Kadınların Korkulu Rüyası: Kas Korkusu

Kadınların kas korkusu ve kilo verme! Kadınların korkulu rüyası kas korkusu ve erkek gibi görünmek mi? Pilates&Fitness uzmanı Cem Özmen anlatıyor.

Kadınların Kas Korkusu ve Kilo Verme spor eğitmenlerinin arasında artık espri olmuş bir konudur.

-Bugün yeni birisi salona kayıt oldu.

  • evet?
  • kalçalarını ve karnını sıkılaştırmak istiyormuş.
  • Şaşırtıcı değil.
  • Evet ama kas geliştirmek istemiyormuş !

(Gülüşmeler)

Son bir kaç yıldır bu algı büyük oranda kırılsa da halen bir çok kadının kas  geliştirme korkusuyla kaslarını çalıştırmaktan uzak kaldığını biliyoruz.

Bu aslında biz egzersiz uzmanlarının hatası. Sanırım hala tam olarak anlatmayı başaramadık. Ben yine bir şansımı denemek istiyorum çünkü size fazla yağlarınızdan kurtulmanız için elinizin altında bulunan sihirli bir değnekten bahsedeceğim.

Kaslarınız !

Kadınların korkulu rüyası kas korkusu ve erkek gibi görünmek

Öncelikle bilinmesi gereken şey,çok fazla kas geliştirmenin erkekler için bile zorken bedensel özellikleri yüzünden kadınlar için daha da zor olması. Bu yüzden de kas korkusu biraz da yersizdir.

İnanın ben kaslarımı geliştirip daha erkeksi bir görüntüye sahip olmak istiyorum niyetiyle işe başlasanız bile çok zor bir süreç sizi bekliyor olurdu.

Filmlerde veya dergilerde gördüğünüz normalin dışında bir kas kütlesine sahip olan o kadınların bir çoğu dışarıdan aldığı hormonal takviyeler ve yıllar süren yoğun bir çalışma ve beslenme rejimiyle o hale gelebiliyorlar.

Kadınların Kas Korkusu ve Kilo Verme

Kaslarınızı geliştirmek kaslı görünmek demek değildir

Kas geliştirmek illa görüntüsel anlamda büyük kaslara sahip olmak değil sıkı ve düzgün bir görüntüye sahip olmaktır. Eğer düzenli aynı zamanda doğru şekilde kaslarınızı çalıştırırsanız daha düz bir karına,daha sıkı bir kalçaya ve daha gergin görünen kollara kavuşursunuz.

Direnç egzersizleri yapmaya başladıktan sonra kilo vermeyi bırak, kollarım kalınlaştı:

Bunu çok sık duyuyorum. İşin aslını size hemen açıklayayım. Bunun iki sebebi olabilir.

  1. Bu konuya ayrıca ileride değiniriz ancak kısaca söylemem gerekirse sıkı bir egzersiz sonrası kaslarınızda mikro travmalar yaratırsınız.. En basit anlatımıyla vücudunuz tepkisel olarak o bölgeleri sıvılarla doldurur. İlk kez veya uzun bir zamandan sonra antrenman yapmaya gereğinden daha hızlı bir giriş yaptıysanız bedeninizde ufak şişliklere rastlayabilirsiniz. Bu kaslarınız geliştiğinden değil halk arasında söylenen ödem oluşmasından ötürüdür. Bu durum geçici, korkmayın.
  2. Yanlış besleniyorsunuz.. Çok fazla veya yanlış şeyler yiyorsunuz ! Bu konuda uzman birinden tavsiye almanızı öneririm.

 

Kasların kilo vermeye etkisini asla küçümsemeyin:

Aksine, başta da söylediğim gibi fazla yağlarınızdan kurtulmak için bir sihirli değnek arıyorsanız o değnek kaslarınızdır.

Kaslarınız, aynı ekranını kapattığınız ancak 'off' tuşuna basmadığımız laptopunuzun sessizce çalışmayı sürdürmesi  gibi  spordan sonra çalışmaya devam ederler.

Aslında farklı olarak kaslarınızı çalıştırdığınız gün,  onlar gün boyunca spor yapmadığınız güne oranla halen çok daha fazla enerji harcamaya devam ederler.

Yani "aman allahım bu kadar spor yaptım yalnızca 300 kalori mi harcadım şimdi ?" düşüncesinden kurtulun. Gerisi yolda...

Kadınların Kas Korkusu ve Kilo Verme

Kaslarınız ne kadar gelişmişse o kadar kalori harcarsınız:

Zaman geçtikçe siz düzenli direnç egzersizleri yapmaya devam ettikçe kaslarınız daha da güçlenecek ve egzersiz sırasında ve o gün içerisinde yaktığınız yağ oranı o nispette artacak. O yüzden kas korkusu aslında bir korku olmaktan çıkacak ve size fayda sağlayacaktır. Kilo vermeye de devam edeceksiniz. Kas oranınız arttıkça tv karşısında otururken dahi daha fazla kalori harcarsınız: Aslında bununla ilgili şeyler duymuş olmanız muhtemel.

 

Bunu şöyle açıklayalım:

Bir arabanın motoru ne kadar güçlüyse o oranda fazla yakıta yani benzine ihtiyaç duyar. Ve ne kadar çok gaz pedalına basarsanız o kadar çok benzin tüketirsiniz.

Kaslarınız da vücudunuzda ki motorlardır. Ne kadar geliştirilmiş olurlarsa ve ne kadar sıklıkla çalıştırırlarsa bedeninizin o kadar fazla enerji ihtiyacı doğar.

Bir önceki madde de anlatmaya çalıştığım şey budur. Ancak  buna ilaveten eğer doğru bir beslenme düzenine sahipseniz oturduğunuz yerde dahi sedanter bir insana oranla daha fazla kalori yakarsınız.

 

Fakat bu konuyla ilgili son araştırmalar spor yapmadığınız günler dinlenme halindeki bu etkinin sanıldığı kadar kuvvetli olmadığı yönünde. Yine de oturduğunuz yerden az da olsa fazladan kalori yakmanın kimseye bir zararı olmaz düşüncesindeyim.

Kaslarınızı geliştirmenin daha bir çok faydası var ancak konumuz  kilo vermek olduğunu için ayrıntılara girmeyeceğim.

 

Konuyu özetlersek,

1- Kas çalıştırmakla kaslı erkeksi bir vücuda sahip olmak tamamen farklı şeylerdir.

2- Kaslarınız kilo vermek için sihirli bir değnektir.

3- Kaslarınızı çalıştırdığınız gün onlar spor sonrası dahi sizin için yağ yakmaya devam ederler.

Kadınların Kas Korkusu ve Kilo Verme

Dolayısıyla doğru bir beslenme ile kaslarınız en iddialı yağ yakıcılardır.

Düz bir karın sıkı bir kalça istiyorsanız kaslarınızın belli bir oranda gelişmesine izin vermelisiniz.

Yalnızca koşu veya yürüyüş yaparak zayıf bir bedene sahip olabilirsiniz.   Ancak bu sağlıklı,aynı zamanda da sıkı bir vücuda sahip olacağınız anlamına asla gelmez.

En doğrusu hem sağlığınız hem de fazla kilolarımızdan kurtulmanız için,çalışmalarınızda hem kardiyovasküler çalışmalara, hem de direnç egzersizlerine yer vermektir.

Bu konuda uzman bir eğitmene danışabilirsiniz.

 

Fit kalın,Enerjiyle dolun,Mutlu olun...

Cem Özmen

Fitness & Pilates Coach

 

No more pages to load

No more pages to load