7 Şubat 2017 Salı günü Jüpiter Terazi burcunda gerilemeye başlayacak. Jüpiter Gerilemesi 10 Haziran’a kadar devam edecek. Bolluk ve bereket gezegeni olarak anılan Jüpiter’in gerilemesi Astrolojik olarak hayatlarımızda neleri etkiliyor?

Jüpiter nedir, kimdir? Astrolojik olarak hayatımızın neresinde? Günlük yaşantımızda neleri etkiler?

Öncelikle Jüpiter, Güneş sistemimizin en büyük gezegenidir. Fiziksel anlamda, barındırdığı gazlar sebebi ile enerjisi fazla bir gezegendir.

Astrolojik olarak ise Jüpiter, ŞANS ‘tır. Fırsattır, avantajdır. Gezegenin kendi büyüklüğüne ithafen aynı zamanda genişlemeyi, enginleşmeyi, büyümeyi temsil eder. Yaşam felsefesini, kısıtlı gördüğümüz bilginin ötesini, yükseköğrenimi, her şeyin aşırısını, abartıyı ve beklentiyi de temsil eder. İnanç sistemleri, hukuk, yurtdışı ile ilgili konular ve yabancılar (aynı milletten olmadığımız kişiler) yine Jüpiter’in konularıdır.

Astrolojik olarak pek çok meslek dalını, bitkiyi, rengi, değerli taşı, hayvanı, metallerden Kalay’ı ve günlerden Perşembe’yi temsil eder.

Bir gezegen geri hareket ettiğinde ne olur?

Gezegenler geri hareket etmezler. Gezegenlerin kendi içlerinde değişkenlik gösterenleri varsa da yörüngeleri sabittir. Her gezegen kendi seyrini gerçekleştirir. Astroloji Dünya gezegenini merkez alan bir dil olduğundan, bu dilde tüm gezegenler Dünya’ya göre seyr-ü sefer ederler. Yani referans noktamız Dünya’dır. Yani gezegenler geriye gitmezler ama belli zamanlarda Dünya’dan, geriye gidermiş gibi gözükürler.

Jüpiter Gerilemesi ve Etkileri

 

Astrolojik olarak bir gezegen geri hareket etmeye başladığında ve ileri hareketine kadar, etki ettiği alanlarda gücünü kaybettiği kabul edilir. Yapan, eden, yang enerji vermek yerine; olan, bakan, inceleyen, içe dönen, yin bir enerji salarlar. Bu sebeple gezegenin temsil ettiği konulardaki tüm “Hadi! Hadi!” diyen taraflar, “Bir şey unuttun mu acaba? Bir daha kontrol etsene!” demeye başlarlar.  Kısa vadede kendimizi o temalarda kötü hissetmemize sebep olurlar ancak uzun vadede hayrımızadır. Farkındalığımız artar. Gezegenin haritalarımızdan aynı noktadan tekrar geçişinde, daha iyi destekleniriz.

Transit Jüpiter Terazi burcunda (9 Eylül 2016- 10 Ekim 2017) iken barış, adalet, politika, aşk, sanat, ikili ilişkiler konularında gelişmeler, genişlemeler yaşayacağız.

İkili ilişkilerimiz sayesinde fırsatlar yakalayacağız. Şansımız söz konusu olduğunda, onu partnerimiz ile paylaşmaya, sevgi ve aşk temalarında genişleme yaratmak için kullanmaya çalışacağız. Sevme ve partnerlik ihtiyacımızın arttığını hissedeceğiz. Tüm aksiliklere rağmen, yaşam ne getirirse getirsin, her zamanki halimize göre daha pozitif bir bakış sergileyeceğiz. Açıkçası hayatımızdaki politik ilişkileri arttırabilir, daha Polyannacı veya her şeye evet diyen bir tavır sergileyebiliriz.

Böbrekler ve bel bölgesindeki rahatsızlıklarda artış yaşanabilir. Normalden daha fazla idrar yolları problemleri yaşadığımızı fark edebiliriz.

Aşk hayatımızı renklendirmek için daha fazla aksiyon alacağız. Daha fazla flört etme eğilimi gösterecek, kendimizi partnerlik ilişkileri içerisinde daha rahat hissedeceğiz.

