İstanbul Lale Festivali 1 - 30 Nisan - Emirgan Korusu

İstanbul Lale Festivali 1 - 30 Nisan - Emirgan Korusu, Gühane Park ‘nda Lale Festivali İle Görsel Şölen

Bu yıl 11’cisi düzenlenen Lale festivali artık İstanbulluların için bir gelenek haline dönüşmüş durumda. Daha önceki festivalleredeki gibi bu yıl da etkinlik Sultanahmet Meydanı, Emirga Korusu, Göztepe 60.Yıl Parkı gibi alanlarda gerçekleşecek. Sloganı “İstanbul’da lale zamanı” olan festival 1-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Tüm Nisan ayını kapsayan festival boyunca İstanbul’un birçok parkında ve bahçesinde laleler açacak. Ayrıca İstanbul Lale Festivali kapsamında, Sultanahmet Meydanı’nda dünyadaki en büyük lale halısı da tekrar İstanbullularla buluşacak. Lale halısı tam 563.000 adet lale ekilerek oluşturulmuştur.

Gühane Park ‘nda Lale Festivali İle Görsel Şölen

İstanbulda Lale Festivali’nin yapılacağı alanlardan bazılarını sayarsak; Gülhane Parkı’nda 53 farklı türde 930 bin lale İstanbullularla buluşacak. Lale çeşitliliğinin en geniş olduğu yer ise Emirgan Korusu olacak. Tam 190 farklı türde lale 2 milyon 800 bin adet olmak üzere koruda bulunacak. Bu da tüm lale çeşitlerinin Emirgan Korusunda görülebileceği anlamına geliyor. Yıldız Korusu’nda 530 bin lale bulunacak. Bu laleler 32 farklı türde olacak. Yalnızca İstanbul Lale Festivali süresince değil her gün lale, nergis, sümbül, muskari gibi soğanlı biktileri görebileceğiniz Soğanlı Bitkiler parkında da 167 çeşit lale 530 bin adet bulunacak. Beykoz korusunda etkinliğe katılacak olanları ise 25 farklı türde 279 bin 650 adet lale bekliyor olacak. Göztepe 60. Yıl Parkı’na 110 farklı çeşitte 1 milyon 350 bin lale dikilecek. Bunların yanısıra Büyük Çamlıca Korusu, Küçük Çamlıac Korusu, Fethipaşa Korusu, Hidiv Çubuklu Korusu ve Gözdağı korusu da İstanbul Lale Festivali’nin düzenleneceği mekanlar arasında.

Istanbul-Lale-Festivali 1

Emirga Korusu diğer 10 yıldaki gibi bu yıl da İstanbul Lale Festivali’nin ana etkinlik mekanı olacak. Tam 2 milyon 200 bin adet lale dikilen alanda tüm 192 adet lale çeşidini de görmek mümkün. Festival kapsamında her gün farklı bir yerli müzik grubu etkinlik alalarına yer alacak. İSMEK’de eğitim alan  öğrenciler tarafından üretilen lale temalı ürünler de satın alınabilecek. Bu satışlardan elde edilen gelir ihtiyaç sahiplerine bağışlanacak. Emirgan korusunda aynı zamanda lale satış noktası da yer alıyor. Bu noktalardan satın alacağınız laleri kendiniz yetiştirebilir, bahçenizi ya da balkonunuzu laleler ile güzelleştirebilirsiniz. Festival kapsamında Emirgan Korusu’nda yapılacak olan etkinlikler 9-30 Nisan arasında gerçekleşecek. Her gün saat 11.00’da başlayan etkinlikler 20.00’da son bulacak. Yerli müzik gruplarının yanı sıra ebru sanatçıları, ressamlar, kaligrafi sanatçıları, cam üfleme sanatçıları da performanları ile festivale renk katacaklar. Lale Heykelleri Sergisi, Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf sergisi de festival alanında bulunan diğer sergiler arasında.

Emirgan Korusu’nun, on yedinci yüzyılda Revan Kalesi’ni ele geçiren IV. Murat’ın kalenin kumandanı Emir Han’ın ikamet etmesine izin verdiği bölge olduğu için adı Emirgan olarak kalmıştır. Tüm İstanbullular Lale Festivali’ne birçok alanda katılabilirler.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();