Kahvaltı Neden Önemlidir?

Hergün kahvaltı yaparak daha sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz. Kahvaltı neden önemlidir? Detayları yazımızda...

Eskiler kahvaltıyı kral gibi, öğle yemeğini prens gibi, akşam yemeğini ise fakirler gibi yemeği öneriyor. Bu yaklaşım alınan kalorilerin günlük aktivitelere göre düzenlenmesi prensibine dayanmaktadır. Maalesef çoğumuz aktivite bakımından en düşük düzeyde olduğumuz dönemde, yani akşam yemeklerinde en fazla yiyecek tüketiyor ve sonrasında hiç hareket etmeden aldığımız kalorileri depolamakla vakit geçiriyoruz. Yenen yiyeceklerin çokluğu açısından akşam yemeğini genelde öğle yemeği izliyor ve kasıtlı olarak veya yoğunluktan ve plansızlıktan dolayı kahvaltı ihmal ediliyor.

Gece boyunca dinlenen vücutta sabah kan glukoz düzeyi düşük düzeylerdedir. Eğer kahvaltı yapmadan güne başlarsak vücut kendini bir nevi kış uykusunda gibi algılar ve vücudun enerji kaynaklarını korumak için minimal düzeyde kalori tüketmeye kendini programlar. Bu nedenle inanmak güç gibi görünse de sabahları midenize bir şeyler girdiğinde vücudunuzun metabolik hızı artar ve siz kilo vermeye başlarsınız.

Kahvaltı metabolizmayı hızlandırır mı?

Günümüzde bilinen, vücudun metabolik hızını artıran en etkili yöntem; midenize miktar olarak değil, besleyici özellikler olarak yüksek nitelikli yiyecekler girmesidir. Bu nedenle sabahları vücudunuzu minimum düzeyde kalori tüketen durumdan yüksek miktarda kalori tüketir duruma geçirebilmek için yapabileceğiniz en etkin yöntem sağlıklı bir kahvaltı yapmaktır. Bu şekilde kan şekeriniz yükselecek ve metabolik hızınız artarak daha çok kalori tüketmeye başlayacaksınız.

Kahvaltı

Yapılan bilimsel çalışmalar güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayanların daha kolay kilo verdiklerini ve ulaştıkları ideal kilolarını daha uzun süre koruyabildiklerini ortaya koymaktadır.

Valderbilt Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmada güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayan bayanların diyet programlarına daha kolay uyum sağladıklarını ve daha kolay zayıfladıklarını göstermiştir. Yine aynı çalışmada kahvaltı yapanların gün boyunca daha az abur-cubur yedikleri ortaya konmuştur.

Sağlıklı Bir Kahvaltı

Sağlıklı bir kahvaltının şartları bulunmaktadır. Asit şekerlerden uzak durun, kompleks şekerler tüketin, menüde bir miktar protein ve az miktarda yağ olsun. Özellikle yağı ihmal etmemek önemli aksi taktirde öğlen yemeğine kadar tokluğunuz devam etmeyebilir.

Sağlıklı Kahvaltı Örnekleri

- Kepek ekmeği, süt, muz, zeytinyağı

- Yumurta, kepek ekmeği, meyve suyu

- Kepek ekmeği, tereyağı, süt

Yukarıdaki örnekler dışında da yeni sağlıklı örnekler geliştirmek sizin elinizdedir. Örneğin, bir gece önceki yemekten kalan yiyeceklerden ve bitiremediğiniz meyvelerden bir menü oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gece yatmadan önce 10 dakikanızı ayırarak sabah kahvaltınızın hazırlığını tamamlamaktır.

Düzenli kahvaltı yapmaya başladıktan sonra 2-3 hafta süresince tartılmayın, daha sonraki tartılarınızda eğer diğer öğünlerinize de dikkat ediyorsanız ayda 1,5 - 2 kg zayıfladığınızı görebilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();