İştahsız Çocuklar İçin İştah Açacak Tavsiyeler

İştahsız Çocuklar İçin İştah Açacak Tavsiyeler! Çocuğunuzun iştahı mı yok? Bu sizin için artık bir dert olmaktan çıksın, önerilerimize kulak verin!

İştahsız Çocuklar İçin Önerilerimize Kulak Verin

Çocuklarda az iştahın olması anneleri hep endişelendiren bir durum olmuştur. Çocuklarda ne iştah açar ve İştahsız Çocuklar neden iştahsızdır  sorularına sürekli yanıt arayan anneler çoğu zaman bu durumu gözlerinde büyütmektedirler. İştahsızlık sorununu basit çözümler ile halletmeniz aslında o kadar da zor değildir. Birçok uzman çocukların düzgün yeme alışkanlıklarına sahip olabilmeleri için ailelerin çok işine yarayacak tavsiyelerde bulunmuşlardır. Bunları inceleyerek siz de çocuğunuzun yemek düzenini oluşturabilirsiniz.

Çocukların İştahı Neden Kapanır?

Ana yemeklerde çocuklar genelde iştahsız olurlar. Özellikle sebze yemeklerinin tatlarını sevmedikleri için bu yemekleri yemek istemezler. Ana öğünlerde yemek yemedikleri veya az yedikleri için birkaç saat sonra açlık hissederler ve abur cubur ile açlıklarını yatıştırırlar. Bu abur cuburlar yenildiğinde çocuk bir sonraki öğünde hala acıkmamış olur. Ara öğünlerde çocuğu mutlu etmek veya huysuzluğunu gidermek için verilen gofret, kek gibi atıştırmalıklar yerine daha sağlıklı gıdalar verilebilir.

Kahvaltı ve öğle yemeği arasında çocuğunuza kahvaltılık ürünlerinden birkaç besin verilebilir. Bunun yanında meyve de öğün aralarında verilebilecek atıştırmalıklar arasına girebilir. Salatalık, havuç gibi sebzeler de ara öğünlerde verilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır. Ayrıca bu gıdalar oldukça sağlıklı ve besleyici oldukları için çocuğunuz için gerekli olan vitamin ihtiyacını kolayca karşılamasını sağlayabilirsiniz. Ancak ana öğün saatine yakın zamanlarda atıştırmalıkları vermemeye özen gösterin.

İştahsız Çocuklar İçin İştah Açacak Tavsiyeler

Yemeklerde Ailece Oturmaya Özen Gösterin

Çocuğunuz 1 yaşına geldiğinde aile ile beraber oturarak sofrada yemek yeme alışkanlığını ona verdirmeye çalışın. Bu sayede çocuğunuzun yemek yeme zamanı da düzene girecektir. Bunun yanında yoğun geçen tempolu hayat süresinde ailelerin bir arada bulunabildiği nadir zamanlardır yemek vakitleri. Özellikle akşam yemeklerinde aile bir arada olursa çocuk da bu zaman diliminin aile için önemli olduğu düşüncesini benimseyecektir. Aile ile geçirilen bu keyifli vakitte yediği yemekten de ayrıca keyif alacaktır.

Sıradanlıktan Kurtulun

İştahsız Çocuklar için hazırladığınız sofralara özen gösterin. Renkli tabaklar ve değişik yemek süslemeleri yaparak çocuğunuzun yemeğe olan ilgisini arttırabilirsiniz. Çocuğunuzun yiyebileceğinden fazlasını da tabaklara koymamaya özen gösterin. Çocuğunuz tabağına konan yemeği bitirebildiğinde kendisi de mutlu olacaktır. Yemek yaparken çocuğunuzu da mutfağa sokun. Kolay yemekleri beraber yaparsanız çocuğunuz kendi yaptığı yemeği yemeye daha istekli olacaktır. Örneğin çorbayı karıştırmak, patates püresi için patatesleri ezmek gibi kolay işlemleri çocuğunuza verebilirsiniz. Bu çocuğunuzun el beceri gelişimine de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda kendine olan güveni de gelişecektir.

İştahsız Çocuklar İçin İştah Açacak Tavsiyeler

Çocuğunuzun Neden Yemek Yemediğini Araştırın

Çocuğunuz tüm eğlenceli uğraşlarınıza rağmen yemek yemek istemiyorsa bunun arkasındaki asıl sebebi araştırmaya çalışın. Bazen İştahsız Çocuklar dikkati üzerine çekmek için özellikle yemek yemezler. Böyle bir durumda yapılması gereken çocuğun yemeği yemesi için ısrar etmek yerine “peki” diyerek onunla ilgilenmemek gerekmektedir. Eğer yemeği yemesi için ısrarcı olursanız ve üzerine düşerseniz çocuk da bu durumu bir koz olarak görecektir. Yapılmasını istediği bir durum olduğunda veya onun istediği bir şeyi yapmadığınızda yemek yemeyerek sizi cezalandırmaya çalışacaktır.

Bunun dışında çocuğunuz herhangi bir hastalığın belirtisi olarak da iştahtan kesilebilir. Ateşi yüksekse, diş çıkarıyorsa, uykusuz kalmışsa ve alıştığı bir düzen dışına çıkılmışsa çocuğunuzun iştahının kesilmesi muhtemeldir. Bu zamanlarda telaşlanmaya gerek yoktur. Çocuğunuzun kendini iyi hissetmesi için onun sevdiği yiyecekleri yaparak iştahının yerine gelmesini sağlayabilirsiniz. Görsel olarak onun da severek yiyeceği şekilde yemekleri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tabağındakileri bitirmesi için de ısrarcı olmamanız gerekmektedir. Çocuğunuz tüm yaptıklarınıza rağmen ısrarla yemek yemek istemiyor ve yemek yedikten sonra yediklerini çıkarıyorsa hızlı bir şekilde çocuk doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

No more pages to load

No more pages to load