Kan Grubu ve Doğurganlık İlişkisi

Kan Grubu ve Doğurganlık İlişkisi, Kan Grubu ve Doğurganlık Arasında Bir İlişki Var mı? Doğurganlığı Arttırmak İçin Öneriler.

Kan grubunuzun sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden daha fazla şey anlattığını biliyor musunuz? Peki, kan grubunuzun doğurganlık üzerinde etkisi olduğunu biliyor musunuz? Infertilite tedavisi gören kadınların kan gruplarını inceleyen araştırmacılar, 0 grubundaki kadınların hamile kalmakta daha fazla zorlanabileceğini söylüyor. Bunun en büyük nedeni ise kan grubu 0 olan kadınların yumurta sayısının daha az ve yumurta kalitesinin daha düşük olabilmesi.

Kan Grubu ve Doğurganlık Arasında Bir İlişki Var mı?

Yale Üniversitesi ve New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’ndeki ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü araştırmada yaş ortalaması 35 olan 560 kadın incelendi.

Kadınlardan alınan kan numunelerinde, belli başlı doğurganlık ölçütlerinden biri olarak kabul edilen FSH hormonunun yoğunluğuna bakıldı. Bunun nedeni kandaki FSH hormonu 10 derecenin üzerinde kaydedilen kadınlar hamile kalmakta daha çok zorlanması. Yüksek miktara FSH hormonu, yumurta sayısının azaldığına işaret ediyor.

Araştırmacılar, kan grubu 0 olan kadınlarda yüksek seviyede FSH hormonuna rastlanması olasılığının diğer kan gruplarından iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Öte yandan kan grubu A olan kadınlarda ise FSH hormonunun kayda değer miktarda düşük seyrettiği görülmüş.

Fakat yine de kan grubu kısırlık konusundaki tek etken değil. Denver kentindeki bir tıp konferansında sonuçları açıklanan araştırmada, doğurganlığın pek çok farklı etmene dayandığı ve sadece kan grubuyla ilişkilendirilemeyeceği vurgulanmış.

Kan Grubu ve Doğurganlık İlişkisi

Kadınların doğurganlık derecelerini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Özellikle yaşla birlikte, kadınların doğurganlık seviyeleri önemli ölçüde azalmaya başlıyor. Son yıllarda doğurganlık ve kadın vücudu arasındaki ilişkiyi belirlemek adına pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların sonuncusu da kadınların kan grubu ile doğurganlıkları arasındaki ilişkiyi irdelemek için yapıldı.

Geçmiş dönemlerde kadının doğurganlığı sadece hormonları ve yumurtalık değerleri ölçülerek anlaşılmaya çalışırdı. Ancak günümüzde doğal yollarla hamile kalmanın giderek güçleşmesi ve artık pek çok ailenin tüp bebek ya da yumurta donasyonu gibi yöntemlerle hamile kalmaya çalışması doğurganlık hakkında yapılan çalışmaların niteliğini değiştirdi. Bu nedenle doğal yollarla hamile kalmakta zorlanan 500 kadın üzerinde bir test yapıldı. Bu testte kadınların kan grupları ile doğurganlıkları arasındaki ilişki incelendi.

Kan Grubu Doğurganlığı Etkiliyor

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre 0 grubundaki kadınların daha zor hamile kaldıkları görülüyor. FSH hormonu ile ilgili olan bu durum, kan grubu ile doğurganlık arasında bir ilişki olabileceğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, sonuçları gören kadın doğum uzmanları, doğurganlığın pek çok farklı etmene dayandığını söylemekte ısrarcı durumdalar. Bu uzmanlar doğurganlığın sadece kan grubu ile ilişkilendirilemeyeceğini, bunun arkasında fiziksel, psikolojik ve hormonal pek çok sebep olduğunu beyan ediyor.

Doğurganlığı Arttırmak İçin Öneriler

Eğer doğal yollarla hamile kalmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız, doğurganlık testi yaptırarak fiziksel ya da hormonal bir sorununuz olup olmadığını öğrenebilirseniz. Bununla birlikte, eğer bu sorunların hiçbirini yaşamıyorsanız, aşağıda sizin için derlediğimiz önerileri dikkate alarak doğurganlığınızı arttırabilirsiniz.

Vücut sağlığı genelinde olduğu gibi, doğurganlık hususunda da sağlıklı beslenmenin önemli bir yeri var. Eğer vücudunuzda mineral ve vitamin eksiklikleri varsa doğurganlığınız azalabilir. Bunun için öncelikle bir beslenme uzmanına görünmeniz gerekir. Yapılacak olan tahlillerde sonra vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri almaya başladığınızda birkaç ay içinde sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Beslenme ile bağlantılı olarak kilonun da doğurganlık üzerinde önemli etkileri vardır. Sadece yüksek kilo değil, ideal kilonun çok altındaki kilo durumu da doğurganlığa etki eder. Vücut kitle indeksi normal ölçülerde olan kişiler, doğal yollarla daha kolay hamile kalacaktır.

Sigara, alkol ve kahveden uzak durmak da doğal yollarla hamile kalma oranlarını yükselten etmenlerdendir.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();