İşte Dünyanın En Pahalı Baharatı; Safran

Dünyanın en pahalı baharatının safran olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en pahalı baharatının safran olduğunu biliyor muydunuz? Öyledir ki bir gram altın ile bir gram safran eşdeğer tutulmaktadır. Safran genellikle safran çiğdem olarak adlandırılan bir çiçekten elde edilen popüler bir baharat çeşididir ve safranın baharat olarak kullanılan kısmı yalnızca kırmızı renkli erkek organlarıdır. Sonbaharda açan bu çiçekler toplanır ve kırmızı renkli erkek organlar çiçeklerden tek tek ayrılarak kurutulur.

Kurutma işleminin bitmesi ile safran baharatı kullanıma hazır hale gelmiş olur. Safran, karotenoidler, safranal, krocin, antioksidanlar ve diğer biyokimyasallar ile insan sağlığı için gerekli olan tüm mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere 150'den fazla uçucu bileşik içerir. Bu da onu sağlık ve kozmetik sektöründe üst sıralara çıkarır. Ancak bütün bu mucizevi faydalarına rağmen gün içerisinde tüketilmesi gereken maksimum miktarı 0,5 gram ile 1 gram arasındadır. İşte dünyanın en pahalı baharatı safranın birbirinde ilginç faydaları!

Safranın Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İnsanlar baharatları her ne kadar aroma aracı olarak görseler de C vitamini dahil pek çok vitamin ve mineralin kaynağıdır. Askorbik asit, bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ettiği için, insan sağlığı için önemlidir. Safran içerdiği askorbik asidi ile vücutta hücresel üretimi sağlar, yaraların iyileşmesine, kas büyümesine, kan damarı tamirine ve doku üretimine de katkıda bulunur.

Kan Dolaşımını Arttırır

Safran etkili bir enerji deposudur ve kan dolaşımınızı artırarak metabolizmanızı hızlandırabilir. Yüksek demir konsantrasyonu sayesinde organ sistemlerinin ve vücudun ekstremitelerinin dolaşımını ve oksijenlenmesini uyarır. Bu, daha sağlıklı metabolik aktivite için doku ve organ sistemlerinin verimliliğini geliştirir ve ayrıca aneminin semptomlarını da önler.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp sağlığını iyileştirmek, günümüzde insan sağlığının en önemli hedeflerinden biridir ve bunu yapmanın en basit yolu potasyum alımınızı arttırmaktır. Potasyum, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletmek için kan damarları ve arterleri üzerindeki  basıncı etkili bir şekilde düşüren bir vazodilatatör görevi görür. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önler.

Diyabeti Kontrol Altında Tutar

Manganez, vücudun kan şekeri seviyelerini optimize etmesine yardımcı olabilir. Bugün dünyamızda milyonlarca insanı etkileyen diyabet, dünyanın en tehlikeli ve yaygın hastalıklarından biridir. Kan şekerinizi, insülininizi ve glukoz seviyelerini düzenleyerek, bu tür hastalığınız varsa, tip II diyabetin başlamasını etkili bir şekilde önleyebilir veya semptomları azaltabilirsiniz.

Kaygıyı Hafifletir

Safranın hafif depresyonu hafiflettiği ve düzenli olarak tüketenlerde ruh halini iyileştirdiği bilinmektedir. Safrandaki birçok aktif bileşenin endokrin sistemi üzerine etkisi vardır ve bu da bizi mutlu ve sağlıklı tutan yararlı hormonların salınmasını uyarabilir. Kadınlar için aynı etki afrodizyak olarak da bilinmektedir. Safran, çok sayıda araştırma çalışması ve organizasyon tarafından doğal bir antidepresan olarak kabul edilmiştir.

Mide Bozukluklarını Azaltır

Safranın en eski ve en iyi bilinen kullanımlarından biri, mide ve aşırı şişkinliği azaltmasıdır. Safranın yatıştırıcı ve anti-inflamatuar yapısı mideyi sakinleştirmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur, bu da kabızlık, şişkinlik, kramp ve gastrik ülser gibi diğer ciddi rahatsızlıkları önler.

Safran Tüketirken Bunlara Dikkat Edin

Yüksek dozlarda safran tüketimi, potansiyel olarak yüksek konsantrasyondaki aktif bileşenlerin vücut üzerinde çeşitli etkilere sahip olabileceğinden tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, küçük dozlarda örneğin yemeklerde veya hap ilacı formunda, herhangi bir yan yan etkisi veya alerjenik özelliği olduğu bilinmemektedir. Bildirilen bazı yan etkiler arasında ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulantı, anksiyete, halsizlik ve iştah değişimleri sayılabilir, ancak bunlar nadirdir. Her zaman olduğu gibi, bitkisel rejiminize güçlü bir yeni öğe eklemeden önce bir tıbbi uzmana veya eğitimli bir bitki uzmanına danışın.

No more pages to load

No more pages to load