Transit Jüpiter Terazi burcunda geri hareket ettiğinde hukukçular, bankacılar, sigortacılar, akademisyenler, din adamları, filozoflar, uluslararası ticaret yapanlar, reklamcılar, jokeyler, at bakımcıları, spor malzemecileri ve Jüpiter’in yönetiminde olan tüm meslek gruplarının rutin hayatlarında yavaşlama söz konusu olacaktır.

Yay, yükselen Yay burçları ve haritalarında Jüpiteryan etkileri fazla olanlar bu gerilemeden en çok etkilenen kişiler olacaklardır. Yine yönetici gezegenlerinden biri Jüpiter olan Balık burçları ve yükselen Balık burçları da Jüpiter gerilemesinden en çok etkilenen burçlardan biri olacaktır.

Genel olarak ilişkiler, evliliklerdeki akış ve flörtöz ilişkiler yavaşlayacaktır.

Yukarıda “Transit Jüpiter Terazi burcunda” saydığımız tüm etkilerde azalma görülecektir.

Özellikle ilişkilere ait beklentilerimizi daha zor karşılayabiliriz.

Jüpiter gerilemesi döneminde neler yapmalıyız, neler yapmamalıyız?

*Ekim 2004-Kasım 2005 dönemini bir hatırla! Neler yaşadın bir düşün. O dönemden eksik bıraktığın ne var hayatında? Var mı? Varsa mutlaka düzeltmeye çalış. Yarım bıraktıkların, vazgeçtiklerin, ısrar ettiklerin var mı? Bu, senin, benim, hepimizin o dönemden kalanlara çift dikiş hakkımız.

Jüpiter Gerilemesi ve Etkileri

 

* Şansına inanmaya devam et, ondan asla vazgeçme ama çok da zorlama! Hayatın, bu dönem sürekli reddettiklerinde bir mana ara.

* Hayatında ne varsa, mutlaka sev, şükret ama çok beklenti içinde olma.

* Rehavete kapılma. İşlerini erteleme. Hele sevdiğin insanları, sevdiğin işleri, hayatta sevdiğin ne varsa hiç erteleme!

* Dereyi görmeden paçaları sıvama!

* Kendini çok iyi dinle, sakın ihmal etme. Nelere rezistans gösteriyorsun dikkat et.

* Hayatında temizlik yap. Çürük pirinçleri ayıkla. İşse iş, aşksa aşk, dostsa dost… Sana iyi hissettirmiyorsa artık kendini, zamanı gelmiş demektir. Ancak acele etme! Zaman karar zamanı değil, gözlem zamanı. Bir kenara not et, zamanı gelince çöp kutunu boşalt.

* Ağlaman gerekiyorsa ağla bu dönem. Hıçkıra hıçkıra ağla! Kabuğuna çekil. Hazırlık yap. Baharda açılırsın. Bitkiler, hayvanlar doğa bile böyle yapıyor, sen de yap.

* Evini temizle, dolaplarını elden geçir. Eskilerini, giymediklerini bir yere koy. Özellikle sevdiğin halde giymediklerini, vermeye kıyamadıklarını…İhtiyacı olanlarla paylaş. Çok iyi gelecek.

* Bu baharda başlamak için yeni bir kurs düşün. Ne öğrenmek istiyorsun? Hep aklında var ama ya zaman bulamadın ya vazgeçtin ya erteledin. Nedir o? Fiyatlarına bak, başlangıç tarihini not et. Paranı biriktir. Özellikle sanatla ilgili olsun. Resim olsun, müzik olsun, heykel olsun, mozaik olsun… Anladın sen.

* Jüpiter insanı şişirir. Çok yemek yeme. Şimdiden önlemini al!

 

Yazar Hakkında

Yasemin Orman

Kadıköy Anadolu Lisesi, Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Wales Üniversitesi Astroloji Fakültesinden mezun olmuştur. 2015 yılında Londra’da The House of Yoga’da Yoga eğitmenliğini tamamlamış, Yoga Alliance sertifikalı kayıtlı bir Yoga Eğitmeni olmuştur. 2014 yılından bu yana profesyonel olarak Astrolojik Danışmanlık yapmakta, bu konuda öngörülerini yazmakta, 2015 yılından bu yana Yoga eğitmenliğine devam etmektedir.