektedir. Yine de ağrı ile birleşen şişkinliğin kişinin günü tamamlamasında sıkıntı yaratması, kişiyi ilaç almaya yönlendirmekte ya da maden suyu içerek rahatlamaya çalışmaya itmektedir. Bu durumda da “maden suyu gaz yapar mı?” sorusu kişileri oldukça fazla düşündürmektedir.

Maden suyu kişilerin midelerini rahatlatarak şişkinliklerini sonlandırması ile bilinen normal içilen sudan farklı olarak tüketilen bir içecektir. Maden suyunun kişide gaz ya da şişkinlik yapması olağan bir durum değildir ve böyle bir yan etkisi de yoktur.

Maden suları içildikten sonra yaşanan rahatlama hissinden sonra şişkinlik devam ediyorsa bu sefer akıllara gaz probleminin yaşanma ihtimali gelmelidir. Gaz problemi de bebeklerden başlayarak yetişkinlere kadar geniş bir yaş aralığında görülme ihtimali olan rahatsızlıklardandır.

Gaz Neden Olur?

Öncelikle gaz problemi vücudun çalıştığını gösteren aktif bir hareket olarak görülebilir. Midede gaz probleminin yaşanmasının temel sebepleri ise;

  • Hava yutmak ve besinlerin mideye inerken parçalanma esnasında sindirimde yaşanan problemler neticesinde oluşması olarak sayılabilir.

Yaşanan gaz sancılarının tedavisinde en etkili yöntem bebeklikten gelen sırt ovulması şeklinde kişiye uygulanan masajdır. Bunun dışında, bitkisel çaylar tüketmekte oldukça önemlidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();