Kan Yapıcı Yiyecekler

Kan Yapıcı Yiyecekler, Kan Yapıcı Et Ürünleri, Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler, Kan yapıcı Deniz Mahsulleri

Son zamanlarda neredeyse 10 hastanın 5’inde ortaya çıkan kansızlık, tedavi edilmediğinde ileri seviye anemiye dönüşmekte. Bu hastalıkla ilerlemeden başa çıkmak oldukça kolay. Bu yazımızda sizler için kansızlığa iyi gelen kan yapıcı yiyecekler derledik. Keyifli okumalar.

Kansızlık Nedir, Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?

Kansızlığın birden fazla nedeni olmasına karşın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir. Kandaki demir oranının olması gereken seviyede olmaması kansızlığa neden olur. Kansızlık kadınlarda %30-40, erkeklerde ise %20 oranında görülme sıklığına sahiptir.

Kan değerlerindeki düşüklük kırmızı kan hücresi olarak adlandırılan alyuvar hücrelerinin üretiminin azalmasına neden olur. Hatta kan değerlerinde gerçekleşen ciddi orandaki düşüklükler bu hücrelerin yok olmasına sebep olurlar.

Kansızlık kişi yaşantısını önemli ölçüde etkileyeceğinden vakit kaybedilmeden tedavisi gerçekleştirilmelidir. Kansızlık bir anda kişinin kendi başına belirleyebileceği bir hastalık değildir. Belirtileri çoğu zaman açık bir şekilde gözlenebilse de bazen ciddi boyutlara ulaşana kadar herhangi bir belirti sergilemez. Bu yüzden belirli aralıklarla düzenli bir şekilde kan değerlerinin ölçtürülmesi gerekmektedir.

Kan yapıcı ürünler ise bir hayli fazla ve kan yapıcı yiyeceklerin faydaları sadece kansızlığa yönelik de değil. Eğer içlerinden birinin tadından hoşlanmıyorsanız dert etmeyin. Eminiz kendinize uygun birkaç şey bulacaksınızdır.

Kan Yapıcı Et Ürünleri

Sığır, kuzu, tavuk ve hindi eti, karaciğer ve dalak

Kan yapıcı Deniz Mahsulleri

Ton balığı, palamur ve hamsi, karides, tarak, sardalye ve orkinos

Kan Yapıcı Sebzeler

Biber, brokoli, pazı ve pancar yaprağı, karahindiba, kara lahana, tatlı patates, domates, ıspanak, bezelye

Kan Yapıcı Yiyecekler

Kan Yapıcı Tahıllar

Çavdar ve tam tahıllı buğday ekmeği, mısır unu, yulaf, kepekli tahıllar

Kan Yapıcı Meyveler

Karpuz, kiraz, elma, kayısı, incir, kuru erik, çilek, kuru üzüm

Kan Yapıcı Yiyecekler

Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler

Kekik, kekik çayı, çilek kökü, oğul otu çayı ve at kuyruğu çayı demlenip tüketildiğinde oldukça kan yapıcıdır.

Kırmızı pancarın kansızlığa olan şifası ise yıllardır bilinen bir gerçek. Bol bol kırmızı pancar tüketin. Eğer sıvı içeceklerden yanaysanız kırmızı pancar suyunu günde 3 bardak olacak şekilde tüketin.

Yer elmasını bu zamana kadar tatmadıysanız ve kansızlıkla mücadele ediyorsanız şimdi tam zamanı. Haşlanmış yer elmasını deneyin.

Havuç ve turpun kabuklarını soymadan rendeleyin. Ancak kabuğunu soymadan önce muhakkak güzelce temizleyin. Rendelediğiniz havuç ve turp üzerine çiğ lahana ve ıspanak doğrayın. Üzerinde zeytin yağ ve biraz limon gezdirdikten sonra salata olarak tüketin.

Bir bardak kaynamış su ile yapabileceklerinize şaşıracaksınız. 7-8 gram ısırgan yaprağını suyun içine koyarak 10 dakika boyunca bekleyin. Karışım biraz ılıdıktan sonra tüketebilirsiniz. Isırgan yaprağı yerine 2 gram ıhlamur da tercih edebilirsiniz. Eğer maydanoz severlerdenseniz 5-10 gram maydanozu yine kaynamış su içerisinde bekletip ılıdığında tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();