Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Kabızlıktan kurtulmak için hangi gıdaları tüketmek gerekir? Hangi besinler kabızlık için etkilidir?

Yaşadığımız yoğun ve stresli hayat yüzünden bazen metabolizma dengelerimiz bozulabilir. Bu dengelerin bozulması da vücudumuzda bazı bozukluklara sebep olabilir. Bunun en basit örneklerinden biri de kabızlık çekmektir. Ama kabızlığın da çaresi var. Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler bizi bu dertten kurtarabilir.

Kabızlığı bir hastalık olarak kabul etmek mümkün değildir. Çünkü kabızlık stres, düzensiz beslenme ya da yanlış beslenme ve hareketsizlik gibi sebepler yüzünden bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından dolayı meydana gelir ve tamamen önlenebilir bir durumdur. Kabızlığın en temel şikayetlerinden biri ağırlık, dışkılamada sorun ve bundan ötürü oluşan gaz ve şişkinlik hissidir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

  • Gün içerisinden bol bol su içilmelidir. Dikkat edin sıvı tüketmek değil. Sadece bol su tüketmek. Çünkü tüketilen bol miktarda su bağırsaklarımızın iyi çalışmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda sindirime de yardımcı olacaktır. Özellikle sabah aç karnına içilen bir iki bardak su tuvalete gitmenize yardımcı olacaktır. Yalnız bu alışkanlığı sürekli devam ettirmek ve vücudumuzun da buna alışmasını sağlamak çok önemlidir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

  • Kabızlığa iyi gelen yiyecekler listesinde ilk başta bolca lifli besin tüketmek gelir. Hem ana öğünlerinizde hem de ara öğünlerinizde bu tür besinler tüketmeye gayret göstermelisiniz.
  • Lifli yiyeceklerin yanında posalı besin dediğimiz bakliyat (fasulye, nohut, mercimek vbg…) bol meyve ve sebze (taze fasulye, salatalık, karpuz, lahana, havuç, elma, incir vbg…) tüketilmelidir.
  • Her ne kadar çok sevilen bir besin olmasa da pirinçsiz hazırlanan zeytinyağlı pırasa yemeği de bağırsaklarınızın düzenli olmasını sağlayacaktır.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

  • Kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmak da önemlidir. Çünkü gazlı içecekler ve tüketilen fazla kahve gaz yaparak bağırsakların sıkışmasına ve düzenli çalışmasına engel olacaktır.
  • Eğer masa başında bir işte çalışıyorsanız düzenli hareket etmek yukardaki önlemlerin yanında çok faydalı olacaktır. Çünkü hareketsiz çalışmak da gaz problemlerine ve bağırsağın sıkışmasına neden olacaktır.
  • Kabızlığa iyi gelen yiyeceklerden tüketip bir yandan da kızartmalar, kırmızı et, hazır yiyecekler ve marketlerde satılan hazır paket gıdalardan tüketiyorsanız bu da önemli ve dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Bunlar da kesinlikle uzak durulması gereken beslenme tarzlarından bir kaçıdır.
  • Her şeyin çoğu zarar olduğu gibi azı da zarardır, ya da vücudunuzun alıştığı bir besini tamamen kesmek de zararlıdır. Eğer diyette iseniz ve yağ tüketimini kestiyseniz bu da zararlıdır. Mutlaka az da olsa yağ alımı bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yararlı olacaktır.

Yukarda yazılanların bütününe baktığınızda her şey aslında sağlıklı ve doğru beslenmekten ve bol su tüketmekten geçiyor. Ve tabi bir de mutlaka egzersiz yapmak ve hareketsiz kalmamak lazım.

 

No more pages to load

No more pages to load