Kanser Hastaları Ve Psikolojileri

Kanser Hastaları Ve Psikolojileri, Kanser Hastalarına En İyi İlaç Psikolojik Destek, Sağlık, Sağlıklı Yaşam Kadin.com 'da.

Çağımızın en zor ve en kötü hastalıklarından biri olan kanser, insanlar üzerinde pek çok farklı etkiler yaratmaktadır. Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da kanser hastaları büyük problemler yaşamaktadırlar. Kanser hastalığı, hemen hemen herkesin yakınındaki birinde var olan ya da sürekli haberlerini duyduğu çok yaygın bir hastalıktır. Kansere yakalanmamanın mümkün olup olmadığı henüz belli değildir, fakat kansere yakalanmış insanların bundan sonraki sürece odaklanmaları gerekmektedir ve çevresindeki herkesin yardımına muhtaçtır.

Kansere yakalanan çoğu insan, ilk olarak bu hastalıktan kurtulamayacaklarını ve öleceklerini; çevresindeki insanlardan bu nedenle herhangi bir yardım kabul etmeyeceklerini belirtirler. Hâlbuki pek çok doktor sadece moral ve motivasyon ile kanseri yenmiş pek çok kişinin varlığından bahsederler.

Kanser Hastaları İçin En İyi İlaç Psikolojik Destek

Öncelikle, kanser hastalarına nasıl yaklaşılmalı ve psikolojik anlamda nasıl destekler sağlanmalıdır; sorularının cevaplarını verebiliriz.

Kanser Hastaları Ve Psikolojileri,

Kanser, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle temas etmekten de kaçınılmaması gerekir. Sarılmak, en önemli motivasyon kaynağıdır. Birbirini seven insanlar sarıldıklarında kendilerini daha güçlü ve daha mutlu hissederler.

Kanser hastalarının yanında, onlarla hastalıkları hakkında konuşmak yerine yanında olduğunuzu ve onu bu süreçte yalnız bırakmayacağınızı anlatmanız daha olumlu olacaktır. Onunla her şeyi yapabileceğinizi ve hastalığının problem yaratmayacağını sıklıkla belirtmelisiniz. Doktorun izin verdiği kadarı ile mümkün olan tüm aktiviteleri de gerçekleştirmeye çalışmanız çok doğru olacaktır.

Kanser tedavisinde en önemli adım, “inancın ve pozitif enerjinin gücü” ilkesini benimsemektir. Tedavinin, bilim boyutunu doktorlar uygular fakat inanmak ve pozitif düşüncelere sahip olmak hasta yakınlarının ve hastanın görevidir. Hiçbir zaman vazgeçmeden, savaşmak ve ne olursa olsun pes etmemek gerekir.

Kanser Hastaları Ve Psikolojileri,

Doktorlar sık sık, açık havada egzersiz yapmanın hasta psikolojisi üzerindeki etkisi hakkında bilgiler vermektedir. Bu, örnek olarak kanser hastalarıyla yapılabilecek oldukça güzel bir aktivite olacaktır. Hem temiz havanın varlığı hem de egzersiz yapmanın vereceği rahatlık, hastaya da hasta yakınına da çok iyi gelecektir. Denenmesi gereken, önemli aktivitelerdendir.

Açık havaya çıkmadan önce muhakkak doktorun iznini de almak gerekmektedir. Bazı kanser hastalıklarında oksijen tüpü ve oksijen maskesi kullanmak zorunludur ve açık hava, hastaya zarar verebilir. Bu nedenle de doktor izni almak ve bilinçli olmak önemlidir.

Yapılabilecek diğer aktiviteler arasında; kitap okumak, film izlemek, yemek yapmak, oyun oynamak, bitki yetiştirmek gibi oldukça eğlenceli uğraşlar bulunmaktadır. Her ne yapılırsa yapılsın, kanser hastasını gücü ile sağlıklı bir insanın gücünün aynı olmadığı unutulmamalıdır. Yapılan her aktivitede dinlenme payı bırakılmalı ve hastalar asla zorlanmamalıdır. Gerekirse, hastaların kendilerini kötü hissetmemeleri için, dinlenme molalarını hasta yakınları kendi talep edebilir.

Kanser hastalarının yakınları, doktorlar ile sürekli irtibat halinde kalmalıdır. Olabilecek her türlü sorunu ya da olumlu gelişmeyi öğrenmeli ve takip etmelidir. Her ne olursa olsun, hastalık anında kimse yakınını yalnız bırakmamalı ve hasta tamamen iyileşinceye kadar birlikte savaş verilmelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();