Evinizi Boyarken Kaçınmanız Gereken Renkler

Evinizi Boyarken Kaçınmanız Gereken Renkler, Dikkat Edilmesi Gereken Renkler, Renkler Ve Üzerinizdeki Etkileri.

Renklerin de bir dili olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız, renkler aslında bize çok şey anlatıyor. Mesela evinizi dekore ederken mobilya seçimine dikkat ettiğiniz kadar duvarların renklerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Sıcak, yaşanılası bir yuva için kullanmanız gereken birçok farklı renk varken, asla kullanmamanız gereken renkler de bulunuyor. Hadi sizi daha fazla merakta bırakmayalım ve evinizi boyarken kaçınmanız gereken renkler nelermiş, onlara bir göz atalım.

Renkler Ve Üzerinizdeki Etkileri

  • Öncelikle mekanın boyutu, odanın güneş alıp almadığı hatta ne amaçla kullanıldığı dahi renk seçiminizde önemli rol oynuyor.
  • Alev Sarısı: Alev sarısı her ne kadar canlı ve parlak bir renk olsa da aslında çok fazla kullanılmaması gerekiyor. İç mekanlarda tek bir duvarda ya da ufak alanlarda kullanıldığı zaman ortama mutlu ve hayat dolu bir hava katsa da fazla aşırıya kaçıldığında stres yükleme rolünü üstleniyor. Uzun süre alev sarısı bir odada durmak anksiyeteye yol açabiliyor.
  • Kırmızı: Kiremitten bordoya kadar geniş bir renk skalasına sahip olan kırmızını özellikle gelincik tonundan kaçınılması gerekiyor. Tek bir kapı ya da tek bir duvarı kırmızıya boyadığınız zaman evinize canlılık katabilirsiniz ama bütün duvarları kırmızı rengine boyamak öfke tonunu uyandırıyor.

Evinizi Boyarken Kaçınmanız Gereken Renkler

  • Yeşil-Kahve: Haki ya da zeytin yeşili olarak da adlandırılan bu renk, kıyafet seçimlerinde mükemmel dururken ev içinde kullanıldığı zaman aynı etkiyi yaratmıyor. Evinizde cansız ve karamsar bir hava yaratan bu yeşil tonu, modunuzu düşürmeye yetiyor.
  • Şeftali: Aslında çok tatlı bir renk olan ve birçok iç mekanda kullanılan şeftali rengi, şaşırtıcı bir şekilde enerjinizi düşüren renklerin başına geliyor.
  • Pastel Pembe: Aksesuarlarda kullanıldığı zaman sevimli bir hava yaratan pastel pembe, duvarlarda kullanıldığı zaman fiziksel güç üzerinde zayıflık yaratıyor. Mekandaki canlılığı da söndüren pastel pembe, zaman içerisinde yorgun ve zayıf hissetmenize de sebep oluyor.
  • Parlak Turuncu: Aslında tamamen moral veren, canlılığı arttıran ve enerji yüklü bir renk olan turuncu büyük alanlarda kullanıldığı zaman huzursuzluğu da beraberinde getiriyor. Tek duvarda ya da kolonda kullanılarak çarpıcı bir etki yaratabilen turuncu ile boyanan odalar zaman içerisinde boğucu bir hal alabiliyor.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();